Դատախազներն իրավասու չեն բանավոր ցուցումներ տալու, դա բացասական է ազդում նախաքննական մարմնի քննության վրա. Արթուր Ղամբարյան 12/01/2017 15:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 20-ին դատախազ եղբայրների կողմից Քննչական կոմիտեի ավագ քննիչին ծեծի ենթարկելու դեպքն անձերի միջև վեճ չէ: Այդ մասին այսօր Քննչական կոմիտեում կարգապահական հանձնաժողովի 3 տարիների գործունեության ամփոփման ժամանակ լրագրողների հարցին ի պատասխան ասաց Արթուր Ղամբարյանը, ով հանդիսանում է ՀՀ ՔԿ կարգապահական հանձնաժողովի նախագահ:
Անընդունելի համարելով ծեծի եղանակով հարցերի լուծումը՝ Արթուր Ղամբարյանը նշեց, որ որպես իրավաբան երեք նկատառում ունի այդ դեպքի հետ կապված:
«Երբ քննիչ և դատախազ միմյանց հետ հարցերը պարզելու համար ընտրում են ծեծի եղանակը, դա բացասական ազդեցություն է թողնում իրավապահ մարմինների գործունեության վրա, մասնավորապես՝ Դատախազության և Քննչական կոմիտեի հանրային լեգիտիմության վրա:
Դատախազը և քննիչը, ովքեր մեղադրանք պետք է առաջադրեն ծեծի հանցակազմով որևէ մեկին, այդ նույն մարմնի ներկայացուցիչները հարցեր պարզում են ծեծի եղանակով:
Ղամբարյանն այս դեպքը որպես ծեծ չի դիտարկում երկու մասնավոր անձանց միջև: Նախ պետք է հասկանալ՝ ծեծի պատճառը որն է, ինչից է առաջացել վիճաբանությունը, ինչի հետևանքով քննիչը նաև մարմնական վնասվածքներ է ստացել:
Ըստ ներքին անվտանգության վարչություն ներկայացված զեկուցագրի՝ պատճառը եղել է այն, որ դատախազը, ըստ նախնական տվյալների, որևէ գործի քննարկման ժամանակ բանավոր ցուցում է տվել քննիչին, իսկ քննիչը չի համաձայնել այդ բանավոր ցուցումը կատարել՝ ասելով որ գրավոր ներկայացնեն, քանի որ օրենքի պահանջ է: Այստեղից էլ վիճաբանություն է ծագել:
Ղամբարյանը նշում է՝ արդյոք դատախազը իրավասու՞ է բանավոր ցուցում տալ քննիչին և հավելում, որ դատախազներն իրավասու չեն բանավոր ցուցումներ տալու, դա բացասական է ազդում նախաքննական մարմնի քննության վրա, օրենքի հստակ պահանջ է՝ դատախազ պարտավոր է ցուցում տալ գրավոր, որպեսզի քննիչը նաև բողոքարկելու իրավունք ունենա, իսկ երբ բանավոր ես ասում, դա լիազորություններից որոշակիորեն շեղում է:
Ուստի՝ այստեղ քրեաիրավական գնահատական տալուց պետք է հասկանալ, որ ոչ թե մասնավոր վեճ է անձերի միջև, այլ դատավարական գործողությունն օրենքի պահանջով չի կատարվել, ինչի հետևանքով էլ տեղի է ունեցել վիճաբանությունը:
Ղամբարյանը նաև նշեց, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 200-րդ հոդվածը քննություն կատարող մարմնին պարտավորեցնում է վեր հանել հանցագործության պատճառները և համապատասխան միջնորդագիր ներկայացնել այն պաշտոնատար անձին, ով պատասխանատու է:
Եթե քրեական գործի քննության ընթացքում կպարզվի, որ այդ դեպքի պատճառը եղել են դատավարական շեղումները, այսինքն՝ բանավոր ցուցում տալը, ապա, կարծում ե,մ քննություն կատարող մարմինը 200-րդ հոդվածը պետք է կիրառի և միջոցներ ձեռնարկի, որպեսզի հետագայում այս դեպքերը չկրկնվեն:
«Եթե այսօր քննիչի աշխատասենյակում է տեղի ունեցել այդ ծեծը, կարող է վաղը տեղափոխվի վերադաս դատախազի աշխատասենյակ կամ դատական նիստերի դահլիճ: Սա պետք խստագույնս դատապարտվի` կանխարգելման նպատակով: Նման դեպքերը խիստ վտանգավոր են»,- ասաց Արթուր Ղամբարյանը:

В СК Армении прокомментировали недавний инцидент между братьями-прокурорами и следователем 12/01/2017   16:58  |  Лента новостей
Произошедший 20-го ноября инцидент с избиением братьями-прокурорами старшего следователя Следственного комитета Армении не просто потасовка между частными лицами. Об этом заявил заместитель главы Следственного комитета Армении Артур Гамбарян, который также является председателем Дисциплинарной комиссии СК РА.
Назвав недопустимым подобный метод решения вопросов, Артур Гамбарян как юрист поделился своими соображениями относительно данного инцидента.
“Когда следователь и прокурор для выяснения отношений прибегают к рукоприкладству, то это негативно сказывается на деятельности правоохранительных органов”,  - заявил он на пресс-конференции, посвященной подведению итогов трехлетней деятельности Дисциплинарной комиссии СК РА.
Гамбарян отметил, что не расценивает инцидент как просто конфликт между частными лицами. По его словам, в первую очередь следует установить причины случившегося, причину возникновения конфликта, в результате которого следователь получил травмы.
Согласно представленному Управлением внутренней безопасности докладу, причиной инцидента стало то, что прокурор, по предварительным данным, дал следователю устное указание в ходе обсуждения по делу, а следователь отказался выполнять данное указание, предложив представить его в письменном виде, поскольку это является требованием закона. Отсюда и возник конфликт.
Артур Гамбарян отметил, что прокуроры неправомочны давать устные указания. Это негативно сказывается на проводимом органом предварительного следствия расследовании. Законом предусмотрено четкое требование: прокурор обязан давать указания в письменном виде, дабы следователь имел право на обжалование.
Поэтому, как отметил он,  для дачи уголовно-правовой оценки здесь следует понять, что речь идет не о частном конфликте между отдельными лицами, а  невыполнении процессуального действия  в соответствии с требованием закона, вследствие чего имел место конфликт.
Гамбарян также отметил, что статья 200 Уголовно-процессуального кодекса РА обязывает орган, проводящий расследование, раскрыть причины преступления и представить соответствующее ходатайство тому должностному лицу, который несет ответственность.
Если в ходе расследования уголовного дела выяснится, что причиной данного инцидента стали отклонения от процессуальных норм, то есть было дано устное указание, то, полагаю, орган, ведущий следствие, должен применить статью 200 УПК РА и предпринять меры во избежание повторения подобных случаев в будущем.
Артур Гамбарян отметил, что данный инцидент должен быть строжайше осужден в целях предупреждения. “Подобные инциденты весьма опасны”, - заявил он.
13:31 23/11/2017  |  Криминальная хроникаСпециальная следслужба Армении займется инцидентом с избиением братьями-прокурорами следователя