Իսրայելը վաղուց պետք է ճանաչեր Հայոց ցեղասպանությունը. Yesh Atid կուսակցությունը նոր օրինագիծ է ներկայացնում Կնեսետ 12/19/2017   10:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իսրայելի քաղաքական կյանքում ակտիվ գործունեություն ծավալող ընդդիմադիր Yesh Atid կուսակցությունը նախատեսում է երկրի խորհրդարան՝ Կնեսետ, ներկայացնել օրինագիծ, որը ենթադրում է Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչում:
Կուսակցության ղեկավար Յաիր Լապիդը վստահ է՝ Իսրայելը վաղուց պետք է ճանաչեր այդ պատմական փաստը: «Արմենպրես»-ը զրուցել է Լապիդի հետ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի, ինչպես նաև վերջերս կրկին լարված թուրք-իսրայելական հարաբերությունների մասին:
- Պարոն Լապիդ, օրերս հայտարարեցիք, որ ձեր ղեկավարած Yesh Atid կուսակցությունը պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագիծ ներկայացնել Կնեսետ: Ի՞նչ փուլում են օրինագծի նախապատրաստական աշխատանքները և ե՞րբ եք նախատեսում այն ներկայացնել խորհրդարան:
-Օրինագիծն արդեն գրված է, այժմ մենք Կնեսետում նախագծին աջակցելու նպատակով ստորագրությունների հավաքագրման գործընթացում ենք: Ցանկանում ենք, որ օրինագիծը Կնեսետի հնարավորինս ավելի շատ անդամի աջակցություն կստանա: Հավատացած ենք, որ շատ շուտով այս հարցում առաջխաղացում կունենանք:
- Ի՞նչու է Հոլոքոստ տեսած Իսրայելը խուսափում Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումից:
-Իսրայելցի շատ առաջնորդներ անհատապես հայտարարել են, որ ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը, որը պատմական փաստ է, վերջերս Կնեսետի կրթության հարցերով հանձնաժողովը ևս հայտարարեց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին: Իսրայելի նախկին կառավարությունները սխալ ռազմավարական հաշվարկների պատճառով խուսափել են Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումից: Մենք պետք է վաղուց ճանաչեինք Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ անկախ ամեն ինչից դա բարոյապես ճիշտ քայլ է: Նախագահ Էրդողանի ագրեսիվ պահվածքից հետո այլևս չի կարող ներում լինել որևէ մեկի համար, ով կխուսափի ճիշտ քայլ անելուց:
- «Մավի Մարմարա»-ի ճգնաժամից հետո վերականգնվող թուրք-իսրայելական հարաբերությունները Երուսաղեմի կարգավիճակի շուրջ կրկին փակուղի են մտել: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը սուր հայտարարություններ հնչեցրեց Իսրայելի հասցեին: Ինչպե՞ս եք գնահատում պաշտոնական Անկարայի նման հայտարարությունները:
-Նախագահ Էրդողանը որոշել է օգտագործել Իսրայելը՝ իսլամական աշխարհի աջակցությունը ստանալու համար: Նա հակաիսրայելական տրամադրություն է փորձում ստեղծել և ներկայում ներգրավված է տարածաշրջանում նոր խնդիրների հրահրման գործում: Նա ակտիվ դերակատարություն է ունեցել Սիրիայի հարցում Իրանի դիրքորոշման ամրապնդման գործում, ինչը ուղղակի սպառնալիք է մեր անվտանգությանը:
Իսրայելը պետք է լրջորեն հակադրվի նախագահ Էրդողանին և հստակ հասկացնի, որ մենք չենք վախենում նրա հռետորաբանությունից և սպառնալիքներից: Մենք կանենք այն, ինչը ճիշտ է մեզ համար, և դա նախատեսում է նաև Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստի ճանաչումը, անկախության համար քրդական արդարացի պայքարին մեր աջակցության ավելացումը և դեպի Թուրքիա գազատարի վերաբերյալ սխալ ուղղությամբ տանող գաղափարի կասեցումը:
Հարցազրույցը՝ Արաքս Կասյանի
10:32 10/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանիայի Վալենսիա քաղաքը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող որոշում ընդունեց
13:31 05/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանական Սուեկա քաղաքը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
13:04 27/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄելբուրնի արվարձանի քաղաքային խորհուրդը քննարկելու է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևը
15:15 05/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինայի Անդրուշեւյան քաղխորհրդի պատգամավորները հորդորել են ապրիլի 24-ը հայտարարել Հիշատակի օր
11:37 02/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո՛, դա ցեղասպանություն էր. Կարել Շվարցենբերգն ուրախ կլինի, եթե այլ երկրներ հետևեն Չեխիայի օրինակին
17:27 28/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԻսպանիայի Վիյենա քաղաքը պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը

Израиль давно должен был признать Геноцид армян: партия Yesh Atid представит новый законопроект в Кнессет 12/19/2017   11:28  |  Интервью
Оппозиционная партия Yesh Atid, активно разворачивающая политическую деятельность в Израиле, планирует представить новый законопроект в Кнессет о признании Геноцида армян.
Руководитель партии Yesh Atid Яир Лапид уверен, что Израиль давно должен был признать Геноцид армян.
О законопроекте о признании Геноцида армян, а также о наблюдающейся в последнее время напряженности в израильско-турецких отношениях, Яир Лапид рассказал в интервью агентству «Арменпресс».
- Г-н Лапид, на днях вы завили, что партия Yesh Atid планирует представить новый законопроект в Кнессет о признании Геноцида армян. На каком этапе находится работа над этим законопроектом? Когда вы намерены представить его в Кнессет?
-Законопроект уже написан, сейчас мы собираем в Кнессете подписи в поддержку законопроекта. Желаем, чтобы поддерживающих набралось как можно больше. Мы уверены, что скоро у нас будет прогресс в этом деле.
- Почему Израиль, переживший Холокост, избегает официального признания Геноцида армян?
- Многие израильские лидеры персонально заявляли о признании Геноцида армян, который является историческим фактом, недавно об этом же заявила комиссия по образованию Кнессета. Бывшие правительства Израиля, руководствуясь неверными стратегическими расчетами, избегали официального признания Геноцида армян. Израиль давно должен был признать Геноцид армян: кроме всего прочего, это было бы правильно с моральной точки зрения морали. После столь агрессивной позиции Эрдогана уже не может быть прощения кому бы то ни было, кто будет избегать правильных шагов. - Восстановление израильско-турецких отношений после кризиса «Мави Мармара» вновь зашло в тупик, после ситуации со статусом Иерусалима. Эрдоган выступил с острыми заявлениями в адрес Израиля, как вы оцениваете подобную позицию Анкары?
-Эрдоган решил воспользоваться Израилем для получения поддержки исламского мира. Он пытается нагнетать антиизраильские настроения и вовлечен сейчас в провоцирование новых проблем в регионе. Он активно способствует укреплению позиции Ирана в сирийском вопросе, что напрямую угрожает нашей безопасности. Израиль должен серьезно противостоять позиции Эрдогана и дать ему четко понять, что мы не испугались его риторики и угроз. Мы скажем то, что верно для нас, и это предполагает и признание исторического факта Геноцида армян, поддержку курдской борьбы за независимость и пресечение идеи неправильного направления газопровода в сторону Турции.
Интервью – Аракс Касьян
12:14 11/12/2017  |  Международные новостиОтрицающий резню детей во время Геноцида армян Эрдоган не имеет права поучать Израиль - Яир Лапид
14:44 05/12/2017  |  Международные новостиПрезидент Турции пригрозил разорвать дипотношения с Израилем