Հետամուտ ենք լինելու բարձր տեխնոլոգիաները, նորարարությունը երկրի հեռավոր շրջաններ հասցնելուն. Կարեն Կարապետյան 11/17/2017   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր Գյումրիում ներկա է գտնվել «Մարզերի հզորացումը բարձր տեխնոլոգիաների խթանմամբ» համաժողովի բացմանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Ողջունով մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է, որ համաժողովի անվանումը ճիշտ նպատակ է արտահայտում. Հայաստանում նպատակ է դրվել զարգացնելու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը՝ որպես մեր տնտեսության առաջ մղող ուղղություններից մեկը, որը ներդրումների ներգրավման և արտահանման մեծ ներուժ ունի: Միաժամանակ, Կարեն Կարապետյանի խոսքով, Հայաստանի տնտեսական զարգացման տեսլականի մեջ առանցքային կարևորություն ունի մարզային և համայնքային զարգացումը:
«Այս երկուսի համադրումը ցանկալի արդյունք կարող է ապահովել: Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը լավ օրինակ է, թե ինչպես կարելի է մարզում հիմնել և զարգացնել  մի կառույց, որը խթանում է տեխնիկական և գործարար հմտությունների զարգացումը, նպաստում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ինովացիոն հետազոտմանն ու զարգացմանը, իրականացնում է մտքի և տաղանդի կոմերցիալիզացիա և այն վերածում գործող հաջողակ բիզնեսների», - ասել է կառավարության ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ մոտ երեք տարվա գործունեության արդյունքում Տեխնոլոգիական կենտրոնն արդեն ստեղծել է մոտ 200 աշխատատեղ, ունի մոտ 100 շահառու կազմակերպություն, տարեկան պատրաստում է ավելի քան 500 մասնագետ: Կենտրոնում գործում է 25 տեղական և արտասահմանյան կազմակերպություն: Դրանցից շատերը իրենց լուծումներն արտահանում են Հայաստանից դուրս: Վարչապետի համոզմամբ, այս ամենից շահում է մեր քաղաքացին, քաղաքն ու մարզը, և գործընթացը դրական է ազդում մեր երկրի տնտեսության զարգացման վրա:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների զարգացումն անմիջական կապ ունի ստրատեգիական նշանակություն ունեցող Թվային օրակարգի հետ, որը ձևակերպելու և իրականացնելու համար «Թվային Հայաստան» հինադրամը և Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնն աշխատում են միասին: «Առանց թվային օրակարգի իրականացման անհնար է մեր երկրի, մեր տնտեսության զարգացումն ու առաջխաղացումը: Այն հնարավորություն է տալու ապահովել մեր երկրի մրցունակությունը, բարձրացնել պետական կառավարման համակարգի արդյունավետությունը եւ թափանցիկության մակարդակը, բարելավել բիզնես միջավայրը: Թվային օրակարգի զարգացման և իրականացման մեջ մեծ դեր կարող են խաղալ մեր տեխնոլոգիական կենտրոնները:
Պետությունը չափազանց շահագրգռված է, ողջունում և քաջալերում է մեր տեխնոկենտրոնների մասնակցությունն այս գործընթացին», - շեշտել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետն ընդգծել է, որ ներկայումս ականատես ենք լինում ժամանակակից գիտելիքահեն կենտրոնների ստեղծմանը և տարածմանը մեր երկրում: Վարչապետն ուրախալի է համարել, որ այս կենտրոնները չեն ստեղծվում միայն Երևանում: «Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը, «Թումո» կենտրոնները, «Սմարթ կենտրոնի» հիմնադրումը Լոռիում հիանալի օրինակներ են,  որոնք թույլ են տալիս հավատալ, որ մենք ի վիճակի ենք բարձր տեխնոլոգիաները, նորարարությունը հասցնել մեր երկրի հեռավոր շրջաններ և մատչելի դարձնել մեր քաղաքացիներին՝ անկախ նրանից, թե ինչքան հեռու են նրանք ապրում մայրաքաղաքից: Մենք հետամուտ ենք լինելու, որ այս գործընթացը շարունակվի ավելի մեծ թափով, և պատրաստ ենք աջակցելու ցանկացած լավ, տրամաբանական նախաձեռնության», - ասել է վարչապետը:
Դիմելով համաժողովի մասնակից երիտասարդներին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ նրանք մեր երկրի ամենամեծ ներուժն են: «Մենք լավ հնարավորություն ունենք ձեզ հետ, որպեսզի յուրաքանչյուրս իր քաղաքում, մարզում՝ սեփական մասնակցությունը բերի այն փոփոխություններին, որոնք նախաձեռնել ենք: Մենք շատ ենք խոսում թվային օրակարգի մասին, քանի որ դա չափազանց արդիական է՝ ուղղակի օրվա հրամայական: Երբ կարողանանք բնութագրել մեր կառավարման սուբյեկտները, թվայնացնենք այն, այդ ժամանակ էլ ֆիքսվելու են մեր թերությունները, առավելությունները, շարժիչ ուժը», - ընդգծել է վարչապետը՝ համաժողովին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
Համաժողովը կազմակերպել են Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը և Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը՝ ՀՀ կառավարության, Շիրակի մարզպետարանի, Գյումրու քաղաքապետարանի, Հայ օգնության ֆոնդի և Եվրոպական միության ու Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության հետ համագործակցաբար: Երկօրյա համաժողովին մասնակցում են ՀՀ բոլոր մարզերից 150 երիտասարդ, ովքեր հետաքրքրված են տեխնոլոգիական կրթությամբ, ճարտարագիտության, ծրագրավորման և նորարար ոլորտներով։
Համաժողովի նպատակն է Շիրակի մարզի հաջողված փորձի ներկայացման միջոցով Հայաստանում խթանել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մեծամասշտաբ ապակենտրոնացումը Երևանից մարզեր, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում պահանջարկ ունեցող մասնագետների պատրաստումը, մարզերում աշխատանքային շուկայի զարգացումն ու ընդլայնումը` միջազգային և տեղական ներդրումների համար գրավիչ պայմանների ձևավորմամբ, ինչպես նաև էլեկտրոնային հասարակության զարգացման հնարավորությունները` շահագրգռելով հասարակական բոլոր ոլորտներում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը, մշակույթի և մտածելակերպի ձևավորումը թվային Հայաստանի և էլեկտրոնային հասարակության գաղափարների իրականացմանն ընդառաջ:
15:55 14/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնը նոր որակ կհաղորդի մեր երկրում առկա խնդիրների լուծմանը. ՀՀ վարչապետ
13:10 08/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆպատակ ենք դրել բարձրացնել գյուղատնտեսության արդյունավետությունը և դրա համար բոլոր նախադրյալներն ունենք. ՀՀ վարչապետ
10:48 19/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք ուզում ենք ունենալ մրցունակ, առաջադեմ ազգ՝ Հայաստանի համար տեղ ապահովելով գլոբալ մակարդակում». Կարեն Կարապետյան
12:47 14/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼուծումներ փնտրելիս պետք է լինել առավելագույնս ճկուն և նորարար. Կարեն Կարապետյան
11:48 09/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը մասնակցել է «Հայաստանի թվայնացման օրակարգ» աշխատաժողովին
16:10 19/07/2017Դավիթ Լոքյան. «Մարզերին տրվող ֆինանսավորման  ծավալը  2018 թ-ից սկսած շատ ավելանալու է և 70 տոկոսի չափով ուղղվելու է տնտեսական  զարգացման ծրագրերին»
13:19 29/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է զարգացման լավագույն ծրագրեր ներկայացրած Արարատի և Լոռու մարզերի համայնքների ղեկավարներին
17:46 28/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն աջակցելու է համայնքներին
17:51 19/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է զարգացման լավագույն ծրագրեր ներկայացրած համայնքների ղեկավարներին
15:22 21/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ մարզերի 2017-2025 թթ. զարգացման ռազմավարությունների նախագծերը փոխանցվել են ՀՀ կառավարություն

Премьер Армении: будем стремиться донести высокие технологии, инновации до отдаленных районов страны 11/17/2017 17:07 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня в Гюмри присутствовал на открытии форума “Усиление областей стимулированием высоких технологий”, передает пресс-служба армянского правительства.
Премьер-министр отметил, что название форума выражает правильную цель: в Армении поставлена цель развития сферы высоких технологий, как одного из направлений, движущих нашу экономику вперед, которая имеет большой потенциал привлечения инвестиций и экспорта. Одновременно, по словам Карена Карапетяна, в видении экономического развития Армении ключевое значение имеет развитие областей и общин.
“Сопоставление этих двух компонентов может обеспечить желаемый результат. Гюмрийский технологический центр является хорошим примером того, как в области можно основать и развивать структуру, которая стимулирует развитие технических и деловых навыков, способствует инновационным исследованиям и развитию в сфере высоких технологий, осуществляет коммерциализацию мысли и таланта и трансформирует их в действующие успешные бизнесы”, - сказал глава правительства, добавив, что в течение почти трехлетней деятельности Технологический центр уже создал около 200 рабочих мест, имеет около 100 организаций-бенефициаров, ежегодно подготавливает более 500 специалистов.
В центре действуют 25 местных и зарубежных организаций. Многие из них экспортируют свои решения за пределы Армении.
По убеждению премьер-министра, от всего этого выигрывают наши граждане, город и область, и процесс позитивно влияет на развитие экономики нашей страны.
Карен Карапетян подчеркнул, что развитие высоких технологий напрямую связано с имеющей стратегическое значение Цифровой повесткой дня, для формирования и реализации которой фонд «Цифровая Армения» и Центр стратегических инициатив работают вместе.
“Без реализации Цифровой повестки дня невозможны развитие и прогресс нашей страны, нашей экономики. Она даст возможность обеспечить конкурентоспособность нашей страны, повысить эффективность системы государственного управления и уровня прозрачности, улучшить бизнес-среду. В развитии и реализации Цифровой повестки дня могут играть большую роль наши технологические центры. Государство крайне заинтересовано, приветствует и поощряет участие наших техноцентров в этом процессе”, - подчеркнул Карен Карапетян.
По словам премьера, в настоящее время мы являемся свидетелями создания и распространения в нашей стране опирающихся на знания современных центров. Премьер-министр счел отрадным, что эти центры создаются не только в Ереване.
“Гюмрийский технологический центр, центры “Тумо”, основание в Лори “Смарт центра” являются замечательными примерами, которые позволяют верить в то, что мы в состоянии донести высокие технологии, инновации до отдаленных районов нашей страны и сделать их доступными для наших граждан, вне зависимости от того, насколько далеко они живут от столицы. Мы будем стремиться к тому, чтобы этот процесс продолжался с большим размахом и готовы содействовать любой хорошей инициативе”, - сказал премьер-министр.
Обращаясь к участвующей в форуме молодежи, Карен Карапетян отметил, что молодежь является самым большим потенциалом нашей страны.
“У нас с вами есть хорошая возможность, чтобы каждый из нас в своем городе, области сам участвовал в переменах, которые мы инициировали. Мы много говорим о цифровой повестке дня, поскольку она чрезвычайно актуальна и является насущным велением времени. Когда мы сможем охарактеризовать субъекты нашего управления, осуществим их цифровизацию, тогда и зафиксируются наши недостатки, преимущества, движущая сила”, - подчеркнул премьер-министр, пожелав форуму результативной работы.
Форум организовали Фонд “Инкубатор предприятий” и Гюмрийский технологический центр, в сотрудничестве с администрацией Ширакской области, мэрией Гюмри, Фондом армянской помощи, Европейским союзом и Федеральным министерством Германии по экономическому сотрудничеству и развитию. В двухдневном форуме участвуют 150 представителей молодежи из всех областей РА, интересующихся технологическим образованием, инженерией, программированием и инновационными сферами.
Целью форума является посредством представления успешного опыта Ширакской области стимулирование в Армении крупномасштабной децентрализации сферы информационных и высоких технологий из Еревана в области, подготовка пользующихся высоким спросом специалистов в области информационных и высоких технологий, развитие и расширение рынка труда в областях путем формирования привлекательных условий для международных и местных инвестиций, а также возможностей развития электронного общества, стимулируя применение современных технологий во всех общественных сферах, формирование культуры и мышления на пути к реализации идей цифровой Армении и электронного общества.