Իրանում երկրաշարժից շուրջ 12 հազար տուն Է ավերվել 11/14/2017   16:11  |  Արտակարգ պատահարներ
Շուրջ 12 հազար տուն Է ավերվել Իրանի արեւմուտքում տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժի հետեւանքով, որտեղ 400-ից ավելի մարդ Է զոհվել: Այդ մասին հայտնել Է Իրանի Կարմիր Մահիկի փրկության եւ օգնության կազմակերպության ղեկավար Մորթեզա Սալիմին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ավերվել Է մոտավորապես 12 հազար բնակելի շինություն»,- Սալիմիի խոսքը մեջբերում Է IRINN հեռուստաալիքը: Իրանի մշակութային ժառանգության, արհեստների եւ զբոսաշրջության կազմակերպության ղեկավար Ալի Ասղար Մունեսանն ավելի վաղ հայտնել Էր, որ երկրաշարժը վնաս Է հասցրել մի քանի պատմական օբյեկտների եւ հուշարձանների:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին նոյեմբերի 14-ին այցելել Է երկրաշարժից առավել մեծ չափով տուժած Քերմանշահի նահանգ՝ տեղում գնահատելու իրադրությունը: Իրանի նախագահն այցելել Է այդ թվում՝ Սարե-Պոլե-Զոհաբի շրջան, որտեղ առավել ﬔծ Է տարերքի զոհերի թիվը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:
12:39 13/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Կարեն Կարապետյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիին
12:02 13/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին

Порядка 12 тысяч домов разрушены в результате землетрясения в Иране 11/14/2017 16:25 | Чрезвычайное просшествие
Порядка 12 тысяч домов были разрушены в результате мощного землетрясения на западе Ирана, где погибли более 400 человек, сообщил глава Организации спасения и помощи иранского Красного полумесяца Мортеза Салими.
"Были разрушены порядка 12 тысяч жилых построек", — приводит телеканал IRINN слова Салими.
Глава иранской организации по культурному наследию, промыслам и туризму Али Асгар Мунесан ранее сообщил, что землетрясение повредило несколько исторических объектов и памятников, передает РИА Новости.
Президент Ирана Хасан Роухани во вторник посетил провинцию Керманшах, где произошло землетрясение, для оценки ситуации в ней. Иранский президент посетил в том числе район Саре-Поле-Зохаб, где было зафиксировано наибольшее количество жертв стихии.