«Արցախն ունի անկախ պետականություն հռչակելու նույնքան իրավունք, որքան Բելառուսը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը». Էդուարդ Շարմազանով 11/20/2017   16:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 10-րդ հոբելյանական նիստը, որի ժամանակ ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, որում մասնավորապես ասվում է.
Մեր երկկողմ խորհրդարանական օրակարգը բավականին հագեցած է. ներառում է ինչպես խորհրդարանականների համագործակցության հարցերը միջազգային հարթակներում, այնպես էլ առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանն առնչվող խնդիրները: Հայ-բելառուսական երկկողմ ռազմավարական հարաբերությունների կարեւորագույն կետերից մեկը խորհրդարանական համագործակցությունն է. այդ իմաստով մեր հանձնաժողովն ունի ծանրակշիռ դերակատարում եւ լուրջ անելիքներ:
Վերջին տարիների ընթացքում հայ-բելառուսական համագործակցությունն ստացել է նոր բովանդակություն, մասնավորապես մեր խորհրդարանականներն ակտիվ համագործակցում են թե՛ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի, թե՛ ԱՊՀ ՄԽՎ-ի եւ թե՛ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի շրջանակում: Այնուհանդերձ, թույլ տվեք շեշտել, որ անելիքները դեռեւս շատ են, կան նաեւ թերություններ: Առավել ակտիվ, արդյունավետ եւ համագործակցված աշխատանքի ուղղությամբ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն, մասնավորապես երկու երկրների համար զգայուն հարցերում պետք է ունենալ հստակ դիրքորոշում: Այստեղ ուզում եմ նշել, որ դեռեւս 2000 թվականին մեր պետությունները Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակում ընդունել են հայտարարություն, ուր հստակ նշված է, որ ռազմաքաղաքական համագործակցությունը ՀԱՊ-ի անդամ պետությունների միջեւ պետք է ունենա առաջնային նշանակություն երրորդ երկրների նկատմամբ, որոնք չեն մտնում այդ ռազմաքաղաքական պայմանագրի մեջ, այսօր արդեն ՀԱՊԿ-ի: Կարծում եմ՝ մենք բոլորս հասկացանք, թե ինչի մասին է խոսքը:
Նշեմ նաեւ, որ 2016 թվականի հոկտեմբերին մեր երկրների նախագահները ՀԱՊԿ երեւանյան համաժողովի շրջանակում ընդունել են ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ հայտարարություն: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը` նշեմ, որ Հայաստանը խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից է՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում: Բանակցություններում առաջընթաց ապահովելու համար մենք մերժում ենք խնդրի ռազմական լուծումը եւ դատապարտում ռազմատենչ հռետորաբանությունը: Կարգավորման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար օր առաջ պետք է կյանքի կոչվեն Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի եւ Ժնեւի պայմանավորվածությունները: Արցախը հռչակել է իր անկախությունը ԽՍՀՄ օրենսդրության համապատասխան եւ ունի անկախ պետականություն հռչակելու նույնքան իրավունք, որքան Բելառուսը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը եւ մեր պարտքն է պաշտպանել այդ իրավունքը:

Шармазанов: Арцах имеет столько же прав провозглашать суверенную государственность, сколько Беларусь, Армения и Азербайджан 11/20/2017   16:59  |  Лента новостей
20 ноября состоялось 10-е юбилейное заседание Межпарламентской комиссии (МК) по сотрудничеству между Национальным собранием Армении и НС Беларуси, на котором выступил с речью вице-спикер парламента РА, сопредседатель МК Эдуард Шармазанов. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
В своем слове вице-спикер, обращаясь к белорусским гостям и участникам заседания, в частности, сказал, что за последние годы армяно-белорусское сотрудничество получило новое содержание, в частности парламентарии РА и Беларуси активно сотрудничают в рамках ПА ОДКБ, МПА СНГ и ПА ОБСЕ. В то же время, по словам Э.Шармазанова, впереди еще множество дел, есть и недостатки; следует предпринять шаги по обеспечению еще большей активности, эффективности и координации работ, в частности по выработке четкой позиции по чувствительным для обеих стран вопросам, особенно в рамках ОДКБ.
Коснувшись нагорно-карабахской проблемы, вице-спикер НС РА отметил, что Армения – сторонник исключительно мирного урегулирования в рамках формата сопредседательства МГ ОБСЕ. Для обеспечения прогресса в переговорах армянская сторона отвергает военное решение проблемы и осуждает воинственную риторику Азербайджана. Для продвижения процесса, по Шармазанову, необходимо претворить в жизнь венские, санкт-петербургские и женевские договоренности. “Арцах декларировал свою независимость в соответствии с законодательством СССР и имеет столько же прав провозглашать суверенную государственность, сколько Беларусь, Армения и Азербайджан, и наш долг – защищать это право”, - заявил вице-спикер НС РА.
16:27 17/11/2017  |  Карабахский конфликтНалбандян прокомментировал визит Лаврова в контексте карабахского урегулирования
16:12 17/11/2017  |  Карабахский конфликтГлава МИД Бразилии поделился своим видением достижения окончательного мира в зоне карабахского конфликта
12:02 17/11/2017  |  Карабахский конфликтМИД Армении: Турция должна держаться как можно дальше от процесса урегулирования карабахского конфликта