Հետախուզման մեջ գտնվող նախկին դատախազը հայտնաբերվել է և կալանավորվել 11/29/2017 13:48 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում դեռևս 09.06.2012թ.-ին քրեական գործ է հարուցվել փաստաթղթեր կեղծելու, խաբեությամբ ուրիշի գույքը հափշտակելու և հափշտակության փորձ կատարելու, ինչպես նաև դատախազի կողմից կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Հիշյալ գործով պարզվել է, որ 40.000 ԱՄՆ դոլար վարկ ստանալու համար ՀՀ քաղաքացի Սերգեյ Ափոյանի կողմից կեղծ սեփականության վկայական ներկայացնելու վերաբերյալ հաղորդմանն օրենքով սահմանված կարգով ընթացք չտալու համար Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության նախկին ավագ դատախազ Խաչատուր Բաղդասարյանը միջնորդ Արթուր Ղուկասյանի միջոցով 9.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք է պահանջել Ս. Ափոյանից: Մասնավորապես, 2012 թվականի սեպտեմբերի 3-ին և 4-ին ավագ դատախազն անձամբ` միջնորդի միջոցով Ս. Ափոյանից մաս-մաս ստացել է համապատասխանաբար 8.000 և 1.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Հիշյալ ծանր հանցանքը կատարելու` առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Խ. Բաղդասարյանը 10.09.2012թ.-ին ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, սակայն քննությունից թաքնվելու հիմքով վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, որից հետո նշված քրեական գործով վարույթը կասեցվել է մինչև հետախուզվող մեղադրյալի հայտնաբերումը:
Խ. Բաղդասարյանը հայտնաբերվել է Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների կողմից և 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից տեղափոխվել Հայաստան: Նույն օրը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում որոշում է կայացվել հետախուզվողին հայտնաբերելու հիմքով քրեական գործի վարույթը վերսկսելու մասին: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված` առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: 25.11.2017թ.-ին ավագ դատախազի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից վերահաստատվել է:

Экс-прокурор арестован в Армении по обвинению в получении взятки 11/29/2017   14:52  |  Криминальная хроника
Бывший старший прокурор взят под стражу в Армении по обвинению в получении взятки в особо крупных размерах.
В Специальной следственной службе Армении еще 9 июня 2012 года было возбуждено уголовное дело по фактам подлога документов, хищения чужого имущества обманным путем и попытки хищения, а также получения прокурором взятки. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы.
В рамках вышеупомянутого дела установлено, что  бывший старший следователь прокуратуры ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Хачатур Багдасарян с тем, чтобы не давать в установленном законом порядке ход заявлению относительно подачи гражданином РА Сергеем Апояном фальшивого свидетельства на собственность для получения кредита в размере 40.000 долларов США, через посредника Артура Гукасяна потребовал от С. Апояна взятку в размере $9 тыс.. В частности,  3 и 4 сентября 2012 года старший прокурор лично через посредника получил по частям от С. Апояна 8.000 и 1.000 долларов соответственно.
За получение взятки в  особо крупных размерах Х. Багдасарян 10 сентября 2012 года был привлечен в качестве обвиняемого, он был объявлен в розыск. В тот же день по решению суда в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. После этого производство по данному уголовному делу было приостановлено до обнаружения находящегося в розыске обвиняемого.
“Х. Багдасарян был найден правоохранительными органами Украины и 24-го ноября 2017 года доставлен сотрудниками Полиции РА в Армению. В тот же день в Специальной следственной службе Армении было принято решение о возобновлении производства по уголовному делу на основе обнаружения разыскиваемого. Ему предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311(получение взятки в особо крупных размерах) УК РА.  25 ноября 2017 года суд  общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун подтвердил избранную в отношении старшего прокурора меру пресечения в виде заключения под стражу.  Предварительное следствие продолжается”, - говорится в сообщении.