Քննարկվում են ԼՂ հակամարտության կարգավորման բոլոր քայլերը. ԵԱՀԿ ավստրիական նախագահություն 11/16/2017 11:01 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ներկայում քննարկվում են ԼՂ հակամարտության կարգավորման բոլոր քայլերը։ Այս մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, Trend-ին հայտնել են ԵԱՀԿ-ի ավստրիական նախագահությունում։
ԵԱՀԿ-ն հանդիսանում է հիմնական հարթակ՝ համապատասխան քննարկումների անցկացման համար, ասել են նախագահությունում։
«Մենք ուշադիր հետևել ենք հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպմանը։ Այդ հանդիպումից հետո մենք տեսնում ենք դրական դինամիկա։ Ավստրիական նախագահությունը հույս ունի, որ այդ ուղղությամբ վերսկսված գործողությունները կուղեկցվեն խաղաղ ճանապարհով հակամարտության կարգավորման համար հստակ քայլերով։ Ներկայում քննարկվում են հայ-ադրբեջանական ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բոլոր քայլերը, և այժմ կողմերի հերթն է՝ ընդունելու համապատասխան որոշումներ։ ԵԱՀԿ համանախագահները կարող են միայն նպաստել այդ գործընթացին»,-ասվում է հաղորդագրությունում։
ԵԱՀԿ ավստրիական նախագահությունում նշել են, որ ժնևյան հանդիպումից հետո բոլոր ջանքերը պետք է ուղղվեն խաղաղության նվաճմանը։
«2016 թվականին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովների ժամանակ արվել էին վստահության ամրապնդման միջոցառումների վերաբերյալ հստակ առաջարկներ։ Դրանց թվում էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի՝ հակամարտության գծով լիազորությունների ընդլայնման առաջարկը, որին սկզբունքորեն համաձայնել են Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները»,-1in.am-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է հաղորդագրությունում։
ԵԱՀԿ-ն զգալի ռեսուրսներ է ուղղում ԼՂ հակամարտության խաղաղ լուծման որոնումներին, ասել են ավստրիական նախագահությունում՝ մատնանշելով համանախագահների գլխավորությամբ Մինսկի խմբի աշխատանքն ու կառույցի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գործունեությունը տեղում։
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ ԵԱՀԿ ավստրիական նախագահությունը պատրաստ է շարունակել աջակցել խաղաղության նվաճմանն ուղղված ջանքերին։

Обсуждаются все шаги по урегулированию карабахского конфликта - австрийское председательство ОБСЕ 11/16/2017   11:30  |  Карабахский конфликт
В настоящее время обсуждаются все шаги по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом, как передает “Арцахпресс”, азербайджанскому информационному агентству Trend в австрийском председательстве в ОБСЕ.
"Мы внимательно следили за встречей президентов Азербайджана и Армении в Женеве 16 октября. После этой встречи мы наблюдаем позитивную динамику. Австрийское председательство надеется, что возобновленные действия в этом направлении будут сопровождаться конкретными шагами для урегулирования конфликта мирным путем. В настоящее время обсуждаются все шаги по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, и теперь очередь сторон принимать соответствующие решения. Сопредседатели ОБСЕ могут только содействовать этому процессу", - говорится в сообщении.
В австрийском председательстве в ОБСЕ отметили, что после женевской встречи все усилия должны быть направлены на достижение мира.
"Во время саммитов в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году были сделаны конкретные предложения по мерам укрепления доверия. Среди них было предложение расширить полномочия личного представителя действующего председателя ОБСЕ по конфликту, с которым в принципе согласились президенты Армении и Азербайджана", - говорится в сообщении.
"ОБСЕ направляет значительные ресурсы в поисках мирного решения нагорно-карабахского конфликта", - сказали в австрийском председательстве, отметив работу Минской группы во главе с сопредседателями и деятельность личного представителя действующего председателя ОБСЕ на местах.
В сообщении отмечается, что австрийское председательство в ОБСЕ готово и в дальнейшем поддерживать усилия, направленные на достижение мира.