Արա Բաբլոյանն ընդունել է Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին 11/06/2017   15:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 6-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ առկա հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ մաղթել դեսպանին արգասաբեր աշխատանք:
Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի դերը ԼՂ հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծման գործում՝ նշելով. «Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային այս հակամարտությանը խաղաղ լուծում տալուն ուղղված ջանքերի համար: Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն այլընտրանք չունի»:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է ֆրանսիական մշակույթի, գրականության եւ լեզվի ազդեցության նշանակությունը Հայաստանի համար՝ այս համատեքստում կարեւորելով 2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի անցկացումը մեր երկրում: Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է զարգացնել եւ խորացնել Ֆրանսիայի հետ համագործակցությունը բոլոր բնագավառներում՝ կրթական, մշակութային, առողջապահական եւ այլ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիայի հետ կապված իրադարձությունները ՀՀ Ազգային ժողովի եւ հատկապես ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ուշադրության կենտրոնում են:
Արա Բաբլոյանն իր աջակցությունն է հայտնել նորանշանակ դեսպանին՝ Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների խորացմանն ուղղված ծրագրերին օժանդակելու գործում:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ է Հայաստանում ներկայացնել Ֆրանսիան:
Դեսպանն անդրադարձել է Ֆրանսիա-Հայաստան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարելիցին եւ կարեւորել հաջորդ տարի սպասվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի անցկացումը Հայաստանում:
Դեսպանը գագաթաժողովի անցկացումը Հայաստանում դիտարկել է որպես բոլոր տեսանկյուններից կարեւոր իրադարձություն երկու երկրների համար, որը թույլ կտա կազմակերպության անդամ երկրներին համախմբվել մարդասիրական ընդհանուր գաղափարների շուրջ:
Ջոնաթան Լաքոթն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում ֆրանսիական մշակութային եւ կրթական նոր կենտրոնների ստեղծմանը եւ զարգացմանը՝ հաշվի առնելով ֆրանսիական կրթօջախների նկատմամբ եղած հետաքրքրությունը:
14:15 01/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱԻ նախարարն ընդունել է Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
15:32 30/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ն ընդունել է  Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանին
19:06 28/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ֆրանսիայի դեսպանի հետ
11:56 27/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախարար Կարայանը հանդիպել է Ֆրանսիայի դեսպանի հետ
13:57 20/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան-Ֆրանսիա համագործակցությունը կարող է սերտանալ
17:45 14/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարն ընդունել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ֆրանսիայի դեսպանին

Спикер НС Армении на встрече с новым послом Франции: признание права народа Арцаха на самоопределение не имеет альтернативы 11/06/2017 15:39 | Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 6 ноября принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в РА Джонатана Лакотта.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, спикер НС подчеркнул высокий уровень существующих между Арменией и Францией отношений, пожелав послу плодотворной работы.
Ара Баблоян высоко оценил роль Франции как сопредседателя МГ ОБСЕ в урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта мирным путем, отметив: “Благодарны Франции за усилия в мирном разрешении этого конфликта. Признание права народа Арцаха на самоопределение не имеет альтернативы”.
Председатель НС подчеркнул значение влияния французской культуры, литературы и языка на Армению, в этом русле выделив важность проведения в РА в 2018 г. Саммита Международной Организации Франкофонии (МОФ). Г-н Баблоян отметил, что Армения стремится к развитию и углублению сотрудничества с Францией в области образования, культуры, здравоохранения и во всех других сферах.
По словам главы парламента, связанные с Францией события в центре внимания НС РА и особенно депутатской группы дружбы Армения – Франция.
А.Баблоян выразил свою поддержку новоназначенному послу в содействии программам, направленным на углубление отношений Армения – Франция.
Чрезвычайный и Полномочный посол поблагодарил за прием, отметив, что для него большая честь представлять Францию в Армении.
Лакотт обратился к 25-й годовщине установления дипломатических отношений Франция – Армения и подчеркнул важность проведения в РА в будущем году Саммита МОФ.
Посол рассматривает проведение Саммита в Армении как важное для обеих стран со всех точек зрения событие, способное объединить вокруг общих гуманитарных идей страны-члены организации.
Жонатан Лакотт обратился к созданию и развитию в Армении новых французских культурных и образовательных центров – с учетом имеющегося интереса к французским очагам образования.