«Կուճի» սպանության համար մեղադրվողը կալանավորվել է 12/01/2017   09:15  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության  Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով կալանավորվել է 64-ամյա Գագիկ Հովհաննիսյանի սպանության մեղադրանքով հետախուզվող 27-ամյա երիտասարդը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
2017թ. նոյեմբերի 30-ին Երևան քաղաքի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է տղամարդու դի՝ կտրած-ծակած մարմնական վնասվածքներով: Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի պետ Արթուր Գոյունյանի գլխավորությամբ: Պարզվել է մահացածի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Գագիկ Հովհաննիսյանը՝ ծնված 1953թ., նույն տան բնակիչ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ տղամարդը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է բակում տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ, որից հետո եկել է տուն, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել վիճաբանության շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը: Խուզարկություն է կատարվել վերջինիս բնակարանում, որտեղ հայտնաբերվել են արյունոտ շորեր:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա որոշում է կայացվել՝ 27-ամյա երիտասարդին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և նրա նկատմամբ հայտարարվել հետախուզում:
Վերջինս ներկայացել է վարույթն իրականացնող մարմնին եւ կալանավորվել։ Մեղադրյալը ցուցմունք է տվել դեպքի շուրջ, ներկայացրել հանցագործության գործիք հանդիսացող դանակը։ Նրա մասնակցությամբ կատարվել է քննչական փորձարարություն։
Իրականացվում են անհրաժեշտ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ  «Փաստինֆոն»  հայտնել է, որ սպանվածը նախկինում 6 անգամ դատված է եւ  հայտնի «Կուճ» մականվամբ:

Обвиняемый в убийстве 64-летнего мужчины в Ереване взят под стражу 12/01/2017 10:20 | Криминальная хроника
27-летний молодой человек, разыскиваемый по обвинению в убийстве 64-летнего Гагика Ованнисяна, взят под стражу. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно сообщению, 30-го ноября 2017 года в одной из квартир в Ереване было обнаружено тело мужчины с колото-резаными ранениями. На место происшествия немедленно отправилась оперативно-следственная группа во главе с начальником следственного отдела по административным районам Эребуни и Нубарашен Артуром Гоюняном. Установлена личность скончавшегося. Им оказался житель того же дома Гагик Ованнисян(1953 года рождения).По данному факту следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 104(убийство) Уголовного кодекса РА. Создана следственная группа, проработан следственный план.
В результате предпринятых неотложных следственных мероприятий установлено, что мужчина получил несовместимые с жизнью ранения во время конфликта, произошедшего во дворе, после чего он пришел домой. Добыты фактические данные о мотиве преступления и личности предполагаемого преступника. Произведен обыск в квартире последнего, где была обнаружена окровавленная одежда.
"На основе добытых доказательств принято решение о привлечении 27-летнего молодого человека в качестве обвиняемого. Он объявлен в розыск. Последний явился в орган, осуществляющий производство, и был взят под стражу. Обвиняемый дал показания относительно произошедшего, предъявил орудие преступления – нож. С его участием проведен следственный эксперимент.Проводятся необходимые действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента", - отмечается в сообщении.
Ранее ИА "ФактИнфо" сообщило, что убитый ранее был шесть раз судим. Он более известен под прозвищем "Куч".