Սպանության գործով հետախուզվում է 31-ամյա տղամարդը. հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը հայտնաբերվել է 12/06/2017 19:57 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են Երևանի բնակիչ Արշակ Գալստյանի սպանության դեպքի էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, մեկ անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
38-ամյա Արշակ Գալստյանի դիակը հայտնաբերվել է 2017 թվականի դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 00։25-ի սահմաններում՝ Երևան քաղաքի Բաբաջանյան փողոցի 13/2 հասցեի մոտ կայանված իր` «Նիսան» մակնիշի ավտոմեքենայի մեջ՝ հրազենային վնասվածքներով։
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են սպանության մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ որ Ա.Գալստյանի ուղղությամբ հրազենային կրակոցներն արձակվել են մեկ այլ ավտոմեքենայի մեջ գտնվող անձի կողմից, ավտոմեքենայի մակնիշը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիասնում է Երևան քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1986թ.։ Հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը:
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ տուժողի հետ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի առնչության, նրանց միջև ձևավորված անբարյացակամ հարաբերությունների պատճառների մասին։
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի քննիչն այսօր որոշում է կայացրել Երևանի 31-ամյա բնակչին որպես մեղադրյալ ներգրավել՝ Արշակ Գալստյանի սպանության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։
Նախաքննությունը շարունակվում է: Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու, կատարված սպանությանը հնարավոր առնչություն ունեցած այլ անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։

31-летний житель Еревана объявлен в розыск по делу об убийстве мужчины в Ереване 12/07/2017 09:31 | Криминальная хроника
В результате неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административным районам Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, установлен ряд имеющих существенное значение обстоятельств убийства жителя Еревана Аршака Галстяна. Один человек объявлен в розыск. Об этом в среду сообщила пресс-служба Следственного комитета Армении.
Тело 38-летнего Аршака Галстяна с огнестрельными ранениями было обнаружено 6-го декабря 2017 года, около 00:25 в его автомобиле марки “Ниссан”, припаркованном возле здания на улице Бабаджаняна №13/2.
"В результате предпринятых неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлены ряд обстоятельств убийства, в том числе то, что в А. Галстяна стрелял человек, находившийся в другом автомобиле, а также марка автомобиля, личность предполагаемого преступника, который является жителем Еревана(1986 г.р.). Обнаружено также орудие преступления – огнестрельное оружие", - говорится в сообщении.
В ходе предварительного следствия добыты фактические данные о связи предполагаемого преступника с потерпевшим, причинах сложившихся между ними неприязненных отношений.
Следователь следственного отдела по административным районам Малатия-Себастия сегодня принял решение о привлечении 31-летнего жителя Еревана в качестве обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 104(убийство) и частью 1 статьи 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА. Он объявлен в розыск. В суд подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
"Соответствующим подразделениям Полиции поручено предпринять меры, направленные на розыск предполагаемого преступника и обеспечение его явки к органу, осуществляющему производство.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются активные следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего, круга иных лиц, возможно причастных к совершенному преступлению, и индивидуализацию их действий", - отмечается в сообщении.