Կառավարությունում քննարկվել են մարզային ներդրումային ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանն առնչվող հարցեր 12/23/2017 13:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ՀՀ մարզերից ներկայացվող ներդրումային և գործարար ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ Վարազդատ Կարապետյանը զեկուցել է, որ ՀՀ մարզերից ներկայացված 80 ծրագրի հայտի ընթացք չէր տրվել, բայց դրանք ևս մեկ անգամ վերագնահատվել են, և 19 ծրագիր որոշակի վերապահումներով կարող է ներկայացվել ֆինանսավորման՝ անցնելով համապատասխան ընթացակարգը:
Վարչապետ Կարապետյանը հանձնարարել է ոլորտային գերատեսչությունների ղեկավարներին՝ սեղմ ժամկետում Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հետ մեկ անգամ ևս քննարկել այդ ծրագրերը և դրանց իրագործելիության վերաբերյալ առաջարկություններ ներկայացնել:
Անդրադառնալով 2018 թ. համայնքային տնտեսության աճի վրա ազդեցություն ունեցող ավելի արդյունավետ ծրագրերի մշակման խնդրին՝ կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ այդ նպատակով հաջորդ շաբաթ ՀՀ մարզպետների հետ կայանալիք հանդիպմանը նրանց ներկայացվելու են ներդրումային և գործարար ծրագրերի որակի բարձրացման վերաբերյալ հանձնարարականներն ու աշխատանքի գնահատման չափանիշները, որպեսզի 2018 թ. ՀՀ մարզերից ներկայացվող ծրագրերն ավելի առարկայական և կիրառական լինեն:
Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը կարևորել է շահագրգիռ յուրաքանչյուր գերատեսչության ենթակայության ներքո գտնվող մարզային կառույցների ակտիվ աշխատանքը և հանձնարարել հետևողական լինել մարզերում տնտեսական ակտիվության բարձրացման գործիքակազմի աջակցության հարցում:

Премьер Армении провел совещание по вопросам повышения эффективности областных инвестпроектов 12/23/2017   15:39  |  Лента новостей
Вопросы, касающиеся повышения эффективности представляемых от областей республики инвестиционных программ и бизнес-проектов обусждались в ходе состоявшегося сегодня у премьер-министра Армении Карена Карапетяна рабочего совещания. Подробности передает пресс-служба правительства.
Заместитель министра территориального управления и развития Республики Армения Вараздат Карапетян доложил, что 80 заявкам из областей не было дано хода, но была проведена переоценка представленных программ. Он сообщил, что 19 программ с определенными оговорками могут быть представлены на финансирование  после того, как пройдут соответствующие процедуры.
Премьер-министр Армении поручил главам профильных ведомств в кратчайшие сроки совместно с министерством территориального управления и развития еще раз обсудить данные программы и представить предложения относительно их реализации.
Коснувшись задачи по разработке более эффективных программ, влияющих на рост экономик общин в 2018 году, Карен Карапетян сообщил, что с этой целью в ходе предстоящей на следующей неделе встречи с губернаторами областей Армении им будут даны поручения по повышению качества инвестиционных и бизнес-проектов и критерии оценки работы с тем, чтобы в 2018 году представляемые от областей  программы были более предметными и практичными.
В данном контексте Карен Карапетян придал важность активной работе областных структур, подведомственных каждому заинтересованному ведомству, поручив проявить последовательность в вопросе инструментария содействия повышению экономической активности в областях республики.