Հայաստանը վերընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի` Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի անդամ 11/28/2017   10:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 27-ին Փարիզում` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում, մեկնարկեց «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954թ. Հաագայի կոնվենցիային կից 1999թ. Երկրորդ արձանագրության անդամ-պետությունների 7-րդ հանդիպումը: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման շրջանակներում նոյեմբերի 27-ին կայացան Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերով կոմիտեի անդամների ընտրությունները: 6 թափուր տեղերի համար իրենց թեկնածությունն էին ներկայացրել 10 պետություններ: Քվեարկության արդյունքում ընտրվեցին հետևյալ անդամները` Իտալիա (48 ձայն), Հայաստան (44), Կամբոջա (43), Ճապոնիա (42), Էլ Սալվադոր (39), Եգիպտոս (32): Հետևապես, Հայաստանը վերընտրվեց 2017-2021թթ. ժամանակահատվածի համար:
Տեղեկանք: 1954թ. Կոնվենցիային կից Երկրորդ արձանագրության շրջանակներում գործող կոմիտեն ունի 12 անդամ:
Հայաստանը դարձել է Կոմիտեի անդամ 2013 թվականին:
Կոմիտեի հիմնական գործառույթներից է Երկրորդ արձանագրության իրականացման համար ղեկավար ցուցումների մշակումը, վերջինիս իրականացման գործընթացի վերահսկումը, անդամ երկրների պարբերական զեկույցների քննարկումը, ինչպես նաև մշակութային արժեքների համար ուժեղացված պաշտպանության կարգավիճակի տրամադրումը:
12:41 14/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններն ընդգրկվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում
15:22 02/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը մասնակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին
14:06 09/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎանի բերդն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկում
18:34 21/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է Հայաստանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի նիստը
15:49 10/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի մասնակցությամբ ցուցահանդես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում
17:10 06/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը մասնակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին
15:22 13/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՋուղայի խաչքարերի ոչնչացումը պարարտ հող ապահովեց Սիրիայում և Իրաքում մշակութային արժեքների ոչնչացման համար
17:08 11/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտգործնախարար. Միայն քաղաքական և տնտեսական գործոնները բավական չեն ժողովուրդների և պետությունների միջև տևական խաղաղության կառուցման ճանապարհին
14:46 11/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է ԱՊՀ երկրների մշակութային համագործակցության խորհրդի նիստի և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կոնֆերանսի մասնակից պատվիրակությունների ղեկավարներին
16:25 10/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Մշակույթի նախարարը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի՝ մշակույթի հարցերով օգնականի հետ

Армения переизбрана членом Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта 11/28/2017   11:17  |  Лента новостей
Седьмое совещание сторон Второго протокола (1999 г.) к Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта  стартовало 27 ноября в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В рамках встречи 27 ноября состоялись выборы членов Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта. Заявки на 6 вакантных мест подали 10 государств. По итогам голосования в комитет избраны следующие государства: Италия (48 голосов), Армения (44 голоса), Камбоджа (43 голоса), Япония (42 голоса), Эль-Сальвадор (39 голосов) и Египет (32 голоса).
Армения переизбрана членом Комитета ЮНЕСКО по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта на период с 2017 по 2021 годы.
17:58 10/11/2017  |  Международные новостиЭкс-министр культуры Франции Одри Азуле утверждена на пост гендиректора ЮНЕСКО
15:34 02/11/2017  |  Лента новостейГлава МИД Армении: Баку стирает прошлое только потому, что оно не соответствует сегодняшнему автопортрету Азербайджана
11:19 14/10/2017  |  Международные новостиНовым гендиректором ЮНЕСКО стала экс-министр культуры Франции
17:30 12/10/2017  |  Международные новостиСША заявили о выходе из ЮНЕСКО
15:12 09/09/2016  |  Лента новостейКрепость древнего армянского города Ван включена в список Всемирного наследия ЮНЕСКО
00:24 02/06/2016  |  Лента новостейАрмения стала членом межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО
16:48 27/04/2015  |  Лента новостейАрмянская церковь Сурб Хач на острове Ахтамар включена в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО