Կառավարությունը սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձի փոխհատուցմանը հատկացրեց 20 մլն դրամ 11/09/2017   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը  սիրիահայ 73 ուսանողների վարձավճարի 60 տոկոսը փոխհատուցելու նպատակով հատկացրեց 20 մլն դրամ:
«ՀՀ կառավարությունը Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության և «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի հետ կփոխհատուցի սիրիահայ 302 ուսանողի ուսման վարձը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ներկայումս ուսման վարձի փոխհատուցման կարիք ունեցող 302 սիրիահայ ուսանողների ուսման վարձը կազմում է 194 մլն 198 հազար դրամ:
«Դրանցից 73 սիրիահայ ուսանողի վարձավճարի 60%-ը, որը կազմում է 20 մլն դրամ առաջարկվում է վճարել ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին, իսկ մնացած ուսանողների ուսման վարձի փոխհատուցումը կկատարվի «Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն» և «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի կողմից հատկացված միջոցների հաշվին»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:

Правительство Армении выделило 20 млн драмов на компенсацию платы за обучение студентов-армян из Сирии 11/09/2017 12:52 | Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг выделило 20 миллионов драмов на компенсацию платы за обучение для 73 армянских студентов из Сирии в размере 60% от общей суммы, передает "Арменпресс".
Министр диаспоры РА Грануш Акопян сообщила, что правительство Армении при содействии Армянского благотворительного союза и фонда «Галуст Гюльбенкян» компенсируют плату за обучение 302 студентов-армян из Сирии. В данный момент общая сумма платы за обучение 302 студентов-армян из Сирии, нуждающихся в финансовой помощи, составляет 194 млн 198 тысяч драмов.
"20 млн драмов на возмещение платы за обучение для 73 студентов-армян из Сирии в размере 60% от общей суммы платы за их обучение предлагается выделить из госбюджета Армении, а остальная сумма будет компенсирована при содействии Армянского благотворительного союза и фонда "Галуст Гюльбенкян"",- говорится в обосновании.