ԵՄ դրամաշնորհների հափշտակության գործով ձերբակալվել է ևս մեկ անձ՝ բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ 11/03/2017   17:57  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության գործով ձերբակալվել է ևս մեկ անձ՝ բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս տեղեկությունը հաստատեցին նաև Քննչական կոմիտեից՝ հայտնելով նաև, որ նրան արդեն մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ և 325-րդ հոդվածներով, և նա տեղափոխվել է դատարան՝ խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու միջնորդությամբ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների՝ առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով 2017 թվականի ապրիլի 26-ին ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՔԿ վարույթում քննվում է քրեական գործ՝ ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից հատկացված դրամաշնորհների գումարներից կատարված հափշտակությունների վերաբերյալ, որի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 10 անձ, կան նաև հետախուզման մեջ գտնվող անձինք:
Հենց այս քրեական գործի շրջանակներում էլ ձերբակալվել է նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրի պատասխանատու աշխատակից, ով համակարգում էր այդ ծրագիրը:
Խոշոր չափերի հափշտակության գործով մեղադրյալներից երեք անձի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարված:
Մեր տեղեկություններով, հետախուզման մեջ գտնվող Գարիկ Չիլինգարյանը մինչև վերջերս ԵԱՀԿ առաքելության ծրագրով աշխատել է Ուկրաինայում, սակայն նրա առաքելության ժամկետը լրացել է մարտ ամսին, որի ավարտվելուց հետո նա անհետացել է:
Հետախուզման մեջ գտնվող ՊԵԿ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Գեղամ Պետրոսյանն էլ, ըստ տեղեկությունների, թաքնվում է Միացյալ Նահանգներում, իսկ զոքանչն այստեղ կալանքի տակ է: Ինչ վերաբերում է Հրայր Գյոնջյանին, ապա ըստ որոշ աղբյուրների, նա թաքնվում է Մեծ Բրիտանիայում:
Հայտնի է նաև, որ դրամաշնորհի գումարներից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության մեջ մեղադրվողները միմյանց հետ ազգակցական կապի մեջ են գտնվում:
Ինչ վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափի հափշտակված գումարներին, ապա դրանք մի քանի հարյուր միլիոն դրամի են հասնում:
21:57 29/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀարյուրավոր միլիոնների հափշտակության մեջ մեղադրվող Մարինե Պապյանը կշարունակի մնալ կալանքի տակ
16:18 01/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական դրամաշնորհների ծախսման վերահսկողությունը կմեծանա
18:45 13/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերից հափշտակված գումարի ծավալներն ավելանում են
11:40 10/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ից հափշտակված գումարի չափը կազմում է մոտ 280 միլիոն դրամ, բայց գումարի չափը հնարավոր է ավելանա
18:03 04/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգող Մարինե Պապյանի կալանավորման որոշումը բողոքարկվել է վերաքննիչ դատարան
22:10 02/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգողի ձերբակալման և կալանավորման որոշումները չեն բողոքարկվել
14:47 01/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգողի բանկային պահոցում մեծ քանակությամբ գումար է հայտնաբերվել
17:52 29/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵվրոպական միության պատվիրակության դրամաշնորհային ծրագրերի համակարգողը կալանավորվեց
11:54 29/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ պատվիրակության գրասենյակի ծրագրերի ղեկավարին մեղադրանք առաջադրվեց. ՔԿ
11:14 29/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԵՄ դրամաշնորհների գումարների հափշտակության գործով հայտարարվել է միջազգային հետախուզում

Еще один человек задержан в Армении по делу о хищении средств из европейских грантов 11/03/2017   18:30  |  Криминальная хроника
Председатель благотворительной общественной организации задержан по  уголовному делу о хищении денежной суммы в особо крупных размерах из средств гранта, выделенного делегацией Европейского союза в РА.
Эту информацию в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” подтвердили и в Следственном комитете Армении. В ведомстве также проинформировали, что задержанному предъявлено обвинение по статьям 178 (мошенничество) и 325 (подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств) УК РА. Его доставили в суд по ходатайству об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Ранее СК Армении сообщил, что на основе добытых в ходе предварительного следствия фактических данных по подозрению в совершении группой лиц по предварительного сговору мошеннического хищения суммы в особо крупных размерах из средств грантов, выделенных делегацией Европейского союза в Армении, 26 апреля 2017 года была задержана, а затем взяята под стражу координатор грантовых программ делегации ЕС в РА Марине Папян.
Также сообщалось, что по итогам разностороннего, полного и объективного исследования добытых в результате предпринятых по уголовному делу следственных действий доказательств, их анализа и оценки в их совокупности, в качестве обвиняемых в хищении денежных средств в особо крупных размерах, выделенных на реализацию грантовых программ делегации ЕС в РА, пособничестве в хищении, а также подделке группой лиц документов были привлечены 13 лиц: Тигран Сукиасян, Геворк Казарян, Рубина Тер-Мартиросян, Армен Барегамян, Анаит Авагян, Сергей Баласанян, Дина Манукян, Карен Степанян, Тереза Диланян, Александр Погосян, а также Грайр Гёнджян, Гарик Чилингарян и Гегам Петросян. Последние трое объявлены в международный розыск.Трое фигурантов дела о хищении средств европейских грантов объявлены в международный розыск
15:37 01/05/2017  |  Криминальная хроникаВ банковском сейфе координатора грантовых программ делегации ЕС в Армении обнаружена большая сумма денег