Վարչապետը շրջայց է կատարել Կումայրի պատմական կենտրոնի տարածքում և խորհրդակցություն անցկացրել քաղաքապետարանում 11/17/2017 14:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրի կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շրջայց է կատարել Կումայրի պատմական կենտրոնում, այնուհետև Գյումրիի քաղաքապետարանում անցկացրել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի ընթացքը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես, վարչապետին զեկուցվել է պատմական կենտրոնի՝ Շիրազի և դրան հարակից փողոցների ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ նախատեսվող աշխատանքների մասին: Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է մեկ շաբաթ անց իրեն ներկայացնել շինաշխատանքների վերաբերյալ հստակ ժամանակացույց: «Անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ դուրս գալ շինհրապարակ, առավել ևս, որ եղանակային պայմանները դա թույլ են տալիս: Ենթակառուցվածքները պետք է վերականգնել ժամանակակից նորմերին համապատասխան»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Կումայրիի վերածնունդ» ոչ հրապարակային պայմանագրային մասնագիտացված ներդրումային ֆոնդի կողմից ներդրումների ներգրավման, կենտրոնի տարածքում առկա գույքերի ձեռք բերման, ինչպես նաև Կումայրի պատմական կենտրոնի գոտիավորման աշխատանքներին: Վարչապետը առաջարկել է գոտիավորման ավարտից հետո այն ներկայացնել ներդրողներին, ինչպես նաև Ռուսթավելի, Շիրազի և մյուս փողոցների բնակիչներին:
Զեկուցվել է նաև, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ) ներգրավված վարկային միջոցներով Գյումրիի մյուս փողոցների վերականգման աշխատանքները կսկսվեն առաջիկա գարնանից:

В Гюмри премьер-министру Армении представили ход реализации программы развития исторического центра Кумайри 11/17/2017   17:38
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в рамках рабочей поездки в Гюмри посетил исторический центр Кумайри.
Как сообщает пресс-служба правительства, премьер-министр в мэрии Гюмри также провел совещание, в ходе которого был обсужден ход реализации программы развития исторического центра города.
В частности, премьер-министру было доложено о работах, планируемых в направлении восстановления инфраструктур исторического центра города – улицы Шираза и прилегающих к ней улиц. Карен Карапетян поручил через неделю представить ему четкий график строительных работ.
"Необходимо как можно быстрее выйти на стройплощадку, тем более, что погодные условия это позволяют. Инфраструктуру нужно восстановить в соответствии с современными нормами", - подчеркнул глава правительства.
Были также затронуты работы по привлечению инвестиций непубличным договорным специализированным инвестиционным фондом “Возрождение Кумайри”, приобретению имеющегося на территории центра имущества, а также зонированию исторического центра Кумайри. Премьер-министр поручил после завершения зонирования представить его инвесторам, а также жителям улиц Руставели, Шираза и других улиц.
Было доложено, что на привлеченные из Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) кредитные средства ближайшей весной начнутся работы по реставрации других улиц Гюмри.
Была также отмечена важность озеленения исторического центра и Гюмри в целом.
13:52 28/07/2017  |  Лента новостейВ Правительстве Армении обсудили дальнейшие шаги по реализации программы развития исторического центра Кумайри