Դատախազ եղբայրների կողմից ավագ քննիչին ծեծի ենթարկելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել 12/01/2017 18:19 | Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով, դատախազ եղբայրների կողմից Քննչական կոմիտեի ավագ քննիչին ծեծի ենթարկելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով (ծեծը):
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ նոյեմբերի 20-ին ավագ քննիչը դատախազ եղբայրների կողմից ծեծի է ենթարկվել Կենտրոն Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում:
26-ամյա ավագ քննիչ Սուրեն Նազարյանը ծեծի է ենթարկվել դատախազներ 32-ամյա Նարեկ և Հայկ Խաչատրյանների կողմից: Դատախազները երկվորյակ եղբայրներ են:
Դեպքից հետո քննիչը մարմնի շրջանում ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել է թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Քրեական գործով քննությունն իրականացնում է Հատուկ քննչական ծառայությունը:
Նշենք նաև, որ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Ղամբարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, որ ըստ ՔԿ ներքին անվտանգության վարչություն ներկայացված զեկուցագրի՝ դեպքի պատճառը եղել է այն, որ դատախազը, ըստ նախնական տվյալների, որևէ գործի քննարկման ժամանակ բանավոր ցուցում է տվել քննիչին, իսկ քննիչը չի համաձայնել այդ բանավոր ցուցումը կատարել՝ ասելով, որ գրավոր ներկայացնեն, քանի որ օրենքի պահանջ է: Այստեղից էլ վիճաբանություն է ծագել:
Միևնույն ժամանակ Ղամբարյանն ասաց, որ դատախազներն իրավասու չեն քննիչներին բանավոր ցուցումներ տալու, դա բացասական է ազդում նախաքննական մարմնի քննության վրա, օրենքի հստակ պահանջ է՝ դատախազ պարտավոր է ցուցում տալ գրավոր, որպեսզի քննիչը նաև բողոքարկելու իրավունք ունենա, իսկ երբ բանավոր ես ասում, դա լիազորություններից որոշակիորեն շեղում է:

Уголовное дело заведено по факту избиения братьями-прокурорами старшего следователя СК Армении 12/02/2017   09:22  |  Криминальная хроника
Пo сведениям "ФактИнфо", по факту избиения братьями-прокурорами старшего следователя Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по статье 118(побои) УК РА.
Ранее "Фактинфо" сообщило, что старший следователь Следственного комитета Армении подвергся избиению со стороны братьев-прокуроров. Инцидент произошел 20-го ноября в следственном отделе по административным районам Кентрон и Норк-Мараш.
26-летний старший следователь Сурен Назарян был избит братьями-прокурорами – 32-летними близнецами Нареком и Айком Хачатрянами.
После инцидента следователь с травмами был госпитализирован в Университетскую больницу №1. Назначена судебно-медицинская экспертиза. Следствие по уголовному делу ведет Специальная следственная служба Армении
Отметим, что заместитель председателя СК Армении Артур Гамбарян на состоявшейся накануне встрече с журналистами заявил, что, согласно представленному Управлением внутренней безопасности докладу, причиной инцидента стало то, что прокурор, по предварительным данным, дал следователю устное указание в ходе обсуждения по делу, а следователь отказался выполнять данное указание, предложив представить его в письменном виде, поскольку это является требованием закона. Отсюда и возник конфликт.
Гамбарян также отметил, что  прокуроры неправомочны давать устные указания. Это негативно сказывается на проводимом органом предварительного следствия расследовании. Законом предусмотрено четкое требование: прокурор обязан давать указания в письменном виде, дабы следователь имел право на обжалование.