Կառավարությունում քննարկվել է բազմաբնակարան շենքերից  զվարճանքի ակումբները տեղափոխելու մասին օրենսդրական փաթեթը 11/23/2017   17:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվել է «Ատևտրի և ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում և մի շարք այլ հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին  նախագծերի փաթեթը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Այն  մշակվել է  ի կատարումն վարչապետի՝ բազմաբնակարան շենքերում և դրանց անմիջական հարևանությամբ գործող գիշերային ակումբների և զվարճանքի այլ օբյեկտների գործունեությունը կանոնակարգելու հանձնարարականի:
Զեկուցվել է, որ օրենսդրական փաթեթի միջոցով ՀՀ օրենսդրությամբ առաջին անգամ տրվում են հանրապետությունում լայն տարածում ստացած առևտրային ծառայությունների մի շարք օբյեկտների՝ սահմանումներ, մասնավորապես, «հեստապարային ակումբ», «կարաոկե», «դիսկոտեկ»:
Օրենքով հստակ սահմանվում է, որ նշված օբյեկտները, ինչպես նաև սաունան, բաղնիքը և շոգեբաղնիքը հանդիսանում են սահմանափակումների ենթակա օբյեկտներ և արգելվում է դրանց տեղակայումը բազմաբնակարան շենքի բնակելի և ոչ բնակելի տարածքում:
Միաժամանակ հաշվի առնելով, որ նման տեսակի ծառայությունների իրականացման թույլտվությունները տրամադրվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների որոշումների հիման վրա, օրենքով սահմանվել է նաև, որ նման օբյեկտների տեղակայմանը ներկայացվող ընդհանուր պահանջները սահմանվում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է օրենսդրական փաթեթը սեղմ ժամկետներում բերել վերջնական տեսքի և ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ:
16:53 22/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում քննարկվել են ԵՄ GSP+ համակարգի կիրառմանը վերաբերող հարցեր
15:20 20/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի մոտ քննարկվել են անտառային ոլորտի բարեփոխումները
16:47 15/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշի մարզպետը վարչապետին զեկուցել է մարզում իրականացվոող ծրագրերի ընթացքը
17:09 12/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում ներկայացվել է Հայաստանի ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման ծրագրի նախագիծը
14:17 01/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀամոզված ենք՝ գյուղոլորտը Հայաստանում մեծ ապագա ունի. Վարչապետն ընդունել է կոնյակի և գինու արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչներին
16:58 29/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի մոտ քննարկվել են կառուցապատման ոլորտի խնդիրների լուծմանն առնչվող հարցեր
17:15 28/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին զեկուցվել է Կումայրի պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի ընթացքի մասին

В правительстве Армении обсудили законодательный пакет о переносе развлекательных клубов из многоквартирных зданий 11/23/2017   18:01  |  Лента новостей
У премьер-министра  Армении Карена Карапетяна состоялось совещание, в ходе которого был представлен пакет проектов законов о внесении изменений и дополнений в закон РА «О торговле и услугах» и ряд смежных законов. Подробности передает пресс-слкужба правительства.
Он разработан во исполнение поручения премьер-министра относительно упорядочения деятельности ночных клубов и других развлекательных объектов, действующих в многоквартирных зданиях и непосредственно по соседству с ними.
Было доложено, что посредством законодательного пакета законодательством РА впервые даются определения получивших в республике широкое распространение объектов, предоставляющих коммерческие услуги, в частности, таких, как «стрип-клуб», «караоке», «дискотека». Законом четко устанавливается, что указанные объекты, а также сауны, бани и парилки являются подлежащими ограничениям объектами и запрещается их размещение в жилых и нежилых помещениях многоквартирных зданий. Одновременно учитывая, что разрешения на предоставление услуг подобного типа выдаются на основании решений органов местного самоуправления, законом также устанавливается, что предъявляемые к размещению подобных объектов общие требования устанавливаются органами местного самоуправления.
Премьер-министр Карен Карапетян поручил в сжатый срок привести законодательный пакет в окончательный вид и представить в аппарат правительства.