ԱԺ-ն միաձայն ընդունեց արտակարգ դրություն հայտարարելու լիազորությունները կառավարությանը փոխանցող օրինագիծը 10/27/2017   10:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, օրենքի նախագծին միաձայն կողմ քվեարկեց 96 պատգամավոր:
Օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները պայմանավորված են սահմանադրական փոփոխություններից հետո օրենքը ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությամբ:
Մասնավորապես, առաջարկվում է արտակարգ դրություն հայտարարելու, արտակարգ դրությունը դադարեցնելու լիազորությունները ՀՀ Նախագահից փոխանցել կառավարությանը: Օրենքի նախագծի ընդունումից հետո արտակարգ դրություն հայտարարելու լիազորությունը կվերապահվի կառավարության լիազոր մարմնին:
Առաջարկվող փոփոխություններով հստակեցվում են նաև արտակարգ դրության ժամանակ մյուս գերատեսչությունների լիազորությունները:

Парламент Армении принял в первом чтении закон о передаче правительству полномочий по объявлению чрезвычайного положения 10/27/2017   11:27  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении на заседании в пятницу приняло в первом чтении закон, делегирующий правительству Армении полномочия по объявлению чрезвычайного положения.
Как передает “Арменпресс”, документ был принят единогласно. За него проголосовали  96 депутатов.
Предлагаемые к внесению в закон изменения обусловлены необходимостью приведения закона в соответствие с  Конституцией РА после реформы Основного закона.
В частности, предлагается полномочия по объявлению чрезвычайного положения передать от президента правительству Армении, а именно, полномочному органу правительства Армении. Закон также уточняет полномочия других ведомств в случае объявления чрезвычайного положения.