«Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում հսկիչների վագոն-տնակը հրկիզելու գործով մեղադրանք է առաջադրվել ևս երեք անձի 10/30/2017   14:42  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել` «Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում տեղի ունեցած հանցավոր արարքների համար։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2017 թվականի հոկտեմբերի 13-ին՝ ժամը 20:50-ի սահմաններում, մի խումբ անձինք հարձակվել են «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի Շամախյան տեղամասում «Պանտերա սիքյուրիթի» ՍՊ ընկերության պահնորդական ծառայություն իրականացնող երկու աշխատակիցների վրա, հրկիզել ընկերության հսկիչ անցագրային հենակետ հանդիսացող վագոն-տնակը և դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում ձեռնարկված անհրաժեշտ մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած, այդ թվում՝ անշարժ հենակետը հրկիզած անձանց ինքնության վերաբերյալ:
Այսպես՝ նախնական քննության տվյալներով՝ 2017 թվականի հոկտեմբերի 13-ին մի խումբ անձինք մոտեցել են «Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում պահնորդական ծառայություն իրականացնող ընկերության անշարժ հենակետ հանդիսացող վագոն-տնակին և իրենց դժգոհությունը հայտնել ուղեփակոցի տեղադրման վերաբերյալ, քաշել տեղում պահնորդական ծառայություն իրականացնող անձանցից մեկի օձիքից: Այնուհետև միջադեպի մասնակից անձանցից երկուսը փայտ են վառել և մուտքի դռնից գցել վագոն-տնակի մեջ՝ այդ կերպ ուրիշի գույքը դիտավորությամբ վնասելով կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ հոկտեմբերի 27-ին 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Եվս մեկ անձի մեղադրանք էր առաջադրվել ավելի վաղ։
Այսպիսով՝ հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ, քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի՝ մի խումբ անձանց կողմից դիտավորությամբ հասարակական կարգը կոպիտ խախտելու համար, որոնցից 3-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, մեկի նկատմամբ՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դատահրդեհատեխնիկական, դատաքիմիական, դատաշինարարական և դատաապրանքագիտական համալիր փորձաքննություն, որի եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել:
14:26 26/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում տեղի ունեցած միջադեպի գործով ձերբակալվել է 3 անձ, մեկը՝ կալանավորվել
19:13 17/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Դիլիջան ազգային պարկ»-ում վագոն-տնակը հրկիզելու գործով ձերբակալվեց՝ խուլիգանության հոդվածով
17:55 17/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում հսկիչների վագոն-տնակը հրկիզելու դեպքով մեկ անձ ձերբակալվել է
18:07 16/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Դիլիջան ազգային պարկ»-ի տարածքում հսկիչների վագոն-տնակը հրկիզելու դեպքով Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացնում
13:43 16/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՃանաչման ներկայացված անձանց չեն ճանաչել որպես բռնարարների
18:01 14/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Դիլիջան ազգային պարկ»-ում վագոն-տնակը հրկիզելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն
16:41 14/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Դիլիջան ազգային պարկ»-ում «Պանտերա սիքյուրիթի» աշխատակիցների վրա հարձակվելու և վագոն տնակը հրկիզելու դեպքով հարուցվել է քրեական գործ

В деле об инциденте с поджогом на территории Дилижанского нацпарка появились еще трое обвиняемых 10/30/2017 15:24 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому дилижанским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Тавушской области, трем лицам предъявлены обвинения в нападении на передвижной пункт компании, осуществляющей охранную деятельность на территории Дилижанского национального парка. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ранее СК сообщил, что 13-го октября 2017 года, около 20:50 группа лиц напала на двух сотрудников охранного предприятия “Пантера секьюрити” на Шамахском участке ГНКО “Дилижанский национальный парк”, после чего подожгла принадлежащий компании домик-вагон, являющийся контрольно-пропускным пунктом, и обратилась в бегство.
В результате необходимых масштабных следственных действий, предпринятых по уголовному делу дилижанским следственным отделом следственного управления СК РА по Тавушской области, были добыты фактические данные о личностях предполагаемых преступников, в том числе о личности лиц, которые подожгли пункт.
"Так, по данным предварительного следствия, 13-го октября 2017 года группа лиц подъехала к домику-вагону, служащему непередвижным пунктом охранного предприятия, выразила недовольство по поводу установки шлагбаума и схватила одного из охранников за воротник. Затем они подожгли полено и бросили ее внутрь вагона-домика, тем самым умышленно повредив чужое имущество и грубо нарушив общественный порядок", - отмечается в сообщении.
По совокупности добытых доказательств 27-го октября трем лицам было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 258( Хулиганство, совершенное группой лиц или организованной группой) Уголовного кодекса РА. В отношении двоих из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Ранее обвинение было предъявлено еще одному человеку.
Таким образом, по положению на 30-е октября в рамках уголовного дела обвинения предъявлены четверым лицам. В отношении троих из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, а одного – подписки о невыезде.
Для установления ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначена комплексная судебная пожаротехническая, судебно-химическая, судебно-строительная и судебно-товароведческая экспертиза. Предварительное следствие продолжается.