Աջ ղեկ ունեցող տրանսպորտային միջոցների ներկա սեփականատերերին չի արգելվի հետագայում ևս շահագործել իրենց մեքենաները 12/18/2017   14:53
Զանգվածային լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տեղ են գտել հրապարակումներ և մտահոգություններ աջակողմյան ղեկով տրանսպորտային միջոցների հետագա ներմուծման և շահագործման վերաբերյալ շրջանառության մեջ դրված որոշումների նախագծի շուրջ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Հարկ ենք համարում պարզաբանել, որ «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ճանապարհներին սահմանված է տրանսպորտային միջոցների աջակողմյան երթևեկությունը:
Այդ իսկ պատճառով, նախագծով առաջարկվում է թույլատրել մինչև 2018թ-ի ապրիլի 1-ը ներկրված տրանսպորտային միջոցների շահագործումը: Սրանից բխում է, որ մինչև 2018թ-ի ապրիլի 1-ը ՀՀ ներկրված տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ նշված սահմանափակումները չեն գործում: Այսինքն, աջ ղեկ ունեցող տրանսպորտային միջոցների այսօրվա սեփականատերերին չի արգելվի հետագայում ևս շահագործել իրենց մեքենաները:
Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծման արգելքի մասին ՀՀ օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծը մշակվել և ամբողջացվել է ճանապարհային երթևեկության անվտանգության տեսանկյունից շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից ձևավորված հանձնաժողովի քննարկումների արդյունքում:

Минтранс Армении прокомментировал информацию вокруг дальнейшей судьбы праворульных автомобилей 12/18/2017   15:40  |  Лента новостей
Владельцам  автомобилей с правосторонним расположением руля в Армении не запретят эксплуатацию их транспортных средств и в дальнейшем. об этом говорится в распространенном понедельник министерством транспорта, связи и информационных технологий сообщении.
"В СМИ и соцсетях появились публикации и была выражена обеспокоенность вокруг введенного в обращение проекта решения относительно эксплуатации и дальнейшего  импорта в страну транспортных средств с правосторонним расположением руля.Считаем необходимым пояснить, что закон РА “Об обеспечении безопасности дорожного движения” гласит, что на дорогах Республики Армения установлено правостороннее движение транспортных средств. По этой причине проектом предлагается разрешить до 1 апреля 2018 года эксплуатацию импортированных в страну  транспортных средств", - говорится в сообщении.
Из этого, как отметили в ведомстве, вытекает, что до 1 апреля 2018 года указанные ограничения в отношении импортированных в Армению транспортных средств не действуют.
"То есть, нынешним владельцам праворульных автомобилей не запрещается эксплуатировать свои автомашины и в дальнейшем”, - отмечается в сообщении.
В Минтрансе также заявили, что проект законодательных изменений по введению запрета на импорт праворульных автомобилей был разработан с учетом безопасности дорожного движения, а также по итогам обсуждений, проведенных комиссией, сформированной из представителей заинтересованных ведомств.