ԱԺ-ն ընդունեց զինծառայությունից խուսափած անձանց գումարի դիմաց պատասխանատվությունից ազատելու նախագիծը 12/06/2017 11:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց զինվորական ծառայությունից խուսափած և 27 տարին լրացած անձանց գումարի դիմաց քրեական պատասխանատվությունից ազատելու մասին օրենքի ժամկետը ևս երկու տարով երկարաձգելու նախագիծը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նախագծին միաձայն կողմ քվեարկեց 89 պատգամավոր:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը: Նա նշեց, որ իրենց մտահոգում են օրենքում առկա որոշ դրույթներ, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ գումարի շեմն է որոշակի բարձրանում, բայց կողմ են քվեարկելու:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը դեկտեմբերի 5-ին կայացած քննարկումների ընթացքում հայտնել է, որ օրենքը երկարաձգվում է վերջին անգամ և կգործի մինչև 2019թ. Դեկտեմբերի 31-ը: Դրանից հետո այն այլևս չի երկարաձգվելու ,քանի որ տարիների ընթացքում դարձել է բանակից խուսափել ցանկացողների համար լավ հնարավորություն:

Армянские парламентарии дали уклонистам последнюю возможность освободиться от уголовной ответственности 12/06/2017   11:35  |  Лента новостей
Депутаты Национального собрания Армении на заседании в среду во втором и окончательном чтении приняли законопроект о продлении еще на два года срока действия закона, предоставляющего возможность уклонившимся от службы в армии согражданам, которым исполнилось 27 лет, освободиться от уголовной ответственности, выплатив соответствующий штраф.
Как сообщает “Арменпресс”, за документ единогласно проголосовали 89 депутатов.
До голосования выступил депутат от фракции оппозиционного блока “Елк”(“Выход”), заявив, что их беспокоят некоторые положения закона, а также повышения порога суммы, тем не менее, они проголосуют за принятие законопроекта.
Заместитель министра обороны Армении Артак Закарян на состоявшемся накануне обсуждения заявил о том, что закон продлевается в последний раз: он будет действовать до 31-го декабря 2019 года.