Սպանվել են Հրազդանում, իսկ դիակները տեղափոխել են և թաքցվել գազալցակայանի հարևանությամբ. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 11/02/2017 19:41 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ որպես անհայտ կորած որոնվող Հրազդան քաղաքի երկու բնակիչները՝ Վարդուհի Սիմոնյանը և Սամվել Ալիխանյանը, դարձել են սպանության զոհ և փաստական տվյալներ ձեռք բերվել՝ դիակների գտնվելու վայրի մասին, որտեղ էլ այսօր դիակները հայտնաբերվել են։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2017թ. սեպտեմբերի 20-ին հարազատներից հաղորդում է ստացվել, որ 2017թ. սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 16։00-ի սահմաններում, Հրազդանի բնակչուհի Վարդուհի Սիմոնյանը դուրս է եկել իրենց տանից և նրա գտնվելու վայրի մասին որևէ տեղեկություն չունեն:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նրա հեռախոսը սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, հայտնաբերվել է Երևան-Սևան ավտոճանապարհի 20.5 կմ հատվածում` օտարերկրյա քաղաքացու կողմից։ 2017թ. սեպտեմբերի 28-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ձեռնարկվել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ կնոջը հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Օրեր անց՝ հոկտեմբերի 6-ին, հաղորդում է ստացվել Հրազդանի մեկ այլ բնակչի՝ Սամվել Ալիխանյանի անհետ կորելու վերաբերյալ։ Հարուցվել է քրեական գործ, և նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ անհետ կորած համարվող Հրազդանի երկու բնակիչները ճանաչում են միմյանց, և վերջին անգամ նրանց տեսել են միասին։
Հարուցված երկու քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում և իրականացվել մեծածավալ քննչական և օպերատիվ որոնողական միջոցառումներ՝ նրանց կորելու հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Հրազդանի բնակիչները դարձել են սպանության զոհ, պարզվել է դեպքի վայրը, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել՝ դիակների գտնվելու վայրի մասին։
Նախնական քննության տվյալներով՝ նրանք սպանվել են Հրազդան քաղաքում՝ նույն քաղաքի մեկ այլ բնակչի առանձնատանը, որից հետո դիակները տեղափոխվել են և թաքցվել Երևան-Սևան ավտոճանապարհի մոտ գտնվող գազալցակայանի հարևանությամբ՝ դաշտային տարածքում, որտեղ էլ այսօր հայտնաբերվել են նրանց մարմինները։ Նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Հրազդանի երկու բնակիչների սպանությանն առնչություն ունեցած անձանց գործողություններին կտրվի համապատասխան քրեաիրավական գնահատական, ինչի մասին կտեղեկացնենք ավելի ուշ։

СК Армении сообщил подробности убийства двух жителей Раздана 11/03/2017   00:14  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных действий, предпринятых в рамках расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Котайкской области, установлено, что разыскиваемые как без вести пропавшие двое жителей города Раздана -  Самвел Алиханян и Вардуи Симонян - стали жертвами убийства. Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, были получены фактические данные о местонахождении тел.
20-го сентября 2017 года от родственников поступило сообщение о том, что 18-го сентября около 16:00 жительница города Раздана Вардуи Симонян вышла из своего дома и не вернулась. Каких-либо сведений о ее местонахождении нет.
В результате предпринятых мер, было установлено, что 20-го сентября около 10:00 ее телефон был обнаружен иностранным гражданином на 20.5-м километре трассы Ереван-Севан. 28-го сентября было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104 (убийство) и предприняты необходимые меры, направленные на поиски женщины.
Спустя несколько дней, 6-го октября, поступило сообщение о пропаже еще одного жителя Раздана - Самвела Алиханяна. Также было возбуждено уголовное дело, и в ходе предварительного следствия выяснилось, что оба пропавших жителя Раздана знакомы друг с другом, и в последний раз их видели вместе.
Два уголовных дела были объединены в одно производство и были предприняты масштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия для установления всех обстоятельств их исчезновения.
В результате были добыты фактические данные о том, что жители Раздана стали жертвами убийства. Было установлено также место происшествия, получены фактические данные о местонахождении тел.
По данным предварительного следствия, они были убиты в городе Раздане - в собственном доме одного из жителей города,  после чего тела были вывезены и спрятаны недалеко от газозаправочной станции, расположенной возле трассы Ереван-Севан, в поле, где и были обнаружены в четверг.
"Назначены судебно-медицинские экспертизы.На основе добытых доказательств действиям лиц, причастных к убийству двух жителей Раздана, будут даны соответствующе уголовно-правовые оценки, о чем будет сообщено позднее. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.