Պարզվել են Գավառում հրազենի գործադրմամբ վիճաբանության մի շարք հանգամանքներ. առաջադրվել է մեղադրանք 12/11/2017 15:42 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Գավառում տղամարդուն հրազենային ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու դեպքը. առաջադրվել է մեղադրանք: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2017 թվականի դեկտեմբերի 2-ի լույս 3-ի գիշերը՝ ժամը 04:22-ին, հաղորդում է ստացվել առ այն, որ հրազենային վնասվածք, ձախ ազդրի ստորին երրորդականի կոտրվածք ծանր մարմնական վնասվածքով բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել Գավառ քաղաքի բնակիչը՝ ծնված 1983թ.:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, տղամարդը ճանաչվել է տուժող:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով ևս հանդիսանում է Գեղարքունիքի մարզի բնակիչ՝ ծնված 1988թ.: Հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը:
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 34-ամյա տղամարդն իր տարածաշրջանի մի շարք բնակիչների հետ Երևան քաղաքում՝ ռեստորանային համալիրներից մեկում, մասնակցել է միջոցառման, ինչի ընթացքում առաջացել է վիճաբանություն, որն էլ այնուհետև շարունակվել է Գավառ քաղաքում: Վիճաբանության մասնակիցներից մեկը, զինվելով թմբուկավոր ատրճանակով, գնացել է Գավառ քաղաքում գտնվող գազալցակայաններից մեկի տարածք՝ 34-ամյա տղամարդու հետ Երևանում ծագած վիճաբանության հարցերը պարզելու համար, որտեղ էլ կրակել է վերջինիս ձախ ազդրին՝ պատճառելով ծանր մարմնական վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 1988թ. ծնված տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Установлены ряд обстоятельств инцидента со стрельбой в Гаваре – СК Армении 12/11/2017   16:10  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении лсообщил о раскрытии инцидента с причинением мужчине тяжелого огнестрельного ранения в Гаваре.
Согласно сообщению СК, в ночь на 3-е декабря 2017 года, в 04:22 поступила информация о том, что в медцентр с огнестрельным ранением, переломом нижней трети левого бедра был доставлен житель города Гавара(1983 года рождения).
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 112 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. Мужчина признан потерпевшим.
В результате предпринятых неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий раскрыт ряд имеющих существенное значение обстоятельств инцидента, установлена личность предполагаемого преступника, который тоже является жителем Гегаркуникской области(1988 года рождения). Обнаружено также орудие преступления – огнестрельное оружие.
В ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, что 34-летний мужчина с несколькими жителями своего региона в одном из ресторанных комплексов в Ереване участвовал в мероприятии, в ходе которого возник конфликт, который затем продолжился в городе Гаваре. Один из участников конфликта, вооружившись револьвером, отправился на территорию одной из газозаправочных станций в Гаваре с тем, чтобы выяснить отношения с 34-летним мужчиной, с которым у него возник спор. Там он выстрелил последнему в левое бедро, причинив тяжкое телесное повреждение.
"На основе добытых достаточных доказательств 29-летнему мужчине предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) и части 1 статьи 112(умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса РА.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на объективное, полное и всестороннее расследование обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.