Կալիֆոռնիայում վերսկսվել Է բնակիչների տարհանումը հրդեհների պատճառով 12/11/2017   10:34  |  Արտակարգ պատահարներ
ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի իշխանությունները կարգադրություն են արել նահանգի Սանտա Բարբարայի օկրուգում երկու բնակավայրերի բնակիչների պարտադիր տարհանման մասին, որոնց սպառնում են բնական հրդեհները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 10-ին հայտնել Է Կալիֆոռնիայի անտառային հանդակների եւ հրշեջ պահպանության վարչությունը:
Գերատեսչության կայքում զետեղված տեղեկատվության համաձայն՝ տարհանման են ենթակա Կարպինտերիայի եւ Մոնտեսիտոյի բնակիչները, որոնք գտնվում են Լոս Անջելեսից 160 կմ հյուսիս-արեւմուտք ընկած շրջանում:
Նրանց սպառնում Է «Թոմաս» հրդեհը, որը 578,6 քառ. կմ տարածք Է ընդգրկել դեկտեմբերի 9-ի 495 քառ. կիլոմետրի համեմատությամբ եւ մինչ այժմ տեղափակված Է միայն 15 տոկոսի չափով: Կրակը ոչնչացրել Է արդեն 754 շինություն եւ վնաս հասցրել եւս 162 կառույցների: 15 հազար կառույցներ ու շենքեր գտնվում են այրվելու սպառնալիքի ներքո:
«Թոմասի» տարածման պատճառը «Սանտա Անա» անվանումը կրող չոր ուժեղ քամին Է: Դրա արագությունը հասնում Է վայրկյանում 22,4 մետրի: Կալիֆոռնիայի անտառային հանդակների եւ հրշեջ պահպանության վարչությունը նոր տվյալներ Է ներկայացրել նահանգի հարավում առավել խոշոր հրդեհների հետեւանքների վերաբերյալ, որոնք մոլեգնում են դեկտեմբերի 4-ից:
Դրանց թիվը վեցից կրճատվել Է մինչեւ հինգ եւ սահմանափակված Է Լոս Անջելեսի, Վենտուրայի, Սանտա Բարբարայի եւ Սան Դիեգոյի օկրուգներով: Հրդեհի ճիրաններում Է հայտնվել 668,9 քառ. կմ տարածք:
«Կրակը ոչնչացրել Է 834 տուն ու շինություն, սպառնալով եւս 25 հազարի»,- նշել Է վարչությունն իր Twitter-ում:
Կալիֆոռնայի այն բանկչիների թիվը, որոնց դեռեւս արգելված Է իրենց տներ վերադառնալ տարերային աղետի պատճառով, կազմում Է 98 հազար: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր 212 հազար տարհանվածների մասին: Հրդեհների մարման աշխատանքներում ներգրավված Է մինչեւ 9 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
13:54 07/12/2017Կալիֆոռնիայում շուրջ 200 հազար մարդ են տարհանել անտառային հրդեհների պատճառով (տեսանյութ)
11:16 06/12/2017  |  Արտակարգ պատահարներԿալիֆոռնիայի նահանգապետն արտակարգ դրություն Է հայտարարել անտառային հրդեհների պատճառով
11:53 04/09/2017  |  Արտակարգ պատահարներԱնտառային հրդեհներ են մոլեգնում Կանադայի արեւմուտքում. CTV
15:37 22/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներՎրաստանի իշխանությունները հարևան երկրներից օգնություն են խնդրում՝ հրդեհը մարելու համար
10:43 08/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներԻտալիայում սաստիկ անտառային հրդեհները եւս երեք մարդու կյանք են խլել
10:15 20/07/2016  |  Արտակարգ պատահարներ«Արևիկ» ազգային պարկում բռնկված հրդեհը դեռ շարունակվում է
11:15 18/07/2016  |  Արտակարգ պատահարներ«Արևիկ» ազգային պարկի տարածքում դարձյալ հրդեհ է բռնկվել
17:34 15/07/2016  |  Արտակարգ պատահարներ«Արևիկ» ազգային պարկի տարածքում հրդեհի մարման աշխատանքները շարունակվում են

Из-за пожаров в Калифорнии возобновилась эвакуация жителей 12/11/2017   10:38  |  Чрезвычайное просшествие
Власти отдали распоряжение об обязательной эвакуации жителей двух населенных пунктов в американском округе Санта-Барбара (штат Калифорния), которым угрожают природные пожары. Об этом, как передает ТАСС, в воскресенье сообщило управление защиты лесных угодий и противопожарной охраны Калифорнии.
Согласно размещенной на сайте ведомства информации, эвакуации подлежат Карпинтерия и Монтесито (проживет порядка 9 тыс. и 13 тыс. человек соответственно), расположенные в 160 км северо-западнее Лос-Анджелеса. Им угрожает пожар "Томас", который охватывает площадь 578,6 кв. км по сравнению с 495 кв. км вечером в субботу и по-прежнему локализован только на 15%. Огонь уничтожил уже 754 строения и нанес ущерб еще 162 строениям. 15 тыс. построек и зданий находятся под угрозой воспламенения.
Причиной разрастания зоны "Томаса" является сильный сухой ветер под названием "Санта-Ана". Его скорость достигает 22,4 м/с и в пределах нескольких часов увеличится до 24,6 м/с, предупредили в Национальной метеорологической службе.
Управление защиты лесных угодий и противопожарной охраны обновило данные о последствиях наиболее крупных пожаров на юге штата, бушующих с 4 декабря. Их число сократилось с шести до пяти и ограничено округами Лос-Анджелес, Вентура, Санта-Барбара и Сан-Диего. Возгорание в воскресенье охватывает площадь 668,9 кв. км по сравнению с 585,3 кв. км в субботу. "Огонь уничтожил 834 дома и постройки, угрожая еще 25 тыс.", - отметило управление в своем Twitter.
Число жителей Калифорнии, которым пока запрещено вернуться в свои дома из-за стихийного бедствия, составляет 98 тыс. Ранее сообщалось об эвакуации 212 тыс. человек. Число задействованных в тушении пожарных возросло за сутки с 8,5 тыс. до 9 тыс.
Ранее власти штата подтвердили гибель в результате природных пожаров 70-летней женщины, попавшей в автоаварию во время эвакуации. Смерть наступила от травм, ожогов и отравления дымом. Губернатор Калифорнии Джерри Браун ввел режим чрезвычайной ситуации в округах Вентура, Лос- Анджелес, Сан-Диего и Санта-Барбара.
13:24 09/12/2017  |  Международные новостиПожары в Калифорнии: женщина погибла в ДТП во время эвакуации
12:21 07/12/2017  |  Чрезвычайное просшествиеПожары бушуют в Калифорнии: власти установили самый высокий в истории уровень опасности
15:38 20/10/2017  |  Чрезвычайное просшествиеВ США оценили ущерб от сильнейших лесных пожаров в Калифорнии
09:26 14/10/2017  |  Международные новостиПожары на севере Калифорнии унесли жизни 36 человек
10:57 13/10/2017  |  Чрезвычайное просшествиеЧисло жертв пожаров на севере Калифорнии превысило 30 человек
09:26 12/10/2017  |  Чрезвычайное просшествиеПожары в Калифорнии унесли жизни более 21 человека
09:07 10/10/2017  |  Международные новостиЛесные пожары в Калифорнии унесли жизни 10 человек
09:25 05/12/2016  |  Международные новостиПожар на вечеринке в Калифорнии унес жизни 30 человек
09:47 14/09/2015  |  Чрезвычайное просшествие В Калифорнии ввели чрезвычайное положение из-за пожаров