Հայոց ցեղասպանության ժամանակ երեխաների սպանդը հերքող Էրդողանը չի կարող դասեր տալ Իսրայելին. Յաիր Լապիդ 12/11/2017 12:05 | Միջազգային լրահոս
Իսրայելական Yesh Atid կուսակցության առաջնորդ Յաիր Լապիդը հայտարարել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ով ժխտում է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում երեխաների սպանության փաստը, չի կարող դասեր տալ Իսրայելին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կուսակցության առաջնորդը գրառում է կատարել թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Գրառումը հաջորդել է Էրդողանի հայտարարությանը, որում նա Իսրայելն անվանել էր «ահաբեկչական պետություն»:
«Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն Իսրայելն անվանում է «ահաբեկչական պետություն, որը սպանում է երեխաներին»:
Այն անձը, ով հերքում է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում երեխաների սպանդը, մեզ դասեր տալու իրավունք չունի»,- գրել է Լապիդը:
Նա ավելի վաղ՝ 2017 թվականի հուլիսին դիմել էր Իսրայելի ղեկավարությանը՝ հորդորելով պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ավելի վաղ Էրդողանի հայտարարությանը պատասխանել էր նաև Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, ով Էրդողանի խոսքերը որակել էր որպես «հարձակում Իսրայելի դեմ»:
«Սեփական երկրում քրդական գյուղերը ռմբակոծող, լրագրողներին բանտարկող, Գազզայում ահաբեկիչներին օգնող ու անմեղներին սպանող ղեկավարից բարոյականության դասեր չպետք է քաղեմ»,- ասել էր նա:

Отрицающий резню детей во время Геноцида армян Эрдоган не имеет права поучать Израиль - Яир Лапид 12/11/2017 12:14 | Международные новости
Лидер израильской партии “Yesh Atid” Яир Лапид заявил, что президент Турции Эрдоган, отрицающий резню детей во время Геноцида армян, не имеет права поучать Израиль. Oб этом, как передает «Арменпресс», он пишет на своей странице в Twitter.
Запись он сделал в ответ на заявление Эрдогана о том, что Израиль является «террористическим государством».
«Президент Турции Эрдоган назвал Израиль «террористическим государством, убивающим детей». Отрицающий резню детей во время Геноцида армян Эрдоган не имеет права поучать Израиль»,- пишет лидер израильской партии Yesh Atid Яир Лапид.
Ранее, в июле 2017 года, он обратился к руководству Израиля с призывом признать Геноцид армян. Как сообщалось, в ответ на заявление турецкого рпезидента, премьер-министр Израиля Беньямин Нетаньяху охарактеризовал речи Эрдогана как «атаку против Израиля».
«Не у лидера страны, бомбардирующей курдов на собственной территории, бросающей в тюрьмы журналистов, помогающей террористам в Газе и убивающей невинных мне брать уроки морали»,- сказа он. После заявления премьер-министра Израиля Беньямина Нетаньяху пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын обвинил Израиль в «пренебрежении международным правом, многовековой оккупации земель палестинского народа».