Վիգեն Սարգսյանը դեմ է զինծառայությունից խուսափած անձանց գումարի դիմաց քրեական հետապնդումից ազատելու մասին օրենքին 10/25/2017 12:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը դեմ է զինվորական ծառայությունից օրենքի խախտմամբ խուսափած քաղաքացիներին համապատասխան վճարի դիմաց քրեական
պատասխանատվությունից ազատելու մասին օրենքին:
Այս մասին նախարարն ասաց Ազգային ժողովում «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ՝ պատասխանելով «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հարցին:
«Ես այդ օրենքին դեմ եմ: Այդ մասին ես հայտարարել եմ կառավարությունում, Ազգային ժողովի դահլիճում, և իմ մոտեցումները չեն փոխվել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը համարում է, որ չի կարելի գումարով սահմանադրական պարտականությունների կատարումից ազատվել և համարել, որ ամեն ինչ նորմալ է, երբ ինչ-որ մեկը գումարի դիմաց ազատվում է, իսկ սոցիալապես անապահով ընտանիքի անդամը չի կարող այդ գումարը վճարել և առաջնագծում ծառայում է:
«Սա է իմ մոտեցումը: Ես գիտեմ, որ այլ մոտեցումներ կան: Որպես պաշտպանության նախարար՝ ես այդ կարծիքները չեմ ընդունում, սակայն պատրաստ եմ լսել մեծամասնության առաջարկը»,- եզրափակեց նախարարը:

Министр обороны Армении выступает против закона, освобождающего уклонистов от уголовной ответственности за определенную плату 10/25/2017   13:11  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Виген Саргсян выступает против закона, освобождающего уклонистов от уголовной ответственности за определенную плату. Об этом, как передает "Арменпресс", он заявил в ходе рассмотрения в Национальном собрании проекта закона "О военной службе и статусе военнослужащего".
"Я против этого закона. Я об этом уже заявлял в правительстве, в зале заседаний парламента, и мои подходы не изменились. Нельзя за деньги откупиться от исполнения конституционных обязанностей и считать, что все нормально, когда кто-то освобождается от службы в армии за определенную плату, а юноши из социально  необеспеченных семей не могут себе этого позволить  и служат на передовой. Я как министр против такого подхода", - заявил Виген Саркисян, отвечая на вопрос депутата от фракции "Выход" Мане Тандилян.
Глава Минобороны Армении отметил, что он знает и о существовании других подходов.
"Я как министр обороны не разделяю этих мнений, однако готов выслушать предложение большинства", - резюмировал Виген Саркисян.