Սերժ Սարգսյան. Հայաստանցին ժամանակի ընթացքում կզգա համաձայնագրի արդյունքները (տեսանյութ). Azatutyun.am 11/24/2017 13:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիության ու Արևելյան գործընկերության վեց երկրների առաջնորդներն այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, կհանդիպեն Բրյուսելում՝ նպատակ ունենալով առավել խորացնել կապերը Միության և նախկին խորհրդային հանրապետությունների միջև:
Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի գլխավոր իրադարձությունը թերևս Հայաստանի հետ կնքվող Համապարփակ և ընդլայնված գործակցության համաձայնագիրն է:
Երեկ Բրյուսելում տեղի է ունեցել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովը, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Գագաթնաժողովից հետո նախագահը բացառիկ հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին։
- Հայաստանի համար որքա՞ն կարևոր է Եվրամիության հետ ստորագրվելիք համաձայնագիրը:
- Իհարկե, շատ կարևոր է, եթե կարևոր չլիներ, մենք չէինք ստորագրի: Շատ կարևոր է: Բայց ես մեկ այլ բանի համար էլ եմ ուրախ: Նախ, այստեղ խոսք գնաց այն մասին, որ մենք որոշակի ժամանակ ենք կորցրել և այլն, բայց Եվրամիության խորհրդի նախագահի, խորհրդարանի նախագահի և հանձնաժողովի նախագահի ներկայությամբ ես ասեցի, որ այն ժամանակ Հայաստանը չի հրաժարվել ստորագրելուց, այլ՝ Եվրամիությունը:
- Շարքային հայաստանցին ի՞նչ է ստանալու այս համաձայնագրից։
- Վաղը չէ մյուս օրը, երևի թե՝ ոչինչ, անմիջապես իր վրա չի զգա, բայց ժամանակի ընթացքում կզգա, որովհետև մենք բարեփոխումները ի վիճակի ենք արագ անցկացնել Եվրամիության աջակցությամբ։ Ինքներս հեծանիվ հնարելու ունակությունը չունենք և ոչ էլ ցանկությունը, կան բացարձակ ճշմարտություններ, և այդ ճշմարտություններով մենք պետք է ղեկավարվենք։ Բայց ընթացքում բացի ներքին ազատություններից, Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն են ունենալու առանց խոչընդոտի ուղևորվել դեպի Բրյուսել, դեպի Փարիզ, դեպի եվրոպական այլ երկրներ, և կարծում եմ, որ ԵԺԿ-ի այսօրվա հայտարարության մեջ այդ հստակ ձևակերպումը կար, տեսնենք, թե վաղվա գագաթնաժողովի ժամանակ ինչպիսին կլինի։
- Պարոն նախագահ, ևս մեկ հարց՝ տարածաշրջանի անվտանգության հետ կապված, այս համաձայնագիրը կնպաստի՞ նաև Հայաստանի անվտանգության ամրապնդմանը, սա անվտանգության ապահովման այլընտրանքայի՞ն մի ուղղություն է։
- Գիտե՞ք, այստեղ այլընտրանքային բառը ճիշտ չի, բայց՝ իհարկե, նաև հատկապես այն դեպքում, երբ որ մեր անվտանգությանը սպառնացող հիմնական մարտահրավերների պարագայում ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները և հատկապես Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանը համակարծիք են, և սա այն եզակի տեղերից է, որտեղ նրանք ամբողջովին համագործակցում են, ինչպես նրանք են հայտարարում։ Սա, իհարկե, մեզ համար ձեռքբերում է։
- Դուք վերջերս եք եղել Ռուսաստանում, հանդիպել եք Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որևէ առարկություն, որևէ վերապահում եղե՞լ է այս համաձայնագրի հետ կապված։
- Ես նոր ժողովի ժամանակ նաև դա ասացի՝ արդեն շուտով տասը տարի կլինի, որ նախագահ եմ, դրանից առաջ տարբեր պաշտոններում, ես երբեք կես բառ անգամ չեմ լսել Ռուսաստանի որևէ ղեկավարից, հատկապես նախագահ Պուտինից, որը իր մեջ կշտամբանք պարունակի Եվրամիության հետ մեր համագործակցելու առումով։ Դա տարածում են այն մարդիկ, ովքեր պատրաստ են ուրիշների ասածները լսելու, ովքեր պատրաստ են ոչ-ինքնուրույն լինելու և ոչ-անկախ լինելու: Բոլորիս համար պարզ է, չէ՞, որ անկախությունը բացարձակ չի կարող լինել: Այո, և մենք տարածաշրջանում ենք և Հայաստանում ենք, որպեսզի պահպանենք Հայաստանի շահերը:
- Եվ վերջին հարցը․ պարոն նախագահ, 2018-ից հետո ինչպե՞ս եք Դուք պատկերացնում, որտե՞ղ եք լինելու՝ մնալու եք ղեկավա՞ր Հայաստանի։
- Եթե ես պատկերացնեի, վաղուց արդեն հայտարարած կլինեի։ Այ երբ որ պատկերացնեմ, այն ժամանակ կհայտարարեմ։

Президент Армении рассказал, насколько важно подписание нового соглашения с ЕС и что оно даст рядовым гражданам 11/24/2017   14:13
Президент Армении Серж Саргсян в интервью армянской службе радиостанции "Свобода"("Азатутюн") в Брюсселе рассказал, насколько важно планируемое к подписанию соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Евросоюзом и что от этого получат рядовые граждане РА.
По словам президента Армении, подписание соглашения с ЕС для Армении очень важно.
"Если бы это не было важно, мы бы не стали подписывать. Но я также рад по другой причине. Здесь шла речь о том, что мы потеряли некоторое время и т.д., но в присутствии председателя совета ЕС, председателя парламента и председателя комиссии я говорил, что тогда от подписания отказалась не Армения, а Евросоюз", - заявил Серж Саргсян.
Отвечая на вопрос о том, что получат рядовые граждане Армении от подписания нового соглашения с ЕС, Серж Саргсян заявил, что они не сразу ощутят на себе результаты.
"Но они почувствуют это со временем, так как мы в состоянии быстро провести реформы при поддержке ЕС. У нас нет ни способности, ни желания заново изобретать велосипед. Есть абсолютные истины, которыми мы должны руководствоваться. Кроме внутренних свобод, граждане Армении получат возможность беспрепятственно ездить в Брюссель, Париж, другие европейские страны", - отметил Серж Саргсян
Что же касается роли нового соглашения с ЕС в укреплении безопасности Армении и возможности считать это альтернативным направлением обеспечения безопасности, президент Армении отметил: "Знаете, здесь использование слова «альтернативное» неверно. Но, конечно, особенно в том случае, когда в условиях основных угрожающих нашей безопасности вызовов сопредседатели Минской группы ОБСЕ и в особенности США и Россия придерживаются единой позиции. И это один из редких вопросов, по которому они полностью сотрудничают, как сами неоднократно заявляли.  Для нас, это, конечно, большое достижение".
Отвечая на вопрос о том, прозвучали ли на прошедшей недавно в Москве встрече с президентом РФ Владимиром Путиным какие-либо возражения, оговорки в связи с намеченным к подписанию 24 ноября новым соглашением с ЕС, президент РА Серж Саргсян отметил, что в период почти десятилетнего пребывания на посту президента Армении, а также до этого он никогда ни от одного руководителя России, в особенности от президента Путина, не слышал и полслова упрека относительно сотрудничества Армении с ЕС.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении с ЕС планируется подписать в рамках саммита стран Восточного партнерства, который стартовал сегодня, 24-го ноября, в Брюсселе.