Հարուցվել է քրեական գործ՝ ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու դեպքի առթիվ 11/21/2017   12:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ֆիզիկական անձի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու և պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի իրավախախտումների հայտնաբերման և վարչական վարույթների իրականացման վարչությունում նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ֆիզիկական անձ Գ. Հ.-ն 2014-2017թթ. ընթացքում իր և ևս երկու այլ անձանց անվամբ Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծել ընդհանուր 34 758 100 ՀՀ դրամ մաքսային արժեքով բջջային հեռախոսներ, դյուրակիր համակարգիչներ և պլանշետներ, որոնք առանց պետական գրանցման և օրենքով սահմանված կարգով հարկային մարմիններում հաշվառվելու, շահույթ ստանալու նպատակով, վաճառել է՝ իրականացնելով ապօրինի ձեռնարկատիրություն:
Նախնական հաշվարկով նշված ամբողջ խմբաքանակն իրացնելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Հաշվի առնելով, որ ձեռք բերված փաստական տվյալների համակցությամբ առերևույթ առկա են պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով զուգորդված ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությանը։

Уголовное дело возбуждено в Армении по факту незаконного предпринимательства 11/21/2017   12:29  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту по факту незаконного занятия физическим лицом предпринимательской деятельностью. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
В сообщении отмечается, что при изучении материалов, подготовленных Управлением по выявлению правонарушений и осуществлению административных производств Комитета государственных доходов Армении было установлено, что физическое лицо в период с 2014 по 2017 гг. от своего имени и от имени двух других лиц импортировал в Армению сотовые телефоны, портативные компьютеры и планшеты общей таможенной стоимостью 34 758 100 драмов, которые без государственного оформления и регистрации в установленном законом порядке в налоговых органах с целью получения прибыли продал, тем самым занимаясь незаконным предпринимательством.
"По предварительным подсчетам, в результате сбыта всей вышеуказанной партии товара и ведения незаконной предпринимательской деятельности государству был причинен ущерб в особо крупных размерах. По данному факту возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 188(незаконное предпринимательство, сопряженное с причинением ущерба в особо крупных размерах лицам, или организациям, или государству) УК РА. Производство предварительного следствия по уголовному делу поручено следственному управлению Комитета госдоходов Армении", - отмечается в сообщении.