Փորձել է ստեղծել հանցավոր համագործակցություն՝ Հայաստանում իրավիճակն ապակայունացնելու նպատակով. ԱԱԾ 12/14/2017   10:22  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ազգությամբ հայ, ԱՄՆ քաղաքացի Ռ.Ք.-ն 2017 թվականի սեպտեմբերին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրանցել է «Martin Avagyan» օգտատիրոջ կեղծ տվյալներով անհատական էջը, որի միջոցով հրապարակել է նյութեր` «Մարտիկներ հանուն արդարության» անվանմամբ խմբավորում ձևավորելու, խմբավորման գործունեության մարտավարության, դրա անդամների կարգապահության, անվտանգության և գաղտնապահության կանոնների մասին:
Նույն ժամանակահատվածում նշված անհատական էջի միջոցով տարածվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ և այլ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու, պայթյուններ, հրկիզումներ իրականացնելու և այդ եղանակով համընդհանուր վախի մթնոլորտ ձևավորելու ուղղակի կոչեր:
Ինչպես հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոն   Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ Ռ.Ք.-ն Հայաստանի Հանրապետությունում իրավիճակն ապակայունացնելու, բնակչությանն ահաբեկելու, վախի մթնոլորտ ձևավորելու, պետական իշխանության մարմինների վրա ապօրինի ճնշում գործադրելու նպատակով ՀՀ իրավապահ մարմինների, ինչպես նաև այլ պաշտոնատար անձանց մահվան կամ ծանր մարմնական վնասվածքներ պատճառելուն, նշված հետևանքների իրական սպառնալիքներ ստեղծելուն ուղղված հրկիզումներ, պայթյուններ և հանրավտանգ այլ գործողություններ իրականացնելու համար մարդկանց հավաքագրելով փորձել է ստեղծել հանցավոր համագործակցություն՝ դրան մասնակից դարձնելով ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս բնակվող ազգությամբ հայ քաղաքացիների: Բացի այդ, ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ նույն անձը խորհուրդներով, ցուցումներով, ինչպես նաև միջոցներ տրամադրելով նախապատրաստել է հանցակիցների միջոցով ՀՀ տարածքում ահաբեկչական գործողությունների իրականացում:
Դեպքի առթիվ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա որոշում է կայացվել նշված անձին՝ նրա կողմից կատարված ենթադրյալ հանցագործության՝ հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու փորձի և ահաբեկչության նախապատրաստության համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-223-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 35-217-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը և հայտարարվել է հետախուզում:
Նկատի ունենալով, որ մեղադրյալը հանդիսանում է ԱՄՆ քաղաքացի, բնակվում է ԱՄՆ-ում, պարզվել է նրա բնակության վայրը, ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից նշված տվյալները փոխանցվել են ԱՄՆ իրավասու մարմիններին՝ նախապատրաստվող հանցագործությունները կանխելու նպատակով:
Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկվում են միջոցներ ՀՀ-ում գտնվող Ռ.Ք.-ի հանցակիցներին պարզելու և հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Гражданин США готовил теракты на территории Армении,он объявлен в розыск – СНБ 12/14/2017   11:33
Гражданин США, армянин по национальности пытался создать преступное сообщество с целью дестабилизации ситуации в Армении, сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности(СНБ) РА.
"В результате проведенных СНБ Армении оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий установлено, что гражданин США, армянин по национальности, Р.К. в сентябре 2017 года в социальной сети Facebook зарегистрировал фейковый аккаунт "Martin Avagyan", с помощью которого публиковал материалы о формировании группировки “Бойцы во имя справедливости”, о тактике деятельности группировки, правилах дисциплины ее членов, безопасности и конфиденциальности .За данный период через вышеуказанный аккаунт распространялись также призывы к применению насилия в отношении представителей правоохранительных органов  и должностных лиц Армении, совершению взрывов и поджогов и формированию подобным образом атмосферы всеобщего страха", - говорится в сообщении.
Согласно добытым предварительным данным, Р.К. преследовал  цель дестабилизировать ситуацию в Армении, запугать население республики, создать атмосферу страха, оказать незаконное давления на органы госвласти. Вербуя людей для совершения поджогов, взрывов и других представляющих опасность для общества действий, направленных на причинение смерти либо тяжких телесных повреждений представителям правоохранительных органов и другим должностным лицам, создание реальной угрозы указанных последствий, Р.К.  пытался создать преступное сообщество, вовлекая туда армян по национальности, проживающих как в Армении, так и за пределами республики. Кроме того, согласно добытым доказательствам, Р.К. советами, указаниями и предоставлением средств через сообщников готовил теракты на территории Армении.
По совокупности достаточных доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по данному факту в следственном управлении Службы национальной безопасности Армении, принято решение о привлечении указанного лица в качестве обвиняемого по  части 1 статьи 34-223 и пункту 1 части 3 статьи 35-217 УК РА - за попытку создания преступного сообщества и подготовку теракта.
По решению суда в отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, он объявлен в розыск.
“С учетом того, что обвиняемый является гражданином США и проживает в Соединенных Штатах, установлено место его проживания,  Генпрокуратурой РА указанные данные переданы компетентным органам США с целью предотвращения подготавливаемых преступлений. Соответствующими подразделениями Службы национальной безопасности Армении предпринимаются меры по установлению и обнаружению находящихся в Армении  сообщников Р.К.”, - отмечается в сообщении.