Սամվել Բաբայանը դատապարտվեց 6 տարի ժամկետով ազատազրկման (տեսանյութ) 11/28/2017 11:31 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ Արշակ Վարդանյանի, քիչ առաջ հրապարակվեց ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանի և մյուսների գործով դատավճիռը:
Այսպես՝ Սամվել Բաբայանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-235-րդ հոդված 2-րդ մասով և 190-րդ հոդվածի 1-ին մասով և պատիժների համակցությամբ դատապարտվեց 6 տարվա ազատազրկման:
Դատավճռով, գործարար Սանասար Գաբրիելյանը դատապարտվեց 3, իսկ Արմեն Պողոսյանը 2 տարի ժամկետով ազատազրկման. նրանք մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Կարեն Քոչարյանին դատարանը մեղավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտեց ազատազրկման 2 տարի 6 ամիս ժամկետով, սակայն նրա նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի՝ սահմանելով փորձաշրջան՝ 2 տարի ժամկետով:
Անդրանիկ Քոչարյան դատապարտվեց ազատազրկման 2 տարի ժամկետով, որի նկատմամբ ևս դատարանը սահմանեց փորձաշրջան՝ 2 տարի ժամկետով, սակայն պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի. նրա նկատմամբ ևս դատարանը սահմանեց փորձաշրջան 2 տարի ժամկետով: Դատարանը նրան մեղավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ժորա Զաքարյանը և Դավիթ Հարությունյանը, ովքեր ևս մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ դատապարտվեցին 2 տարվա ազատազրկման, սակայն նրանց նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմաանականորեն չի կիրառվի. դատարանը նրանց նկատմամբ նշանակակեց փորձաշրջան՝ 2 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ դատախազը միջնորել էր Սամվել Բաբայանին մեղավոր ճանաչել առաջադրված մեղադրանքներում և դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման, Սանասար Գաբրիելյանին դատապարտել 4, իսկ Արմեն Պողոսյանին՝3 տարի ժամկետով ազատազրկման։
Եղբայրներից մեկին՝ Անդրանիկ Քոչարյանին և ամբաստանյալ Ժ.Զաքարյանին դատախազը միջնորդել էր դատապարտել 2 տարվա պայմանական ազատազրկման ՝ 3 տարվա փորձաշրջանով, մյուս եղբորը՝ Կարեն Քոչարյանին՝ 3 տարվա, Դավիթ Հարությունյանին՝ 2 տարվա ազատազրկման։

Экс-командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян приговорен к шести годам заключения 11/28/2017   11:43  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна огласил приговор бывшему командующему Армией обороны Арцаха (НКР) Самвелу Бабаяну и остальным фигурантам дела.
Самвел Бабаян признан виновным в совершении деяний, предусмотренных частью 2 статьи 38-235(соучастие в незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенных организованной группой) и частью 1 ст. 190(легализация доходов, полученных незаконным путем) УК РА и приговорен к шести годам лишения свободы.
Напомним, прокурор требовал для Самвела Бабаяна 7 лет лишения свободы.
Что касается остальных  фигурантов дела, то Санасар Габриелян и  Армен Погосян получили 3 и 2 года заключения соответственно. Их обвиняли  в совершени преступления, предусмотренного частью 2 статьи 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору) УК РА.
Карен Кочарян был признан виновным по части 1 статьи 38-190 (соучастие в легализации доходов, полученных незаконным путем) и приговорен к  двум годам и шести месяцам лишения свободы условно с испытательным периодом 2 года.
Суд  признал Андраника Кочаряна виновным по части 1 статьи 38-190 УК РА и приговорил к 2 годам лишения свободы условно, определив и ему испытательный период сроком на два года.
Жора Закарян и Давид Арутюнян, которым также инкриминировали часть 1 статьи 38-190 УК РА, приговорены к двум годам заключения условно. Суд  назначил им испытательный период сроком на два года.
В июле пресс-центр Службы  национальной безопасности Армении сообщил о завершении предварительного следствия по уголовному делу в части, касающейся 7 лиц, проходящих обвиняемыми в рамках расследуемого уголовного дела по фактам легализации полученного преступным путем имущества (отмывания денег), а также незаконного приобретения, хранения и перевозки боеприпасов.Дело в отношении бывшего командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна дошло до суда