Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպեց ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին 12/08/2017   17:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վիեննայում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների 24-րդ խորհրդի աշխատանքներին մասնակցող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ԵԱՀԿ շրջանակներում Հայաստանի ներգրավվածությանը, տարբեր հարթություններում առկա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին, որ «Հայաստանի հետ համագործակցության ծրագիրը» լավ հնարավորություններ է ընձեռում ԵԱՀԿ շրջանակներում փոխգործացության ամրապնդման և խորացման համար:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Թոմաս Գրեմինգերը անդրադարձան ԵԱՀԿ օրակարգային մի շարք հարցերի, արտգործնախարարների 24-րդ խորհրդի արդյունքներին։
Նախարար Նալբանդյանը գլխավոր քարտուղար Գրեմինգերին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացն առաջ մղելուն ուղղված՝ Հայաստանի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը, անդրադարձավ երկու օր առաջ Մինսկի խմբի համանախագահների և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպումներին:

Глава МИД Армении в Вене встретился с генсеком ОБСЕ 12/08/2017   17:33  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении, принимающий участие в работе 24-го заседания Совета глав МИД стран-участниц ОБСЕ в Вене, встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Томасом Гремингером.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся участия Армении в рамках ОБСЕ и налаженного сотрудничества на различных площадках.
Собеседники выразили удовлетворение тем, что «Программа сотрудничества с Арменией» создает хорошие возможности для укрепления и углубления взаимодействия в рамках ОБСЕ.
Эдвард Налбандян и Томас Гремингер коснулись ряда вопросов повестки дня и итогов работы 24-го заседания Совета министров.
Министр Налбандян представил генсеку Гремингеру усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, нацеленные на продвижение процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, коснулся состоявшихся два дня назад встреч с сопредседателями МГ ОБСЕ и главой МИД Азербайджана.