«Հայոց ցեղասպանությունը չդատապարտելը ծնեց հիտլերյան ֆաշիզմը». Էդուարդ Շարմազանովը՝ բելառուս գործընկերոջը 11/20/2017 12:07 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 20-ին հանդիպել է Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցությանը, երկու երկրների քաղաքական եւ տնտեսական կապերին առնչվող հարցեր:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ակտիվ աշխատանքը եւ դերակատարումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ում եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում երկու երկրների խորհրդարանականների սերտ համագործակցության կարեւորությանը: Նրա գնահատմամբ՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովը պետք է առավել ակտիվ ու հետեւողական լինի երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկումը միջազգային հարթակներում համակարգելու հարցում:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ հաջորդ տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը եւ այդ առնչությամբ կներկայացվեն ցեղասպանություն երեւույթը դատապարտող մի շարք նախաձեռնություններ:
«Առանց անցյալի ճանաչման եւ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման հնարավոր չէ կանխարգելել նոր ցեղասպանությունները: Մենք պետք է դատապարտենք ցեղասպանական քաղաքականության, ֆաշիզմի ու նացիզմի ցանկացած դրսեւորում: Հայոց ցեղասպանությունը չդատապարտելը ծնեց հիտլերյան ֆաշիզմը» -ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Քննարկվել են նաեւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքների արդյունավետ իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Эдуард Шармазанов – белорусскому коллеге: игнорирование Геноцида армян породило фашизм 11/20/2017   13:22  |  Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении, сопредседатель Межпарламентской комиссии (МК) по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Беларусь Эдуард Шармазанов 20 ноября встретился с заместителем председателя Палаты представителей НС Беларуси, сопредседателем МК Болеславом Пирштуком.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, в ходе встречи обсуждены вопросы развития межпарламентских отношений, сотрудничества на различных международных площадках, политических и экономических связей двух стран.
Приветствуя гостя, Э.Шармазанов подчеркнул важность активной работы МК и ее роль в развитии двусторонних отношений. Он обратился к необходимости тесного сотрудничества парламентариев двух стран в ПА ОДКБ и МПА СНГ. В оценке вице-спикера, МК должна быть более активна и последовательна в координации обсуждений на международных платформах вопросов, представляющих двусторонний интерес. В этом контексте он отметил, что в будущем году исполняется 70-летие принятой Генеральной Ассамблеей ООН Конвенции о предупреждении и наказании преступления геноцида и в связи с этим будут выдвинуты осуждающие геноцид инициативы.
“Без признания прошлого и осуждения Геноцида армян невозможно предотвратить новые геноциды. Мы должны осудить любое проявление геноцидальной политики, фашизма и нацизма. Игнорирование Геноцида армян породило гитлеровский фашизм”, - подчеркнул Э.Шармазанов.