Նախագահը ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցչին 12/01/2017 12:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին այդ պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ նշելով, թե ուրախ է, որ այս կարևոր առաքելությունը վերստին վստահվել է փորձառու դիվանագետի: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Տոյվո Կլաարի գործունեությունն իր դրական նպաստը կբերի ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, այլ նաև նոր շունչ կհաղորդի Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին:
Նշելով, որ ԵՄ նախորդ հատուկ ներկայացուցչի՝ Հերբերտ Զալբերի հետ հաջողվել էր հաստատել աշխատանքային լավ մթնոլորտ և անցկացնել անկեղծ ու բաց քննարկումներ՝ Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նոր հատուկ ներկայացուցչի հետ ևս աշխատանքը կընթանա նույն ոգով:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ իր առաքելության նպատակն է աջակցություն ցուցաբերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը, և ինքն անձամբ ջանք չի խնայի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին նպաստելու համար:
Նշելով, որ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ ԵՄ-ն և Հայաստանը նոր գլուխ են բացում իրենց հարաբերությունների պատմության մեջ՝ Տոյվո Կլաարը հույս է հայտնել, որ ինքը ևս կկարողանա ներդրում ունենալ այդ հարաբերությունների զարգացման և խորացման գործում:

Спецпредставитель ЕС: соглашение между Арменией и Евросоюзом открывает новую главу в отношениях 12/01/2017   14:54  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял новоназначенного специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент поздравил специального представителя ЕС с назначением на этот ответственный пост, отметив, что рад тому, что эта важная миссия вновь поручена опытному дипломату.
Серж Саргсян выразил надежду, что деятельность Тойво Клаара не только окажет положительное содействие усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в деле мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, но также придаст новое дыхание отношениям Армения-Евросоюз.
Отметив, что с предыдущим специальным представителем ЕС Гербертом Залбером удалось наладить хорошую рабочую атмосферу и проводить искренние и открытые обсуждения, президент Армении выразил уверенность, что и с новым специальным представителем также работа будет протекать в том же духе.
Специальный представитель ЕС подчеркнул, что цель его миссии оказать поддержку деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и он лично не пожалеет усилий для того, чтобы содействовать процессу мирного урегулирования карабахского конфликта.
Отметив, что подписанием Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве ЕС и Армения открывают новую главу в истории своих отношений, Тойво Клаар выразил надежду, что он также сможет иметь вклад в деле развития и углубления этих отношений.