Վրաստանի վարչապետը հայտարարել Է կառավարության կազմի փոփոխությունների մասին 11/13/2017   14:35  |  Միջազգային լրահոս
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին նոյեմբերի 13-ին հայտարարել Է կառավարության արմատական կառուցվածքային եւ նրա կազմի կադրային փոփոխությունների մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Sputnik-ին:
Փոփոխությունների համաձայն՝ կառավարական գերատեսչությունների թվաքանակը 18-ից կրճատվում Է մինչեւ 14. լուծարքի են ենթարկվում Էներգետիկայի նախարարությունը, բնապահպանության նախարարությունը, սպորտի նախարարությունը, ինչպես նաեւ եվրոպական եւ եվրատլանյան կառույցներին ինտեգրման հարցերով պետնախարարի աշխատակազմը: Այդ
գերատեսչությունների գործառույթները կդրվեն այլ նախարարությունների վրա:
Մասնավորապես, Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարությունը նաեւ կզբաղվի Էներգետիկայի եւ բնապաշարների ճյուղերով: Այդ գերատեսչությունը կգլխավորի ֆինանսների գործող նախարար Դﬕտրի Կումսիշվիլին, որին այդ պաշտոնում կփոխարինի «Վրաստանի երկաթուղու «գլխավոր տնօրեն Մամուկա Բախտաձեն:
Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը նաեւ կզբաղվի շրջակա միջավայրի պահպանությամբ: Այդ գերատեսչությունը կղեկավարի գյուղատնտեսության նախարարության գործող ղեկավար Լեւան Դավիթաշվիլին: Սպորտի ոլորտն այժմ կվերաբերի մշակույթի նախարարությանը, իսկ երիտասարդության հարցերով կզբաղվի կրթության նախարարությունը: Եվրաինտեգրացման պետնախարարի լուծարված աշխատակազմը կդառնա արտաքին գործերի նախարարության բաղկացուցիչ մասը:
Բացի այդ, Վրաստանի նախարարների կաբինետում կատարվել են կադրային վերադասավորումներ. իրենց պաշտոնները կորցրել են ներքին գործերի նախարար Գեորգի Մղեբրիշվիլին, ինչպես նաեւ կրության եւ գիտության նախարար Ալեքսանդր Ջեջելավան:
Նոր գործառույթներով կրթության նախարարությունը կգլխավորի Թբիլիսիի պետհամալսարանի պրոռեկտոր Միխայիլ Չխենկելին, իսկ ՆԳ նախարարության ղեկավարը կլինի Գեորգի Գախարիան, որը Էկոնոմիկայի նախարարության գործող ղեկավարն Է:
18:13 13/10/2017  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի խորհրդարանը հաղթահարեց նախագահի վետոն եւ հաստատեց նոր Սահմանադրությունը
10:32 24/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԱրտակարգ իրավիճակ Քոբուլեթիում. հեղեղ, սողանք, մեկ կին ջրեխեղդ է եղել
18:15 27/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԵվրամիության խորհուրդը հավանություն է տվել Վրաստանի հետ առանց վիզաների ռեժիմին
23:17 04/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԹբիլիսիում պայթեցրել են ընդդիմադիր գործչի ավտոմեքենան. 3 անձի վիճակ գնահատվում է ծանր (տեսանյութ)
17:18 29/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎրաստանի ՆԳՆ-ն հայտնաբերել Է զենքի թաքստոցներ, որոնք ստեղծվել են Սահակաշվիլիի կառավարման օրոք
12:43 21/12/2014  |  Միջազգային լրահոսԹբիլիսիում ծեծել են Ռուսաստանի վրացիների միության նախագահին
23:38 05/11/2014  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանում շարունակվում են հրաժարականները
09:53 28/08/2014  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի նախկին պաշտպանության նախարարը կրակահերթ է արձակել քաղաքական ակտիվիստների վրա
19:29 20/08/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նորանշանակ դեսպան Վարդանյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Վրաստանի նախագահին

Премьер-министр Грузии объявил о радикальных изменениях в составе правительства 11/13/2017   14:53  |  Международные новости
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили в понедельник объявил о радикальных структурных и кадровых изменениях в составе правительства, сообщает “Sputnik Грузия”.
Согласно изменениям, количество правительственных ведомств сокращается с 18 до 14 — упраздняется Минэнергетики, Минприроды, Минспорта, а также аппарат госминистра по интеграции в европейские и евроатлантические структуры. Функции этих ведомств будут переложены на другие министерства.
В частности, министерство экономики и устойчивого развития также будет заниматься отраслями энергетики и природных ресурсов. Это ведомство возглавит действующий министр финансов Дмитрий Кумсишвили, которого на этом посту сменит гендиректор "Грузинской железной дороги" Мамука Бахтадзе.
Министерство сельского хозяйства Грузии также будет заниматься охраной окружающей среды. Этим ведомством будет руководить действующий глава Минсельхоза Леван Давиташвили. Сфера спорта теперь будет относится к министерству культуры, а делами молодежи будет заниматься Минобразования. Упраздненный аппарат госминистра по евроинтеграция станет частью министерства иностранных дел.
Помимо этого, в Кабмине Грузии произведены кадровые перестановки: свои должности потеряли министр внутренних дел Георгий Мгебришвили, а также министр образования и науки Александр Джеджелава. Минобразования с новыми функциями возглавит проректор Тбилисского государственного университета Михаил Чхенкели, а главой МВД будет Георгий Гахария, который является действующим главой Минэкономики.
Для проведения структурной реформы правительству Грузии будет необходимо внести в парламент страны соответствующие поправки в закон "О правительстве Грузии". Данный вопрос будет решен на заседании правительства.
18:17 12/04/2017  |  Международные новостиК празднику Пасхи президент Грузии помиловал более 90 заключенных
20:56 28/07/2016  |  Международные новостиМинистр обороны Грузии подала в отставку
13:08 27/06/2016  |  Международные новостиМинистр обороны Грузии отменила обязательный призыв в армию
09:36 26/05/2016  |  Международные новостиНебо Грузии застраховали на 500 миллионов долларов для повышения привлекательности страны
17:54 19/01/2016  |  Международные новостиМорские порты Грузии не принимают суда из-за шторма на Черном море
15:04 22/12/2015  |  Чрезвычайное просшествие В Тбилиси полицейская машина насмерть сбила чиновника УЕФА
15:09 24/10/2015  |  Международные новостиМВД Грузии сообщает о начале расследования заговора с целью свержения власти
23:09 30/03/2013  |  Международные новостиВ Грузии задержан гражданин Турции, принуждавший гражданку Узбекистана заниматься проституцией
18:22 11/03/2013  |  Международные новостиВано Мерабишвили: “Путь развития Грузии проходит только через Европу”
15:01 20/02/2013  |  Международные новостиГрузия намерена смягчить закон “Об оккупированных территориях”