Փաստաթուղթ է ստորագրվել՝ Հայաստանի և Բրազիլիայի կառավարությունների միջև առևտրային և ներդրումային համագործակցության մասին 11/17/2017 14:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքը Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարար Ալոիզիո Նունյես Ֆեռեյրայի հետ բանակցությունների արդյունքներով:
Ստորեև ներկայացնում ենք ԱԳ նախարարի խոսքը.
Հատկանշական է, որ Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարարի այս այցելությունը տեղի է ունենում մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյա հոբելյանական տարում, և իհարկե այն լավ առիթ է միջպետական հարաբերությունների քառորդդարյա պատմությունը գնահատելու և երկկողմ համագործակցության առավել խորացմանը միտված ծրագրերը քննարկելու ու պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու համար:
Այսօր նախատեսված է պարոն Նունյեսի հանդիպումը ՀՀ Նախագահի հետ:
Սա նախարար Նունյեսի առաջին այցն է Հայաստան, ով մեր երկրի լավ բարեկամն է, նա եղել է Հայաստանի հետ Սենատում բարեկամության խմբի նախագահը և Բրազիլիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախաձեռնողը։ Մեր հանդիպումից առաջ պարոն Նունյեսը առավոտյան այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Այսօր կայացած հանդիպման ընթացքում իմ գործընկերոջ հետ մենք կարևորեցինք հաստատված արդյունավետ երկկողմ քաղաքական երկխոսությանը, ընդգծեցինք իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման անհրաժեշտությունը, ինչը բարենպաստ և առավել ամուր հիմք կստեղծի երկկողմ կապերի խորացման համար:
Այսօր մենք ևս մեկ փաստաթուղթ ստորագրեցինք՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև առևտրային և ներդրումային համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը: Մեր երկրների միջև առկա է մինչ օրս ստորագրված տասը փաստաթուղթ, որոնցից յոթը ստորագրվել են վերջին երկու տարվա ընթացքում։
Մենք համակարծիք ենք, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները մեծապես նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը: Պարոն Նունյեսի հետ քննարկեցինք 2016թ. օգոստոսին Նախագահ Սարգսյանի՝ Բրազիլիա կատարած այցի, նախագահ Տիմերի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը:
Անդրադարձանք հայ-բրազիլական օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, մտքեր փոխանակացինք միջազգային ատյաններում փոխգործակցության առավել սերտացման շուրջ:
Հանգամանալից քննարկում ունեցանք առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, մշակութային և հումանիտար բնագավառներում կապերի ամրապնդման վերաբերյալ:
Գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվել միջխորհրդարանական ձևաչափով, երկուստեք կարևորեցինք ապակենտրոնացված համագործակցության հետագա ընդլայնումը:
Այսօր աշխարհագրական հեռավորությունը հետզհետե կորցնում է խոչընդոտող գործոնի դերը: Այդ առումով, երկու տարի առաջ Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացումը նոր՝ առավել դյուրին ու լայն հնարավորություններ է բացում երկու երկրների ժողովուրդների միջև փոխայցելությունների աշխուժացման, կապերի ամրապնդման համար:
Խոսելով հայ-բրազիլական հարաբերությունների մասին` անպայման պետք է հիշատակել ակտիվ բրազիլահայ համայնքի կարևոր դերակատարությունը մեր բարեկամ երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման գործում։
Բրազիլիացի իմ գործընկերոջ հետ անդրադարձանք մի շարք միջազգային և տարածաշրջային հրատապ խնդիրների։
Բրազիլիայի արտաքին հարաբերությունների նախարարին ներկայացրեցի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի առաջմղման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող համատեղ ջանքերը՝ կարևորելով անկողմնակալ և հավասարակշռված դիրքորոշումը հիմնահարցի առնչությամբ և միջնորդ երկրների առաջարկությունների սատարումը:

Армения и Бразилия подписали Меморандум о торговом и инвестиционном сотрудничестве 11/17/2017   16:46  |  Лента новостей
Меморандум о взаимопонимании между правительством Республики Армения и правительством Федеративной Республики Бразилия о торговом и инвестиционном сотрудничестве подписан сегодня в Ереване. Об этом сообщил министр иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна по итогам переговоров с министром внешних связей Бразилии Алоизио Нуньесом Ферейрой. Подробности передает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Он проинформировал, что между Арменией и Бразилией по сей день подписано десять документов, семь из которых были подписаны в ходе последних двух лет.
"Примечательно, что этот визит министра внешних связей Бразилии проходит в юбилейном году 25-летия установления дипломатических отношений между нашими странами, и конечно, он является хорошим поводом, чтобы оценить четверть вековую историю межгосударственных отношений, обсудить направленные на дальнейшее углубление двустороннего сотрудничества программы и достичь договоренностей", - отметил Эдвард Налбандян
Он напомнил, что сегодня запланирована также встреча Нуньеса с президентом Республики Армения.
Это первый визит в Армению министра Нуньеса, который является хорошим другом нашей страны. Он был председателем Группы дружбы с Арменией в Сенате и был инициатором признания Сенатом Бразилии Геноцида армян. Перед нашей встречей господин Нуньес утром посетил Цицернакаберд и отдал дань памяти жертвам Геноцида армян.
Налбандян сообщил, что в  ходе сегодняшней встречи с бразильским коллегой была отмечена важность установленного эффективного двустороннего политического диалога.
Главы МИД Армении и Бразилии подчеркнули необходимость расширения договорно-правовой базы, что создаст благоприятную и более крепкую основу для углубления двусторонних связей.
"Мы были едины во мнении, что взаимные визиты на высоком уровне способствуют непрерывному развитию двусторонних отношений. С господином Нуньесом мы обсудили ход выполнения договоренностей, достигнутых с президентом Темером в ходе визита президента Саргсяна в Бразилию в августе 2016г.", -заявил глава МИД Армении.
В ходе встречи Налбандян и Нуньес обсудили широкий круг вопросов армяно-бразильской повестки дня, обменялись мнениями вокруг дальнейшего укрепления взаимодействия в международных структурах.
"Мы детально обсудили активизацию торгово-экономических связей, укрепление связей в культурной и гуманитарной сферах.С удовлетворением констатировали, что существует эффективное сотрудничество в межпарламентском формате, обоюдно отметили важность дальнейшего расширения децентрализованного сотрудничества. Сегодня географическая удаленность постепенно теряет роль препятствующего фактора", -заявил глава внешнеполитического ведомства Армении.
В этой связи, по его словам, либерализация визового режима между Арменией и Бразилией два года назад открывает новые, более доступные и широкие возможности для активизации взаимных визитов, укрепления связей между народами двух стран.
Говоря об армяно-бразильских отношениях, он также отметил важную роль активной армянской общины Бразилии в расширении сотрудничества между нашими дружественными странами.
Налбандян сообщили, что в ходе встречи также был затронут ряд международных и региональных актуальных вопросов.
"Я представил министру внешних связей Бразилии совместные усилия, прилагаемые Арменией и странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ по продвижению вперед процесса урегулирования нагорно-карабахской проблемы, отметив важность беспристрастного и сбалансированного подхода к проблеме и поддержки предложений стран-посредников", - проинформировал Эдвард Налбандян.