Նախագահը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Բրազիլիայի դեսպանի հետ 10/31/2017   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոյին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:  Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով դեսպան Մոնտեյրոյին Հայաստանում պաշտոնավարման անցած տարիներին կատարած ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի համար՝ Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ այդ ժամանակահատվածն աչքի է ընկել տարբեր ոլորտներում հայ-բրազիլական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններով: Նախագահի գնահատմամբ, դեսպանին հաջողվել է բրազիլական հարուստ և բազմազան մշակույթը լավագույնս ներկայացնել Հայաստանում և մշակույթի միջոցով ևս նպաստել երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը:
Սերժ Սարգսյանը դեսպան Մոնտեյրոյի դիվանագիտական առաքելության շրջանում առանձնացրել է հատկապես երկու հիշարժան իրադարձություն՝ Հայաստանի և Բրազիլիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, որը, Նախագահի համոզմամբ, լավ առիթ էր մեկ անգամ ևս ընդգծելու հայ-բրազիլական հարաբերությունների ջերմությունն ու ամրությունը:
Նախագահ Սարգսյանը երկկողմ բարեկամության խորացման ևս մեկ նշանակալի իրադարձություն է համարել 2015թ. Բրազիլիայի Դաշնային Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Զրուցակիցները երկուստեք ջերմությամբ են հիշել 2016թ. Նախագահ Սերժ Սարգսյանի Բրազիլիա կատարած այցը և հանդիպումը նախագահ Միշել Թեմերի հետ:
Սերժ Սարգսյանը հաջողություն է մաղթել Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոյին հետագա գործունեության մեջ և հույս հայտնել, որ Հայաստանում Բրազիլիայի հաջորդ դեսպանը կշարունակի պարոն Մոնտեյրոյի հիմնադրած բարի ավանդույթներն ու իր նպաստը կունենա երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Բրազիլիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ընդունելության, ինչպես նաև իր գործունեությունը բարձր գնահատականի արժանացնելու համար՝ ընդգծելով, որ իր համար մեծագույն հաճույք և պատասխանատվություն էր աշխատել հնամենի պատմություն և հարուստ մշակույթ ունեցող հյուրընկալ Հայաստանում, որտեղից հեռանում է հրաշալի տպավորություններով:

Серж Саргсян поблагодарил Монтейроя за активную и плодотворную работу на посту посла Бразилии в Армении 10/31/2017   14:44  |  Лента новостей
Президент РА Серж Саргсян сегодня принял посла Федеративной Республики Бразилия в Республике Армения Эдсона Мариньо Дуарте Монтейроя, который завершает дипломатическую миссию в нашей стране. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Выразив благодарность Монтейрою за активную и плодотворную работу за прошедшие годы пребывания в должности посла Бразилии в Армении, президент РА с удовлетворением констатировал, что этот период выделяется направленными на развитие армяно-бразильских отношений инициативами.
По оценке президента, послу удалось наилучшим образом представить в Армении богатую и разнообразную бразильскую культуру и посредством культуры также способствовать укреплению дружбы двух стран и народов.
В период дипломатической миссии Монтейроя Серж Саргсян выделил в особенности два памятных события: 25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Бразилией, которое, по убеждению президента, было хорошим поводом ещё раз подчеркнуть сердечность и прочность армяно-бразильских отношений. Ещё одним значимым событием в углублении двусторонней дружбы президент Саргсян счёл признание в 2015 году Федеральным Сенатом Бразилии признание Геноцида армян.
Собеседники с обоюдной теплотой вспомнили совершённый президентом Сержем Саргсяном в 2016 году визит в Бразилию и встречу с президентом Мишелом Темером.
Серж Саргсян пожелал успехов Эдсону Мариньо Дуарте Монтейрою в дальнейшей деятельности и выразил надежду, что следующий посол Бразилии в Армении продолжит заложенные господином Монтейроем традиции и внесёт своё вклад в дело укрепления отношений двух стран.
Посол Бразилии выразил благодарность президенту РА за приём, а также за высокую оценку его деятельности, подчеркнув, что для него было огромным удовольствием и ответственностью работать в гостеприимной, имеющей древнейшую историю и богатую культуру Армении, которую покидает с восхитительными впечатлениями.