Երեք երկրներից ներկրված թռչնամիսը համարվել է վտանգավոր եւ ոչ պիտանի 12/14/2017   15:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը թռչնամսի շուկայում իրականացված վերահսկողության շրջանակներում լաբորատոր փորձաքննությամբ հայտնաբերել է մի շարք մանրէաբանական ցուցանիշներով խախտումներ: Սպառողներին տեղեկացնում ենք, որ նշված խմբաքականակները ճանաչվել են վտանգավոր և սննդում օգտագործման համար պիտանի չեն՝
• սառեցված հավի թևեր «Frangosul» (սալմոնելա)՝ արտադրված 07.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Բրազիլիա, ներմուծող՝ «Գոռ Հակ թրեյդ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 3500կգ,
• սառեցված հավի անոսկոր ազդրամիս «SEARA» (լիստերիա)՝ արտադրված 24.04.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Բրազիլիա, ներմուծող՝ «Էրիզ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 15000կգ,
• սառեցված հավի կրծքամիս «Պրեմիում» (սալմոնեա, լիստերիա)՝ արտադրված 03.10.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն, «Սարատովի թռչնաֆաբրիկա Կուռնիկով» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 242կգ,
• սառեցված հավի կրծքամիս «Qualiko» (լիստերիա)՝ արտադրված 10.03.2017թ, արտադրող երկիրը` Ուկրաինա, ներմուծող` «Դոնմալ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը 2500կգ,
• սառեցված հավի թևեր «Qualiko» (սալմոնելա)՝ արտադրված 29.06.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Ուկրաինա, ներմուծող՝ «Դոնմալ» ՍՊԸ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը 1000կգ,
• սառեցված բրոյլեր հավ «Мироторг» (սալմոնելա)՝ արտադրված 22.10.2017թ, արտադրող երկիրը՝ Ռուսաստանի Դաշնություն, ներմուծող՝ «Բրենդլիդեր» Հ/Ձ, պահեստում առկա կասեցված խմբաքանակի չափը՝ 12354կգ:
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը տվել է կարգադրագրեր վտանգավոր ճանաչված բոլոր խմբաքանակների իրացումը կասեցնելու, իրացման ցանցից հետ կանչելու և ոչնչացնելու կամ օգտահանելու վերաբերյալ:

Импортированное в Армению из трех стран куриное мясо признали опасным для здоровья 12/14/2017   16:20  |  Лента новостей
Государственная служба безопасности продуктов питания сообщила о нарушениях, выявленных в ходе лабораторного исследования, проведенного в рамках контроля на рынке мяса птицы. Указанные партии были признаны опасными и не пригодными к употреблению в пищу.
Регулятор опубликовал названия компаний, поставлявших в страну опасное для здоровья куриное мясо:
• Замороженные куриные крылышки "Франгосул" (выявлена сальмонелла), произведенные 07.2017г, страна-производитель:  Бразилия, импортер - ООО "Гор Ак Трейд";
• Замороженные куриные ножки "SEARA"(выявлена листерия) , произведенные 24.04.2017г., страна-производитель: Бразилия, импортер - ООО "Эриз";
• Замороженные куриные грудки "Премиум" (выявлены сальмонелла, листерия), изготовленные 03.10.2017г., страна-производитель: Российская Федерация, ООО "Саратовская птицефабрика Курников";
• Замороженные куриные грудки "Qualiko"(выявлена листерия), изготовленные 10.03.2017, страна-производитель: Украина, импортер: ООО "Донмал";
• Замороженные куриные крылышки "Qualiko" (выявлена сальмонелла), произведенные 29.06.2017г., страна-производитель: Украина, импортер - ООО "Донмал";
• Замороженные бройлерные цыплята "Мироторг" (выявлена сальмонелла), изготовленные 22.10.2017г., страна-производитель: Российская Федерация, импортер – “Брендлидер”;
Госслужба безопасности продуктов питания издала также соответствующие распоряжения о приостановлении продажи всех опасных партий продуктов, об изъятии их продажи, а также об их уничтожении или утилизации.