Սա չեմ համարում իմ հաղթանակը որևէ մեկի նկատմամբ. Վիգեն Սարգսյանի հայտարարությունը 11/16/2017   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ուսանողների մի հատվածի ցասումը պարտավորեցնող է ինձ համար՝ որպես պաշտպանության նախարարի՝ նրանց գործով ապացուցելու, որ պաշտպանության համակարգի համար ոչ պակաս կարևոր է, գիտության խթանման գործում բանակի շարունակական դերակատարումը: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ ֆեյսբուքում։
Նրա գրառման մեջ, մասնավորապես ասվում է.
Ուրախ եմ, որ «Պաշտպանության մասին» և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերն ընդունվեցին Ազգային ժողովում` ստանալով խորհրդարանական չորս խմբակցություններից երեքի աջակցությունը: Դրանք առանցքային օրենքներ են մեր երկրի համար կենսական նշանակություն ունեցող պաշտպանության ոլորտում խորքային և արդյունավետ բարեփոխումներ իրականացնելու համար:
Ինչպես օրինագծերի մշակման փուլում, պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի սերտ փոխգործակցությունը բոլոր, ինչպես նախաձեռնությանը սատարած, այդպես էլ՝ իրենց անհամաձայնությունը հայտնած շահառուների հետ` քաղաքական կուսակցություններից և Հանրային խորհրդից մինչև ուսանողական պաշտոնական և ոչ պաշտոնական միավորումներ: Այս օրենքների արդյունավետ ներդրումը պահանջելու է տասնյակ ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունում, տասնյակ կառույցների և հարյուրավոր անհատների սկզբունքային և հետևողական աշխատանք կառավարությունում, պաշտպանության համակարգում, ակադեմիական հաստատություններում և քաղաքացիական հասարակությունում:
Ի վերջո, պաշտպանության գլխավոր գրավականը մեր համախմբվածությունն է, իսկ նպատակը` մեր ողջ հասարակության բարեկեցությունն ու առաջընթացը:
Ուզում եմ հստակ արձանագրել` սա չեմ համարում իմ հաղթանակը որևէ մեկի նկատմամբ կամ որևէ մեկի պարտությունը: Մենք բոլորս ունենք հայացքներ, կարծիքներ և մոտեցումներ, որոնք կարող են ամենատարբեր արտահայտման ձևերը գտնել: Պարզ է, որ խորհրդարանական մեծամասնություն ունեցող ուժը պետք է ի վիճակի լինի ձևավորել իր կողմից առաջարկվող քաղաքականության իրավական հիմքերը, իսկ ընդդիմախոսները պետք է փորձեն հակակշռել օրենսդիր և գործադիր իշխանություն ունեցող այդ ուժին: Սա է ժողովրդավարության պահանջը: Ցանկացած պարագայում, մեծամասնության պարտավորությունն է ապահովել օրենքի ներդրման և իրագործման փուլում բոլոր քաղաքացիների՝ անկախ այդ քաղաքականության նկատմամբ նրանց վերաբերմունքից, հավասարությունն ու հետագա ներգրավվածությունը քաղաքականության արդյունավետ կիրառման խնդիրներում:
Ուսանողների մի հատվածի ցասումը պարտավորեցնող է ինձ համար՝ որպես պաշտպանության նախարարի՝ նրանց գործով ապացուցելու, որ «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ» ծրագրերը որակապես նոր մակարդակի են բարձրացնելու թե՛ մեր անվտանգության և պաշտպանության խնդիրների լուծումները, թե՛ բանակ-հասարակություն կապը և թե՛, որն իմ և պաշտպանության համակարգի համար ոչ պակաս կարևոր է, գիտության խթանման գործում բանակի շարունակական դերակատարումը»:
10:58 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ-ում դասապրոցեսն ամբողջովին վերականգնվել է և բնականոն ընթացքի մեջ է
17:19 15/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ակցիայի մասնակիցը հարցաքննվել է որպես վկա և ազատ արձակվել
16:58 15/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ի մուտքի դիմաց հավաքված ուսանողների շրջանում բերման ենթարկվածներ չեն եղել

Глава Минобороны Армении намерен на деле доказать недовольным студентам эффективность представленных программ 11/16/2017   12:30  |  Лента новостей
Министр обороны Армении заявил о намерении доказать студентам эффективность программ "Честь имею" и "Это я".
"Возмущение части студентов обязывает меня, как министра обороны, на деле доказать, что программы "Честь имею" и "Это я" выведут на качественно новый уровень как решение задач в сфере безопасности и обороны, так и связь между армией и обществом, а также, что, не менее важно для меня и системы обороны, повысят роль армии в деле стимулирования развития науки", - говорится в заявлении главы Минобороны Армении, опубликованном на его странице в соцсети Facebook.
"Рад, что проекты законов "Об обороне" и "О военной службе и статусе военнослужащего" были приняты Национальным собранием, получив поддержку трех из четырех фракций", - отметил министр.
По его словам, это краеугольные законы для реализации глубинных и эффективных реформ в сфере обороны, имеющей жизненно важное значение для нашей страны.
Виген Саркисян отметил, что Министерство обороны, как и на этапе разработки, продолжит тесное сотрудничество со всеми – как со сторонниками, так и противниками инициативы, а также с политическими силами, Общественным советом, официальными и неофициальными объединениями.
"Эффективная реализация этих законов потребует принятия десятков подзаконных актов, принципиальной и последовательной работы десятков структур и сотен индивидуумов в Правительстве, Минобороны, академических кругах и гражданском обществе.
В конце концов, как отметил Виген Саркисян, залог эффективной обороны в нашей сплоченности, а цель - в процветании и прогрессе всего общества.
"Хочу подчеркнуть, что я не считаю это своей победой, либо чьим-то поражением. У каждого из нас свои взгляды, мнения и подходы, которые могут найти самые различные средства выражения. Ясно, что обладающая парламентским большинством сила должна быть в состоянии сформировать правовые основы предлагаемой ею политики, а оппозиция должна пытаться быть противовесом ей. Это требование демократии", - отметил министр.
По словам Вигена Саркисяна, обязанность большинства обеспечить на этапе реализации закона равенство и дальнейшее участие всех граждан - вне зависимости от их отношения к этой политике.