Ինդոնեզիայի իշխանությունները կրկին երկարաձգել են Բալիի օդանավակայանը փակելու կարգադրությունը 11/29/2017 11:53 | Արտակարգ պատահարներ
Ինդոնեզիայի տրանսպորտի նախարարությունը կրկին մեկ օրով՝ մինչեւ նոյեմբերի 30-ի առավոտ, երկարաձգել Է Բալի կղզու «Նգուրահ Ռայ» միջազգային օդանավակայանը ուփակել կարգադրության գործողությունը, կղզի, որտեղ ակտիվացել Է Ագունգ հրաբուխը:
Նոյեմբերի 29-ին այս մասին իր Twitter-ում հայտնել Է օդային նավահանգստի վարչությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Օդանավակայանը նոյեմբերի 27-ից փակ Է այն պատճառով, որ հրաբխի մոխիրը կարող Է կղզու շրջանում խանգարել ինքնաթիռների թռիչքներին: Անցած երկու օրը չեղարկվել Է շուրջ 900 ավիաչվերթ, դրանցից գրեթե 400-ը՝ միջազգային:
Զբոսաշրջիկներին, որոնք չեն կարողանում մեկնել, առաջարկվում են այլընտրական երթուղիներ, Նշվում Է, որ օդանավակայանի փակումից տուժել են գրեթե 60 հազար օտարերկրացի զբոսաշրջիկներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Минтранс Индонезии вновь продлил распоряжение о закрытии аэропорта на Бали, где активизировался вулкан 11/29/2017   12:21  |  Международные новости
Министерство транспорта Индонезии вновь продлило на сутки - до утра 30 ноября - действие распоряжения о закрытии международного аэропорта "Нгурах-Рай" на острове Бали, где активизировался вулкан Агунг. Об этом, как передает ТАСС, сообщила в среду администрация воздушной гавани в своем Twitter.
Аэропорт закрыт с 27 ноября в связи тем, что пепел от вулкана может помешать полетам самолетов в районе острова. За минувшие два дня было отменено около 900 авиарейсов, из них почти 400 - международные.
Туристам, которые не могут вылететь, предлагаются альтернативные маршруты: паромом и наземным транспортом можно добраться до мегаполиса Сурабая. Однако дорога туда занимает не менее 10 часов. Кроме того, аэропорт на соседнем острове Ламбок работает в обычном режиме.