Կալանավորված անձին մեղադրանք է առաջադրվել՝ հիվանդանոցից փախուստի դիմելու համար 11/16/2017 17:16 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Թ.Ալավերդյանին՝ հիվանդանոցից փախուստի դիմելու համար: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ 1987թ. ծնված Թ.Ալավերդյանն ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով դատապարտվել է ազատազրկման (դատավճիռը դեռ չի մտել օրինական ուժի մեջ) և պահվել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում։ Առողջական խնդիրների կապակցությամբ 10.11.2017թ. նա տեղափոխվել է Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոց և պահվել նշված հիվանդանոցի մեծահասակների 5-րդ բաժանմունքի հիվանդասենյակում։ Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ կալանավորը, օգտվելով իր նկատմամբ հսկողություն իրականացնող, պաշտոնատար անձ հանդիսացող ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի աշխատակիցների կողմից ծառայության նկատմամբ դրսևորած անփույթ վերաբերմունքից, հիվանդասենյակի սանհանգույցից օգտվելու պատրվակով լույս նոյեմբերի 14-ի գիշերը մտել է սանհանգույց, ապա՝ ընդհանուր բաց պատշգամբ դուրս եկող դռնով դիմել փախուստի:
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության և ոստիկանության աշխատակիցների համատեղ ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում նույն օրը նա հայտնաբերվել է Արմավիրի մարզում և ներկայացվել վարույթն իրականացնող մարմնին։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 30-ամյա Թ.Ալավերդյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 355-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Сбежавшему из ереванской больницы заключенному предъявили обвинение - СК Армении 11/16/2017   17:47  |  Криминальная хроника
Заключенному уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” Тельману Алавердяну предъявлено обвинение за побег из больницы. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По данным предварительного следствия, Т. Алавердян(1987 г.р.) был приговорен судом общей юрисдикции к лишению свободы(приговор еще не вступил в законную силу) и содержался в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”. Из-за возникших проблем со здоровьем 10 ноября 2017 года он был переведен в инфекционную больницу “Норк”, где содержался в палате 5-го отделения для взрослых указанной клиники.
Согласно добытым фактическим данным, осужденный, воспользовавшись халатным отношением к службе, проявленным сотрудниками УИУ “Нубарашен” МЮ РА, осуществляющими надзор за ним, под предлогом похода в туалет в ночь на 14-е ноября, зашел в санузел, а оттуда сбежал через дверь, ведущую к общему открытому балкону.
В результате мероприятий, предпринятых Уголовно-исполнительным управлением МЮ РА совместно с сотрудниками Полиции, в тот же день он был обнаружен в Армавирской области и передан органу, осуществляющему производство.
На основе полученных достаточных доказательств 30-летнему Т. Алавердяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 355 (побег из места лишения свободы, из места содержания арестованных или из места содержания задержанных) Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств произошедшего.