Հայաստանը պատրաստ է գազ գնել ցանկացած երկրից, եթե գինը մրցունակ լինի 12/01/2017 12:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է բնական գազ գնել ցանկացած երկրից, այդ թվում՝ Իրանից, եթե առաջարկվող գինը մրցունակ լինի։ Անդրադառնալով մամուլում տեղ գտած այն հայտարարություններին, որ իրանական կողմը առաջարկում է ավելի էժան գազ, քան ռուսականն է՝ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի մամուլի քարտուղար Վասակ Թարփոշյանը։
Ըստ նրա, այս պահին իրանական գազի գինն ավելի բարձր է, քան ռուսականինը։ Բացի այդ, մինչև օրս կառավարությունը չի ստացել իրանական գազի՝ այդ պահի համար առավել մրցակցային գնի պաշտոնական առաջարկ։
«Գազի և էլեկտրաէներգիայի բնագավառում համագործակցության հեռանկարները ներկայում դիտարկվում են տարածաշրջանային ձևաչափով և մշտապես ներառված են տարբեր մակարդակի հանդիպումների օրակարգում»,-նշեց Թարփոշյանը։

Армения готова закупать газ у любой страны, если… 12/01/2017   13:03  |  Лента новостей
Армения неоднократно заявляла о готовности закупать природный газ у любой страны, в том числе у Ирана, если предлагаемая цена будет конкурентной. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил пресс-секретарь министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Васак Тарпошян, комментируя появившиеся в прессе публикации о том, что иранская сторона предлагает более низкие цены на газ, нежели РФ.
По его словам,  в данный момент иранский газ стоит дороже, чем российский. Кроме того, до сегодняшнего дня правительство не получало официального предложения с наиболее конкурентной ценой на иранский газ на данном этапе.
“Перспективы сотрудничества в сфере газа и электроэнергии в настоящее время рассматриваются в региональном формате, и этот вопрос всегда включен в повестку дня встреч на различных уровнях”, - отметил Тарпошян.