ՀԾԿՀ նիստի քննարկման օրակարգում է ՀԷՑ-ին 5 միլիոն դրամով տուգանելու հարցը 12/04/2017   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դեկտեմբերի 6-ի նիստին քննարկման կդնի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը 5 միլիոն դրամով տուգանելու հարցը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀԾԿՀ կայքից, ՀԷՑ-ը խախտել է որոշ սպառողների իրավունքները:
2017 թվականի ապրիլ և մայիս ամիսներին ՀԷՑ-ի կողմից դիմող անձանց ներկայացված նոր սպառողի կամ սպառողի վերակառուցվող սպառման համակարգն էլեկտրական ցանցին միացման պայմանագրերը չեն համապատասխանում տվյալ պահին ՀԾԿՀ սահմանած միացման պայմանագրի օրինակելի ձևին:
2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ից ընկերության նկատմամբ հարուցվել էր վարչական վարույթ՝ վերը նշված փաստի ուսումնասիրության նպատակով, որի շրջանակում ՀԷՑ-ը որևէ պարզաբանում չի ներկայացրել:
ՀԾԿՀ կողմից որոշման նախագիծը հաստատելուց հետո ընկերությունը պարտավորվում է վճարել 5 միլիոն դրամ որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից երկշաբաթյա ժամկետում: Ընկերությունն իրավասու է սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից երկամսյա ժամկետում բողոքարկել Հանձնաժողով կամ Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատարան:

Регулятор может оштрафовать “Электросети Армении” на 5 млн драмов 12/04/2017 16:15 | Административное право
На предстоящем 6-го декабря заседании Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении планируется обсуждение проекта решения о наложении штрафа на ЗАО “Электрические сети Армении” (ЭСА).
Как передает “Арменпресс”, в соответствии с проектом решения, выявлены несоответствия договоров ЭСА для новых подключений к сети за апрель и май 2017 года с типовыми договорами.
16-го октября 2017 года было возбуждено административное производство против ЭСА с целью изучения указанных фактов, в рамках которого компания каких-либо разъяснений не представила.
В случае утверждения проекта решения КРОУ, компании ЭСА предстоит уплатить штраф в размере 5 млн драмов. Компания ЭСА вправе опротестовать решение КРОУ, в том числе в Административном суде Армении.