Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ 12/15/2017   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգի շրջանակներում քննարկվել են ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման, ինչպես նաև ահաբեկչության դեմ տարվող պայքարի իրավական ու կառուցակարգային նախադրյալների ամրապնդման հիմնախնդիրները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Առաջին հարցը խորհրդի անդամներին զեկուցել է պաշտպանության նախարարի տեղակալ, ռազմարդյունաբերության պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանը, իսկ ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտում Հայաստանի ձեռնարկած միջոցառումների, հիմնախնդիրների և հետագա անելիքների մասին զեկուցել են Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գեորգի Կուտոյանը և Ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը:
ԱԱԽ անդամները հավանություն են տվել ներկայացված «ՌԱՀ-ի զարգացման պետական ծրագրին»: Քննարկման արդյունքում ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա կառավարությանը տրվել են մի շարք հանձնարարականներ:
Ահաբեկչության դեմ տարվող պայքարի իրավական ու կառուցակարգային նախադրյալների ամրապնդման հիմնախնդիրների վերաբերյալ ԱԱԾ տնօրենի և Ոստիկանության պետի զեկույցներից հետո Ազգային անվտանգության խորհուրդը հավանություն է տվել ներկայացված՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարության դրույթների իրականացումն ապահովող միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցի» նախագծին և հանձնարարել կառավարությանը սահմանված կարգով ընթացք տալու դրան:
Վերոնշյալ հարցի զեկուցման ժամանակ նշվել է, որ դեռևս 2012 թվականին կառավարության կողմից հաստատված «Հայաստանի Հանրապետությունում ահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարության դրույթների իրականացումն ապահովող միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույց»-ը կատարելագորման անհրաժեշտություն ունի՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական ներկայիս զարգացումները, տարածաշրջանում ահաբեկչական սպառնալիքների բարձր մակարդակը, ինչպես նաև ահաբեկչության զարգացման և ձևափոխության միտումները, ինչին և միտված է փաստաթղթի նախագիծը:
Ահաբեկչության դեմ պայքարի առումով Հանրապետության Նախագահը, որպես ամենագործուն միջոցներ, առանձնակի կարևորել է երեք ուղղություն. օպերատիվ հետախուզական աշխատանքների կատարելագործումը, այդ թվում՝ տեխնիկական միջոցների կատարելագործումը, հակազդման ստորաբաժանումների հնարավորությունների բարձրացումը և միջազգային համագործակցության ընդլայնումն ու առաջավոր փորձի փոխանակումը:

Президент Армении созвал заседание Совета национальной безопасности 12/15/2017   15:01  |  Лента новостей
Президент Республики Армения, председатель Совета национальной безопасности Серж Саргсян сегодня созвал заседание Совета национальной безопасности, в рамках повестки которого обсуждались вопросы развития военно-промышленного комплекса, а также укрепления правовых и институциональных предпосылок ведущейся против терроризма борьбы. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
По первому вопросу членам СНБ доложил заместитель министра обороны – председатель Государственного военно-промышленного комитета министерства обороны РА Давид Пахчанян. А о проводимых  Арменией мероприятиях в сфере борьбы с терроризмом, проблемах и дальнейших действиях рассказали директор Службы национальной безопасности Армении Георгий Кутоян и начальник Полиции РА Владимир Гаспарян.
Члены Совета нацбезопасности одобрили представленную “Государственную программу развития военно-промышленного комплекса”. На основе представленных по итогам обсуждения предложений  правительству дан ряд поручений.
После докладов директора Службы национальной безопасности Армении Георгия Кутояна и начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна относительно укрепления правовых и институциональных предпосылок в проводимой против терроризма борьбе СНБ одобрила представленный проект “Программа-график мероприятий, обеспечивающих осуществление положений национальной стратегии по борьбе против терроризма на территории Республики Армения”.Правительству поручено в установленный срок дать ему ход.
При представлении вышеуказанного вопроса было отмечено, что утвержденный правительством еще в 2012 году проект нуждается в совершенствовании с учетом современных геополитических процессов, высокого уровня  террористической угрозы в регионе, а также тенденций к развитию и изменению форм терроризма.
В плане борьбы с терроризмом президент Армении придал важность трем направлениям  как наиболее действенным мерам – совершенствование оперативно-розыскных работ, в том числе совершенствование технических средств, повышение возможностей подразделений по противодействию, расширение международного сотрудничества и обмен передовым опытом.