Չնայած պարտադրված պատերազմին, չնայած շփման գծում լարվածության առկայությանը՝ Արցախի մեր քույրերն ու եղբայրները մեծ հավատով են լցված իրենց ապագայի նկատմամբ 11/10/2017 14:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու Հայաստանի և Արցախի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 12-րդ նիստին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է պատվիրակությանը Հայաստանում և կարևորել միջխորհրդարանական սերտ շփումները հայկական երկու հանրապետությունների միջև՝ ընդգծելով, որ ինչ ձևաչափով էլ դրսևորվի փոխգործակցությունը՝ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստեր, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների պարբերաբար անցկացվող համատեղ նիստեր կամ պատգամավորական խմբերի շփումներ, դա, ամեն դեպքում, լավագույն ձևն է միմյանց միջև տեղեկատվություն փոխանակելու և ընդհանուր խնդիրների լուծման ուղղությամբ ջանքերը համատեղելու:
«Ինձ մշտապես լավատեսությամբ է համակում այն հանգամանքը, որ չնայած պարտադրված պատերազմին, չնայած շփման գծում լարվածության առկայությանը, Արցախի մեր քույրերն ու եղբայրները մեծ հավատով են լցված իրենց ապագայի նկատմամբ և այդ հավատով ամրապնդում են իրենց պետականությունը, ավելացնում բարեկեցությունը, զարգացնում ժողովրդավարությունը: Եվ սա բոլորիս համոզում է, որ ճիշտ ճանապարհի վրա ենք, և որ մեր կամքն անբեկանելի է: Այս ճանապարհին, իհարկե, շատ կարևոր հանգրվան էր ընթացիկ տարվա փետրվարի 20-ին անցկացված սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն, որը մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ չկա խզվածություն Արցախի գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների և ժողովրդի միջև, իսկ սա չափազանց կարևոր հանգամանք է մարտահրավերներին դիմակայելու ճանապարհին:
Կարծում եմ՝ որևէ մեկը չի կասկածում, որ այս ուղին անցնելու ճանապարհին ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունը, ոչ միայն մեր բոլոր քաղաքացիները, այլև համայն հայությունը ձեր կողքին է, և այդպես է լինելու մշտապես»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ խորհրդարանականների քննարկումների արդյունքներն անհրաժեշտ է պարբերաբար հասցնել նաև երկու հանրապետությունների քաղաքացիներին, քանի որ, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, մենք ամուր ենք, լավատես ենք, հաստատակամ ենք, եթե մեր քայլերը համահունչ են մեր ժողովրդի ցանկությանը:
Արցախի ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հյուրընկալության համար՝ նշելով, որ ՀՀ ԱԺ-ի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության նիստերի շրջանակում Հանրապետության Նախագահի մոտ ավանդաբար հյուրընկալվելը շատ կարևոր է խորհրդարանականների համար, քանի որ նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են համագործակցության օրակարգից բացի անդրադառնալու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող արդիական թեմաներին, համահայկական նշանակության խնդիրներին: Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Արցախ այցերի ժամանակ ևս խորհրդարանականների հետ հանդիպման առիթը բաց չթողնելու՝ Հայաստանի Նախագահի պատրաստակամությունը: Նա Հանրապետության Նախագահին տեղեկացրել է կառուցողական և ջերմ մթնոլորտում ընթացող միջխորհրդարանական այսօրվա նիստում քննարկվող հարցերի մասին:
«Մեզ հրատապ թեմաների շարքից է նաև հետսահմանադրական զարգացումները և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում: Ինչպես Դուք նշեցիք, պարո՛ն Նախագահ, մենք հիմա շատ կարևոր փուլ ենք մտել և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում սահմանադրական հանրաքվեներից հետո մեր կյանքի կարգավորումները նոր սահմանադրություններով պայմանավորելու առումով: Թեկուզև մենք տարբեր կառավարման մոդելներ ենք ընտրել, բայց այս գործընթացի մեջ ունենք շատ ընդհանրություններ, որովհետև անցած ճանապարհն էլ է այդ մասին վկայում: Կան որոշ առանձնահատկություններ, որոնք, իհարկե, մենք կցանկանանք քննարկել մեր գործընկերների հետ, ովքեր տեղյակ են եղել այդ գործընթացից և կարող են օգտակար լինել մեր օրենսդրությունը հիմնական օրենքին համապատասխանեցնելու գործում»,- ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:

Президент Армении на встрече с парламентариями Арцаха: мы на верном пути и наша воля непреклонна 11/10/2017   15:36  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял делегацию Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) во главе с председателем парламента Арцаха Ашотом Гуляном. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Делегация прибыла в Армению для участия в 12-м заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС НКР.
Серж Саргсян придал важность тесным контактам между парламентами Армении и НКР. Серж По его словам, вне зависимости формата взаимодействия, это в любом случае, лучший способ по обмену информацией и совмещению усилий по решению общих проблем.
“Меня всегда охватывает оптимизм в связи с тем обстоятельством, что, несмотря на навязанную войну, несмотря на напряженность на линии соприкосновения, наши братья и сестры в Арцахе преисполнены веры в свое будущее и с этой верой укрепляют свою государственность, улучшают благосостояние, развивают демократию. И это всех нас убеждает в том, что мы на верном пути и что наша воля непреклонна”, – отметил Серж Саргсян.
По его мнению, очень  важной вехой на этом пути стало проведение 20 февраля с.г. конституционного референдума, что еще раз подтвердило отсутствие разобщенности между исполнительной и законодательной властями Арцаха и народом республики.
А это, по словам, президента Армении,  чрезвычайно важное обстоятельство на пути противостояния вызовам.
“Считаю, никто не сомневается, что на этом пути не только Республика Армения и наши граждане, но и все армянство рядом с вами, и так будет всегда”, - подчеркнул Серж Саргсян.
Глава государства подчеркнул, что итоги обсуждений парламентариев нужно периодически до водить до сведения граждан двух армянских республик, поскольку, по словам Сержа Саргсяна, мы крепки, оптимистичны, решительны, если наши шаги созвучны желаниям нашего народа.
Спикер парламента Арцаха поблагодарил президента Армении за гостеприимство.
“Как Вы отметили, г-н президент, сейчас мы вступили в очень важный этап  в плане приведения норм законодательного регулирования в соответствие с новыми конституциями и в Армении, и в Арцахе после конституционных референдумов. Хотя мы и выбрали разные модели государственного управления, но в этом процессе у нас много общего. Об этом свидетельствует и пройденный путь. Есть определенные особенности, которые мы, конечно, хотели бы обсудить с нашими коллегами, которые могут оказать содействие в деле приведения  нашего законодательства в соответствие с Основным законом, – отметил Ашот Гулян.