«Եվրոպայի խորհրդի հետ մեր հարաբերությունները կշարունակվեն խորանալ՝ համաձայն ՀՀ ստանձնած հանձնառությունների և քաղաքական պարտավորությունների». ՀՀ վարչապետ 11/07/2017 15:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիթորինգի հանձնաժողովի անդամներ, ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ալան Միլին և Ջուզեպպե Գալատիին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը կարևորել է համազեկուցողների պարբերական այցերը Հայաստան, որոնք թույլ են տալիս քննարկել մեր երկրում ընթացող բարեփոխումները և ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։ «Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությունից ի վեր Հայաստանն ակտիվ ներգրավված է եղել կառույցի և դրա տարբեր մարմինների աշխատանքներում: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր համագործակցությունը և շնորհակալ ենք ԵԽ-ին՝ փորձագիտական աջակցության համար, այդ թվում՝ նաև օրենսդրական բարեփոխումների փաթեթների մշակման գործում: Կարծում եմ, որ Հայաստանը մեծ ճանապարհ է անցել այդ պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ, ինչի մասին են վկայում ԵԽԽՎ և ԵԽ նախարարների կոմիտեի կողմից իրականացվող մոնիթորինգի արդյունքները»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
ԵԽԽՎ համազեկուցողներ Ալան Միլը և Ջուզեպպե Գալատին համակարծիք են եղել, որ Հայաստանը բավական կարճ ժամկետում բավական երկար ուղի է անցել՝ նշելով, որ համապետական ընտրություններից հետո երկիրը փոփոխությունների և զարգացումների հաջորդ փուլն է թևակոխել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սահմանադրական բարեփոխումներով պայմանավորված գործընթացներին, ընտրական բարեփոխումներին ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր: Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է այս ուղղություններով կատարված և կատարվող աշխատանքները, որոնց նպատակը վերոնշյալ գործընթացների արդյունավետ ու սահուն կազմակերպումն է: Վարչապետը նշել է, որ հակակոռուպցիոն պայքարը ՀՀ կառավարության մշտական ուշադրության կենտրոնում է, և բացի կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանն ուղղությամբ կոնկրետ քայլերից, մի շարք ձեռքբերումներ են արձանագրվել նաև օրենսդրական դաշտում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում կառավարության ղեկավարը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (ԳՐԵԿՈ) և Փողերի լվացման հարցով կոմիտեի հետ (ՄԱՆԻՎԱԼ) առարկայական համագործակցությունը: Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է նաև, որ ներկայում մշակման փուլում է գտնվում ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2018-2023 թթ. ռազմավարությունը և դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև տարբեր ինտեգրացիոն միավորումների և առանձին երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հնարավորություններին, խոսել բիզնես միջավայրի բարելավման, ներդրումային ակտիվության խթանման և ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին: «Մեր գլխավոր նպատակը յուրաքանչյուր ներդրողին՝ թե´ տեղական, թե´ օտարերկրյա, իր գործունեության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններով ապահովելն է: Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում բիզնես միջավայրին, արձանագրում ենք, որ վերջին մեկ տարում ունենք դրական արդյունքներ, բայց գիտենք նաև թույլ կետերը և աշխատում ենք դրանք վերացնելու ուղղությամբ»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
ԵԽԽՎ համազեկուցողները ողջունել են Հայաստանի կառավարության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները: «Կարելի է երկու բանի համար շնորհակալություն հայտնել՝ նախ, այն արժանապատիվ և լուրջ մոտեցման համար, որ ձեր երկիրը ցուցաբերում է Սիրիայից փախստականների, մասնավորապես, սփյուռքահայերի հոսքի առումով: Մենք երախտապարտ ենք դրա համար. դա օրինակ է, որից այլ ազգերը կարող են սովորել և որի վրա կարող են հիմնվել: Եվրոպայի խորհրդի անունից էլ շնորհակալ ենք ձեզ այն աշխատանքի համար, որը Եվրոպայում կատարում են ՀՀ դիվանագետներն ու ներկայացուցիչները, ԵԽԽՎ-ում ձեր պատվիրակությունը: Մենք կարող ենք հավաստիացնել, որ կշարունակենք օժանդակել ձեզ, որպեսզի ձեզ երազած նոր Հայաստանը կառուցելու ճանապարհին այդ տեմպը պահպանեք», - իր խոսքում ասել է Ալան Միլը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գնահատականի և աջակցության պատրաստակամության համար՝ նշելով. «Եվրոպայի խորհրդի հետ մեր հարաբերությունները կշարունակվեն խորանալ՝ համաձայն մեր կողմից ստանձնած հանձնառությունների և քաղաքական պարտավորությունների: Դրանց աննախապայման իրականացումը կնպաստի երկրում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ընդլայնմանը՝ որպես կայուն բաղադրիչներ մեր անվտանգության և կայուն զարգացման համար»:

Премьер Армении: наши отношения с Советом Европы продолжат углубляться 11/07/2017   17:25  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял членов мониторинговой комиссии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), содокладчиков ПАСЕ Алана Миля и Джузеппе Галати.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, премьер-министр отметил важность периодических визитов содокладчиков в Армению, которые дают возможность обсудить идущие в нашей стране реформы и ход выполнения принятых обязательств.
"С момента вступления в Совет Европы Армения активно вовлечена в работу структуры и ее различных органов. Мы высоко ценим наше сотрудничество и благодарны СЕ за экспертную поддержку, в том числе в деле разработки пакета законодательных реформ. Думаю, что Армения прошла большой путь в направлении выполнения этих обязательств, о чем свидетельствуют результаты мониторинга, осуществляемого ПАСЕ и министерским комитетом СЕ", - сказал Карен Карапетян.
Содокладчики ПАСЕ Алан Миль и Джузеппе Галати согласились с мнением, что за довольно короткий срок Армения прошла достаточно большой путь, отметив, что после общегосударственных выборов страна вышла на следующий этап изменений и развития.
В ходе встречи были обсуждены обусловленные конституционными реформами процессы, избирательные реформы и вопросы борьбы с коррупцией. Карен Карапетян представил выполненные и выполняемые по этим направлениям работы, целью которых является эффективная и плавная организация вышеуказанных процессов. Премьер-министр отметил, что антикоррупционная борьба находится в центре постоянного внимания правительства РА, и помимо конкретных шагов в направлении минимизации коррупционных рисков, зафиксирован ряд достижений и в законодательном поле. В рамках борьбы с коррупцией глава правительства отметил важность предметного сотрудничества с Группой стран по борьбе с коррупцией (ГРЕКО) и Комитета экспертов по оценке мер борьбы с отмыванием денег (МАНИВЭЛ) Совета Европы. Карен Карапетян проинформировал также, что в настоящее время находятся в стадии разработки Стратегия судебных и правовых реформ РА на 2018-2023 гг. и вытекающая из нее программа действий.
Премьер-министр коснулся также возможностей экономического сотрудничества с различными интеграционными объединениями и отдельными странами, говорил о работах, ведущихся в направлении улучшения бизнес-среды, стимулирования инвестиционной активности и привлечения инвестиций. "Нашей главной целью является обеспечение каждого инвестора как местного, так и иностранного, всеми необходимыми условиями для его деятельности. Мы уделяем особое внимание бизнес-среде, констатируем, что в течение последнего года у нас есть позитивные сдвиги, но мы знаем также слабые точки и работаем в направлении их устранения", - отметил Карен Карапетян.
Содокладчики ПАСЕ приветствовали реформы, осуществляемые правительством Армении в различных сферах.
"Можно выразить благодарность за две вещи: прежде всего, за тот достойный и серьезный подход, который проявляет ваша страна в плане притока беженцев из Сирии, в частности, армян диаспоры. Мы признательны за это: это пример, которому другие народы могут учиться и на который могут опираться. А от имени Совета Европы благодарны за ту работу, которую выполняют в Европе дипломаты и представители Республики Армения, ваша делегация в ПАСЕ. Мы можем заверить, что продолжим помогать вам, чтобы вы сохранили этот темп на пути построения новой Армении вашей мечты", - сказал в своем слове Алан Миль.
Премьер-министр поблагодарил за оценку и готовность оказать поддержку, отметив: "Наши отношения с Советом Европы продолжат углубляться согласно принятым нами обязательствам, в том числе политическим. Их безоговорочное осуществление будет способствовать расширению в нашей стране демократии, прав и основополагающих свобод человека, как стабильных компонентов нашей безопасности и устойчивого развития".