Ամուսնու՝ մանկահասակ երեխայի սպանության մեջ մեղադրվող կնոջ նկատմամբ դատարանը հարկադիր բուժում նշանակեց 12/05/2017   12:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով՝ անմեղսունակության վիճակում 4 ամսական երեխայի սպանությունը կատարած Արմինեն պատժի կրումից ազատվեց, սակայն նրա նկատմամբ դատարանը հարկադիր բուժում նշանակեց: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ, Արմինեի պաշտպան Հայկազ Գալստյանից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ըստ մեղադրանքի՝ Աշտարակ քաղաքի 38-ամյա բնակչուհին 2008 թվականին քարով հարվածել է փաստացի ամուսնական հարաբերությունների մեջ գտնվող տղամարդու երկրորդ կնոջ մանկահասակ՝ 08.12.2007թ.-ին ծնված, 4 ամսական երեխայի գլխին և սպանել։
Երեխայի մայրն ու տղամարդը մահացած երեխային թաղել էին նկուղային կիսակառույցի շինության հարևանությամբ:
Արմինեին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և գործը դատարան էր ուղարկվել՝ նրա նկատմամբ բժշկական բնույթի հարկադրական միջոցներ կիրառելու համար:
Հիշեցնենք, որ արտաշիրիմում էր կատարվել և էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների պարզաբանման համար նշանակվել էր դատաբժշկական, դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր ստացիոնար, դատակենսաբանական փորձաքննություններ։
Դատաբժշկական փորձաքննության համաձայն՝ երեխան մահացել է` նրա նկատմամբ կիրառված բռնության հետևանքով. նրան պատճառվել էին գանգուղեղային բութ վնասվածքներ՝ ճակատոսկրի աջ և ձախ կեսերի, աջ և ձախ գագաթոսկրերի վերնոսկրային, ապոնևրոզային, ներոսկրային արյունազեղումներ:
Եզրակացության համաձայն՝ երեխային այդ վնասվածքները պատճառվել են բութ առարկաների ներգործության, հնարավոր է գլխին հարվածներ հասցնելու հետևանքով՝ կենդանության օրոք, որոնք ունեն առողջությանը ծանր վնասի պատճառման հատկանիշներ, և այդ վնասվածքները տվյալ դեպքում բերել են մահվան:
Իսկ ստացիոնար դատահոգեբուժական և դատահոգեբանական համալիր փորձաքննության համաձայն՝ 38-ամյա կնոջ մոտ հայտնաբերվել է «Թուլամտություն` անհայտ ախտածագման»:
Հանցագործության կատարման ժամանակ կնոջ մեղսունակության հարցը փորձագետները դժվարացել են պարզել՝ մատնանշելով օբյեկտիվ տեղեկությունների, որևէ բուժփաստաթղթերի բացակայությունը, սակայն փաստել են, որ ներկա հոգեկան վիճակով նա չի կարող գիտակցել իր գործողությունների վտանգավորությունը և ղեկավարել դրանք, չի կարող մասնակցել դատաքննչական գործողություններին, կարիք ունի հարկադրական բուժման՝ ընդհանուր հսկողության հոգեբուժական բաժանմունքի պայմաններում:

Суд в Армении отправил на принудительное психиатрическое лечение обвиняемую в убийстве малолетнего ребенка в Арагацотне 12/05/2017 13:31 | Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции Арагацотнской области Армении освободил от отбывания наказания женщину по имени Армине, обвиняемую в убийстве четырехмесячного ребенка в состоянии невменяемости. Суд отправил женщину на принудительное лечение. Об этом “Фактинфо” сообщил адвокат Армине – Айказ Галстян.
Как уже ранее сообщало “Фактинфо”, согласно материалам дела, 38-летняя жительница города Аштарак в 2008 году убила малолетнего ребенка второй жены состоявшего в гражданском браке мужчины, ударив младенца камнем по голове.
Армине, так зовут обвиняемую, инкриминировали часть первую статьи 104(убийство) Уголовного кодекса РА.
В рамках расследования дела была проведена эксгумация и для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, были назначены судебно-медицинская, комплексная стационарная судебная психолого-психиатрическая, судебно-биологическая экспертизы.
Согласно результатам судмедэкспертизы, ребенок скончался в результате примененного в отношении него насилия. Младенцу нанесли черепно-мозговые травмы.
Согласно заключению экспертизы, эти травмы были нанесены ребенку тупым предметом. Травмы, которые имеют признаки причинения тяжкого вреда здоровью, в данном случае привели к смерти.
Что же касается стационарной психолого-психиатрической экспертизы, то у 38-летней Армине диагностировали “слабоумие неизвестной этиологии”.
Эксперты затруднились установить вменяемость/невменяемость женщины в момент совершения ею преступления, указав на отсутствие какой-либо объективной информации, медсправки, однако констатировали, что женщина в том психологическом состоянии, в котором она пребывает в настоящее время, не может сознавать опасность своих действий и контролировать их, не может участвовать в судебно-следственных действиях и нуждается в принудительном лечении в психиатрическом стационаре общего типа.