Հատուկ ուշադրություն կհատկացվի ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումն ավարտելու գործընթացին. ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ 11/16/2017   18:06  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները`  Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին և Էնդրյու Շոֆերը նոյեմբերի 14-ին և 16-ին առանձին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանի և Ադրբեջանի նախագահ Էլմար Մամեդյարովի հետ: Այդ մասին ասված է հանդիպումների արդյունքներով համանախագահների տարածած հայտարարությունում: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
Ինչպես նշված է հայտարարությունում, համանախագահներն արտգործնախարարների հետ քննարկել են 2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Ժնևի գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ձեռքբերված համաձայնությունների իրականացման համար անհրաժեշտ կոնկրետ քայլերը, ինչպես նաև Ժնևում համանախագահների կողմից բարձրացված այլ հարցերը: Հանդիպումների ընթացքում համանախագահները և նախարարները քննարկել են այժմ բանակցությունների սեղանին գտնվող մի շարք աշխատանքային առաջարկներ:
«Նախարարները համաձայնել են համատեղ հանդիպում ունենալ 2017 թվականի դեկտեմբերին Վիեննայում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի շրջանակներում: Համանախագահները կպատրաստեն հանդիպման օրակարգը, որը կներառի քաղաքական կարգավորման առարկայական հարցերը, ինչպես նաև շփման գծում լարվածությունը նվազեցնելուն ուղղված կոնկրետ միջոցառումները: Հատուկ ուշադրություն կհատկացվի ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումն ավարտելու գործընթացին»,- ասված է համանախագահների հայտարարությունում:
15:52 14/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՔննարկեցին գագաթաժողովների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանն ուղղված քայլերը

Главы МИД Армении и Азербайджана встретятся на полях заседания Совета министров ОБСЕ в Вене 11/17/2017   00:14  |  Карабахский конфликт
Главы МИД Армении и Азербайджана Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедьяров проведут встречу на полях  заседания Совета министров ОБСЕ, которое пройдет в декабре 2017 года в Вене. Об этом говорится в заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ по итогам их отдельных переговоров с главами внешнеполитических ведомства Армении и Азербайджана 14 и 16 ноября.
В заявлении отмечается, что сопредседатели обсудили с министрами иностранных дел конкретные шаги по реализации договоренностей, достигнутых президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым в ходе состоявшегося 16 октября 2017 года Женевского саммита, а также другие вопросы, поднятые сопредседателями в Женеве.
Сообщается, что в ходе встреч сопредседатели и министры обсудили ряд рабочих предложений, которые в настоящее время находятся на рассмотрении.
"Министры договорились провести совместное заседание на полях заседания Совета министров ОБСЕ в декабре 2017 года в Вене. Сопредседатели подготовят повестку дня этого заседания, в которую войдут ключевые вопросы политического урегулирования, а также конкретные меры по снижению напряженности на линии соприкосновения. Особое внимание будет уделено окончательному согласованию вопроса по расширению мандата личного представителя действующего председателя ОБСЕ", – отмечается в заявлении.