Հայաստանը կդառնա ԵՄ հետ շրջանակային համաձայնագիր ստորագրող առաջին ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ երկիրը. New Europe-ի անդրադարձը 11/18/2017 13:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի կարևորագույն իրադարձություններից մեկն ակնկալվում է, որ կլինի ԵՄ-Հայաստան շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս թեմային իր հոդվածում անդրադառնում է New Europe կայքի հոդվածագիր Վիոլետա Ռուշևան:
Նա նշում է, որ չկա կասկած, որ հայկական կողմը ցանկանում է ակտիվացնել քաղաքական ու տնտեսական կապերը Եվրամիության հետ:
«Արևելյան գործընկերության առաջիկա գագաթնաժողովին Հայաստանը երկրորդ անգամ կփորձի ավելի մոտենալ Եվրամիությանը»,- գրում է հեղինակը` հիշեցնելով, որ 2013 թվականին Հայաստանը չստորագրեց ԵՄ հետ փաստաթուղթը, փոխարենը հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու որոշման մասին: Ռուշևան նկատում է, որ Երևանի տնտեսական ու քաղաքական նախապատվությունների կտրուկ փոփոխությունը սառը ցնցուղ դարձավ ԵՄ բյուրոկրատների համար:
Հեղինակի կարծիքով, սակայն, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի անսպասելի որոշումը չզարմացրեց նրանց, ովքեր տեղյակ են հարավկովկասյան փոքր հանրապետության՝ Հայաստանի տնտեսական վիճակից: Մասնավորապես, նա հիշեցրել է, որ դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանը ունի սահմանափակ պաշարներ, փակ սահման Թուրքիայի հետ, բարդ հարաբերություններ Ադրբեջանի հետ:
«Հաշվի առնելով այդ պայմանները՝ փոքր քրիստոնյա երկիրն այլ տարբերակ չուներ, քան դիմելու Ռուսաստանի աջակցությանը»,- նշում է նա: Ռուշևան հիշեցնում է, որ ՌԴ-ն Հայաստանի ամենախոշոր առևտրային գործընկերն է:
«Եթե հաջորդ շաբաթ Հայաստանը Բրյուսելում ստորագրի համաձայնագիրը, այն կլինի ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ անդամ առաջին երկիրը, որը շրջանակային համաձայնագիր կստորագրի Եվրամիության հետ: Թվում է, թե Հայաստանը, որը գտնվում է Արևելքի հետ ավանդական կապերի ու Արևմուտքին ինտեգրվելու ցանկության միջև, ընտրել է երկրորդ տարբերակը»,- եզրափակել է հեղինակը:

Армения станет первой страной ЕАЭС и ОДКБ, которая подпишет рамочное соглашение с ЕС - NewEurope 11/18/2017   14:16  |  Актуальная тема
Ожидается, что одним из важнейших событий на предстоящем саммите Восточного партнерства в Брюсселе станет подписание рамочного соглашения ЕС- Армения.
Как передает “Арменпресс”, к этой теме обратилась автор статьи Виолетта Рушева на сайте NewEurope. Она отмечает, что нет сомнений в том, что армянская сторона желает активизировать политические и экономические связи с Евросоюзом.
«На саммите Восточного партнерства Армения во второй раз попытается стать ближе ЕС», - пишет она, напомнив, что в 2013г. Армения не подписала соглашение,  объявив вместо этого о решении присоединиться к Евразийскому экономическому союзу.
Рушева подчеркивает, что это решение Еревана стало холодным душем для бюрократов ЕС.
По мнению автора, однако, неожиданное решение президента Саргсяна не удивило тех, кто знаком с экономической ситуацией в маленькой южно-кавказской республике. В частности, она напомнила, что у Армении нет выхода к морю, что у нее ограниченные ресурсы, закрытая граница с Турцией, сложные отношения с Азербайджаном.
«Учитывая это, у маленькой христианской страны не было иного выхода, как обратиться за помощью к России», - пишет Рушева, отмечая, что РФ – крупнейший торговый партнер Армении.
«Если на следующей неделе в Брюсселе Армения подпишет соглашение, она станет первой страной ЕАЭС и ОДКБ, которая подпишет рамочное соглашение с ЕС. Похоже, Армения, которая находится между традиционными связями с Востоком и желанием интегрироваться в Европу, выберет второй вариант», - пишет автор.