Դատախազը 7 տարվա ազատազրկում պահանջեց Սամվել Բաբայանի համար (տեսանյութ) 11/13/2017   12:51  |  Դատական ռեպորտաժներ
«Սամվել Բաբայանի և մյուսների» գործով մեղադրող Արամ Արամյանի գնահատմամբ՝ դատաքննությամբ ապացուցվել է ամբաստանյալներին առաջադրված մեղադրանքը եւ պնդեց մեղադրանքները ողջ ծավալով։ Նա ամենածանր պատիժը պահանջեց Սամվել Բաբայանի համար։
Դատախազը մասնավորապես միջնորդեց Սամվել Բաբայանին մեղավոր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-235-րդ հոդված 2-րդ մասով, 190-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նրան դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման։
Գործարար Սանասար Գաբրիելյանին և ամբաստանյալ Արմեն Պողոսյանին մեղադրողը միջնորդեց մեղավոր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով. Գործարարի համար դատախազը պահանջեց 4 տարվա, իսկ Արմեն Պողոսյանի համար՝ 3 տարվա ազատազրկում։
Քոչարյան եղբայրներին, Ժորա Զաքարյանին, Դավիթ Հարությունյանին դատախազը միջնորդեց մեղավոր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի առաջին մասով, սակայն պահանջեց տարբեր պատժաչափեր։ Եղբայրներից մեկին՝ Անդրանիկ Քոչարյանին եւ ամբաստանյալ Ժ.Զաքարյանին դատախազը միջնորդեց դատապարտել 2 տարվա պայմանական ազատազրկման ՝ 3 տարվա փորձաշրջանով, մյուս եղբորը՝ Կարեն Քոչարյանին՝ 3 տարվա, Դ.Հարությունյանին՝ 2 տարվա ազատազրկման։
Մեղադրողը նշեց, որ Սամվել Բաբայանի եւ Սանասար Գաբրիելյանի պարագայում որպես ծանրացուցիչ հանգամանք դիտել նրանց կողմից դրսեւորված առանձնապես ակտիվ դերը։
Պաշտպանական կողմը ժամանակ ուզեց պաշտապանական ճառի համար եւ դատական նիստը հետաձգվեց մինչեւ նոյեմբերի 20-ը։

Прокурор потребовал для экс-командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна семь лет заключения 11/13/2017   13:27  |  Судебный репортаж
Прокурор потребовал приговорить бывшего командующего Армией обороны Арцаха (НКР) Самвела Бабаяна к 7 годам лишения свободы.
По оценке гособвинителя Арама Арамяна, в ходе судебного разбирательства была доказана вина подсудимых в инкриминируемых им деяниях.
Прокурор, в частности, ходатайствовал признать Самвела Бабаяна виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 38-235(соучастие в незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенных организованной группой) и частью 1 ст. 190(легализация доходов, полученных незаконным путем) УК РА и приговорить его к 7 годам лишения свободы.
Сторона защиты попросило время на подготовку защитительной речи. Следующее заседание суда состоится на 20-е ноября.