Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի անդամների հետ 12/20/2017   17:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փարիզում աշխատանքային այցելությամբ գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող շուրջ չորս տասնյակ անդամների հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանն Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների բազմադարյա հարաբերություններին, Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 25 տարիների ընթացքում գրանցված ձեռքբերումներին։ Հայաստանի արտգործնախարարն արժևորեց երկու երկրների խորհրդարանների կարևոր դերակատարումը հայ-ֆրանսիական համագործակցության խորացման գործում։
ԵՄ հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի լույսի ներքո Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրեց Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերում Հայաստանի առաջնորդող դերակատարությանը։
ՀՀ արտգործնախարարը մանրամասն անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերին, հանգուցալուծման գործընթացի վերջին զարգացումներին։
Նախարար Նալբանդյանը ֆրանսիացի խորհրդարանականներին ներկայացրեց մի շարք տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
Ելույթից հետո Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին։

Налбандян представил французским парламентариям подходы Армении в отношении ряда региональных проблем и путей их урегулирования 12/20/2017   17:37  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом во Франции министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с около четырьмя десятками представляющими различные политические силы членами Сената и Национального собрания Франции. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи Эдвард Налбандян коснулся многовековых отношений армянского и французского народов, достижений, зарегистрированных за прошедшие 25 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Францией. Глава МИД Армении высоко оценил важную роль парламентов двух стран в углублении армяно-французского сотрудничества.
В свете заключенного с ЕС Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве глава внешнеполитического ведомства Армении представил отношения Армении и Европейского союза.
Эдвард Налбандян коснулся ведущей роли Армении в международных усилиях по предупреждению преступлений против человечества.
Министр иностранных дел Республики Армения детально коснулся совместных усилий Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахской проблемы, последних событий в процессе урегулирования.
Министр Налбандян представил французским парламентариям подходы Армении в отношении ряда региональных проблем и путей их урегулирования.
После выступления глава внешнеполитического ведомства Армении ответил на многочисленные вопросы присутствующих.